Yngve Ekström, soffa och fåtölj "Furubo", Swedese, 1900-talets mitt
Bemålad stomme i furu, spjälad rygg, fåtölj brännmärkt Swedese, avtagbara ryggdynor, lösa plymåer, sitthöjd 42 cm, soffa 133x60x84 cm, fåtölj 63x60x84 cm
Bruksslitage. Märken. Repor. Fläck.