Eliel Saarinen, möblemang, 5 dlr, "Saarinen house", Adelta oy, Finland 1900-talets slut.
Möblemang bestående av ett soffbord och fyra fåtöljer.
Bordet fanerat i flera träslag med klarlackerad yta, kvadratisk form 73 x 73 cm, höjd 54 cm. Märkt på plakett "Cranbrook 1929-30 Saarinen House Sofa Table No 37. Made in Finland by Adelta Oy".
Stolarna fanerade i valnöt, mahogny och lönn, klarlackerade. Stoppad rygg och sits, tygklädseln formgiven av Eliel Saarinen, tillverkare Backhausen. Sitthöjd ca 48 cm. Bredd 62 cm, djup 54 cm, höjd 78 cm. Märkta "Cranbrook 1929-30 Saarinen House Arm Chair ... Made in Finland by Adelta Oy" samt numrerade 34, 35, 37 resp. 38.
Märken på benen. Åldersrelaterat slitage. Bordet med rundat märke i lackytan. Stolarnas armstöd med fläckar, fläck i ett ryggstöd.