HALLMÖBEL med SPEGEL, Nordiska Kompaniet's verkstäder, 1900-talets början.

Hallmöbel, halvcirkelformig med urn och lyra formade intarsia dekor. Med en dörr och bakomliggande hyllplan. Längd ca 100 cm, höjd ca 80 cm och bredd ca 46 cm. Spegel med girlander intarsia dekor. Höjd ca 125 cm, bredd ca 56 cm. Båda brickmärkta. Nyckel finns.

Några repor och märken. En mindre fläcka till skivan.

Utropspris
2 000 SEK