CRÈMEKOPPAR med FAT, 6 st, porslin, Wien, Österrike, 1700/1800.

Dekor av ströblommor i guld. Kanddekor i kobolt och guld. Lockknopp i form av blomma. H 9. Ett extra lock medföljer.

Tillverkningsdefekt. Förgylld dekor med slitage på faten. Lockknoppar med smärre nagg.

Proveniens

Brukspatron Bengt Magnus Björkman (1745-1824), Sätuna Säteri, Uppland.

Utropspris
2 000 SEK