Skrin med sex fack (olika höjd), Nyckelbricka av ben. Handtag på locket. Längd 30, bredd 20, höjd 10 cm. Skrin med inredning för måleri. Sex skålar medföljer. 50 x 26 x 15 cm. Nyckel finns.
Slitage. Del av inredning senare. Lockknoppar saknas. Torrsprickor. Fanerskador.