DIDRIK VON ESSEN, olja på duk, inskriberad DvE.
"Landskap från Kattilajervi, Lappland". 21,5 x 38 cm.
Lagningar. Krackelyr. Gulnad fernissa.
Med påskrift på spännram: "Från Kattilajervi skogssjö, ett par mil från Haparanda. Studie af Didr. von Essen".