Fäste av stål; eneggad klinga med skålslipnining samt blodränna; balja med två koppelringar; längd ca 102, varv klinga ca 88 cm; respektive fäste i mässing; svagt böjd klinga med blodränna och flat rygg; längd ca 74 varav klingan 60 cm. Med mässingsskodd läderbalja.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Skador.