Josef Ekberg, skål och ljusstake, flintgods, Gustavsberg, 1920/1930-tal.
Ljusstake samt skål med hänklar i grön lysterglasyr och dekor av blad i guld. Ljusstakens höjd 6 cm, skålens längd 29 cm.
Smärre slitage. Krackelyr.