Nils Öfverman, tillskrivet. Skåp, funkis, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad björk. Inredning med speglas och belysning. Fem lådor samt hyllor på dörrarnas insida. Bredd 90, djup 42, höjd 180 cm. Nyckel finns.
Repor. Märken. Ej funktionstestad belysning.