Fanerat med mahogny. Rund skinnklädd skiva. Fyra lådor i sarg. Fyrdelad pelarfot med fotavslutningar av hjultrissor i mässing. Diameter 114. Höjd 72,5 cm.
Slitage. Smärre fläckar. Fanerskador. Nyckel saknas.