Dekor av ströblommor i guld. Kanddekor i kobolt och guld. Lockknopp i form av blomma. H 9. Ett extra lock medföljer.
Tillverkningsdefekt. Förgylld dekor med slitage på faten. Lockknoppar med smärre nagg.
Brukspatron Bengt Magnus Björkman (1745-1824), Sätuna Säteri, Uppland.