Yngve Ekström, fåtölj med fotpall, "Lamino", 1900-talets mitt samt sent 1900-tal.
Fåtölj och fotpall med stomme av ek, klädda med fårskinn. Fotpallen märkt Swedese. Fåtöljens sitthöjd 30-40, bredd 70, höjd 100 cm. Fotpallens höjd 58, djup 46, bredd 60 cm.
Senare klädsel. Något slitage. Smärre fläckar. Lagningar på stommen.