Ilmari Lappalainen, fåtöljer, ett par, "Laila", Asko, Finland 1950-tal.
Fast stoppad klädsel, ryggstöd med knappar. Lackade ben. Bredd 80 cm. Sitthöjd 39 cm. Totalhöjd 82 cm.
Senare klädsel. Färgbortfall på benen Ställvis slitage på tyget.