SPEGELLAMPETT, gustaviansk, 1700-talets slut.

Förgylld och bronserad. Skuren dekor med urna med korslagda flammar, rocaille, lagerfestonger. Löstagbar ljusarm för två ljus av mässing 51,5x61 cm.

Slitage, torrsprickor. Förlorad förgyllning och kredering, glas med anlupning. Senare ljusarmar.

Utropspris
20 000 SEK