Gräddsnäcka, kakspade och sockertång, silver, Karleby och Brahestad, Finland 1700-talets senare hälft till 1854.

Gräddsnäckan invändigt förgylld, av Carl Abraham Hårdh, Brahestad 1854. Höjd 11,5 cm. Gammal gravering på botten.
Tårtspade med graverad dekor, Berndt Edgrén, Karleby (1762-76), längd 30 cm.
Sockertång, Michael Chorin (Karleby 1783-1819(22), längd 13,5 cm.
Vikt 266 g.

Gräddsnäckan med märkbara lagningar i hänkeln, bucklor i livet och foten. Tårtspaden med lagat skaft. Åldersrelaterat slitage. Tårtspaden och sockertången med senare gravering R.L. från 1800-talet.

Proveniens

Rosa Palander (f. Lithén), varefter som arv inom släkten.

Tårtspaden är avbildad på figur 101 i Tyra Borgs bok "Guld- och silversmeder i Finland 1373-1873", Malmö Nya Grafiska, Malmö, andra upplagan 1977.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492