LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets slut. H 123.

Stomme i metall och glas. För 11 ljus (en ljusarm saknas). Svängda ljusarmar, dekor av prismor och piggar.

Monterad för el, klippt kabel. En ljusarm saknas. Dekordelar och några prismor saknas. Smärre skador på ljushållare och prismor. Några delar fastlimmade/har limrester.

Utropspris
8 000 SEK