LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets andra del, H 100.

Bronserad metallstomme. För femton ljus, rikt behängd med olikslipade prismor. Avslutande klot.

Slitage, nagg, uppsättningen prismor ej komplett. Senare elektrifierad. Kompletteringar.

Utropspris
10 000 SEK