Ånglokomotiv, märkt 1290, längd 35 cm. Ånglokomotiv med tender och två passagerarvagnar. Lokomotivets längd 19 cm.
Alla delar med skador, slitage, repor. Vagnarna saknar två hjulpar var. En vagn saknar tak.