Klockformad kuppa, på ben med kvadratisk fotplatta, livet med svisselerad blomdekor. Höjd 10,5 och 12 cm.
Slitage. En med senare fylld fot. Bucklor. Lagningar.
En från Falk Simons silversamling: FS 473.
Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 157.