Carl Gustaf Hiort af Ornäs, TV-bänk, för HMN Huonekalu Mikko Nupponen Lahtis, 1900-talets mitt.
Tre separata delar: Teakfanerad bänk. Längd 205 x 48 cm. Bordsskivan på två svartlackerade tidningshyllor, med var för sig tre hyllplan. Höjd 34 cm, bredd 60 cm, djup 45 cm.
Fläckar (Främst på ena sidan av skivan). Slitage. Torrsprickor.