Stig Lindberg & David Rosén, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet, 1954.
Stomme av ek, benställning med mässingsbult, emaljerad skiva med dekor av stiliserade blad. Skivan signerad Stig L och underredet brickmärkt Nordiska Kompaniet. Längd 125, bredd 55, djup 47 cm.
Smärre slitage, skiva med mindre repor.