Olika landskapsmotiv i blått.
5 flata tallrikar, diameter 23 cm,
7 djupa tallrikar, diam. 23 cm,
6 assietter, diam. 20 cm,
5 brödtallrikar, diam. 17,5 cm,
2 karotter, bredd inkl hänklar 24 och 27 cm,
Runt serveringsfat, diameter 35,5 cm,
2 ovala serveringsfat, längd 28 resp 35,5 cm,
2 ovala skålar, längd 21 resp 30 cm,
Såssnipa, längd 21 cm,
Kanna, höjd 16 cm.
Kanna och den mindre karotten med genomgående spricka. Slitage. Enstaka kantnagg. Några delar med tillverkningsdefekter i dekoren.