Mahogny, rak form, tvådelat glas med flankerande halvkolonner, senare förgyllda metallbeslag, tvådelat. H 122.
Senare beslag. Skador. Sprickor. Fanerlagningar. Skador på glas.
Baksida med etikett U. Hamm...? Skultuna Bruk.