SPEGELLAMPETTER

Ett par, för ett ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Graverat glas med dekor av blommor i vas. Ljusarmar av mässing. Höjd 72, bredd 22,5 cm.

Konditionsrapport

Anlupet glas folieringsskador. Skadat glas. Skador.

Proveniens
Säbylund, Närke.
Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens spegellampetter avbildade sid. 214.
Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H41

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Chef hemvärderingen, specialist möbler och konsthantverk

+46 8-614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 5 000 SEK

    Slutpris

    7 700
    787 EUR
    879 USD

    Budhistorik (20 bud)
    319 jun 17:447700SEK
    419 jun 17:437500SEK
    319 jun 17:437300SEK
    Acceptpris på 4 000 SEK uppnåddes