BRICKBORD, fajans, Karl Lindström, Rörstrand, 1926.
Underrede i rokokostil. Betsat trä med svängda ben. Bricka med polykrom målad blomdekor. Längd 71, bredd 50 och höjd 70 cm.
Slitage. Krackeleringar och fläckar på skivan. Underrede med repor och spricka.