Hans Hedberg, vas och burk med lock, starkeldsfajans, Biot, Frankrike.
Vas med turkos glasyr och krackelerad dekor, signerad HHg, höjd 10 cm. Burk med spräcklig glasyr i beige mot äggskalsvit botten, signerad HHg. Diameter 6,5, höjd 8 cm.
Den turkosa vasen med tillverkningsdefekter/skador. Glasyrmistor. Nagg.