KLOCKOR & UR

Klockor och ur har tillverkats under århundraden för att både mäta tiden och vara estetiskt tilltalande. Urtillverkningen tog fart under 1500-talet och kom under tiden med många nya tekniska förbättringar. Kraven på exakthet var stor eftersom de många gånger skulle användas vid vetenskaplig forskning. Ett stort genombrott var uppfinning av pendeln vid mitten av 1600-talet. Fick- och reseur var statusobjekt och fick många gånger ett läderetui. Förutom de avancerade urverken lades stor möda på att utforma vackra fodral av metall och trä. Under 1900-talet revolutionerade armbandsuren marknaden med nya tekniker och design.

Shop - köp direkt
Nu har du möjlighet att köpa ett urval av högklassiga begagnade och nytillverkade klockor direkt.
Se vårt utbud här >

ZENITH, Sporto, armbandsur, 34 mm.

ZENITH, Sporto, armbandsur, 34 mm.

förgylld, manuell, plexiglas, 1950-tal. Referensnr 9353833

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
300 EUR
CERTINA, Mayfair, armbandsur, 27 mm.

CERTINA, Mayfair, armbandsur, 27 mm.

förgylld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, box Referensnr 909121825

Aktuellt bud55 EUR
Utropspris
150 EUR
OMEGA, armbandsur, 19 mm.

OMEGA, armbandsur, 19 mm.

14k guld, manuell, plexiglas, armked 14K guld, vikt totalt ca 22 g. Caliber 620, Urverkets nr 23525497, Serienr 511122

Aktuellt bud290 EUR
Utropspris
500 EUR
OMEGA, de Ville, armbandsur, 18 mm.

OMEGA, de Ville, armbandsur, 18 mm.

14K guld, automatisk, plexiglas, armked Uno a Erre 14K guld, vikt totalt ca 28 g.

Aktuellt bud380 EUR
Utropspris
600 EUR
ROLEX, Oyster Perpetual datejust, armbandsur, 36 mm,

ROLEX, Oyster Perpetual datejust, armbandsur, 36 mm,

stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, ca 1972, servicebox. Kvitto från service augusti 2013. Caliber 1570, Verknr D004016, Referensnr 1601, Serienr 4754469, Boettnr 16000 (EX3220533), Länkreferensnr 62510 H-RS7

Aktuellt bud17 999 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, armbandsur,

SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, armbandsur,

stål, analog/manuell, quartz/digital, safirglas, originallänk, viklås, ca 1999, box. Caliber ETA 7001, Serienr 196, Referensnr WT 6201-97/1

Aktuellt bud16 800 SEK
Utropspris
22 000 SEK
GUCCI, armbandsur, 22 mm.

GUCCI, armbandsur, 22 mm.

Stål, quartz, mineralglas, integrerad armlänk. Referensnr 2088L

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CERTINA, DS, armbandsur, 38 mm, kronograf.

CERTINA, DS, armbandsur, 38 mm, kronograf.

Stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, box. Caliber ETA 251.262, Referensnr 541.7011/7111.44

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LONGINES, armbandsur, 34 mm.

LONGINES, armbandsur, 34 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, originalarmband, box, ca 1967. Caliber 30 L, Serienr 14237358, Referensnr 7515.13 / 1

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSPENDYL, sengustavianskt/empir, 1800-talets första del.

BORDSPENDYL, sengustavianskt/empir, 1800-talets första del.

Alabaster och förgylld brons. Kvadratisk sockel med dekor av kvinnoansikte. Sköldformat urhus med krönande dekor av fyra kottar samt astronomisk modell. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel finns. Höjd 45 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur,34 mm,

OMEGA, Seamaster, armbandsur,34 mm,

guld/stål, automatisk.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ZENITH, fickur, 52 mm,

ZENITH, fickur, 52 mm,

Silver, ankargång, ca 1900, fickurskedja i gulmetall. Verknr 2110768, Boettnr 2978368, 9004

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LONGINES, fickur, 50,5 mm,

LONGINES, fickur, 50,5 mm,

Silver, ankargång, ca 1888, fickurskedja i vitmetall. Caliber G.F. Anvers 1885 Diplome D'Honneur, Boettnr 508537

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FICKUR, 36 mm,

FICKUR, 36 mm,

14K guld, cylindergång, liten sekundvisare. Boettnr 5423.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CAMY, Genève, armbandsur, 35 mm,

CAMY, Genève, armbandsur, 35 mm,

18K guld, manuell, liten sekundvisare, läderband.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OMEGA, armbandsur, 20 mm,

OMEGA, armbandsur, 20 mm,

guld på stål, manuell.

Aktuellt bud651 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CERTINA, armbandsur, 16 mm,

CERTINA, armbandsur, 16 mm,

18K guld, manuell, länk i 18K guld. Referensnr 0809.484, boettnr 422888. Vikt totalt ca 19 gram. Längd totalt ca 17 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OMEGA, Genève, armbandsur, 30 mm,

OMEGA, Genève, armbandsur, 30 mm,

18K guld, automatisk, datum, länk i metall, viklås.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, troligen Birger Ekman för Mjölby Intarsia, omkring år 1940.

GOLVUR, troligen Birger Ekman för Mjölby Intarsia, omkring år 1940.

Urhus i valnöt med intarsiadekor av figurer i bland annat björk. Höjd 185 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, Stiernsund, märkt 101 och daterat 1799.

GOLVUR, Stiernsund, märkt 101 och daterat 1799.

Bemålat fodral, urtavla med romerska siffror, höjd ca 219 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROBERGÉ, Andromède, RS Régulateur, armbandsur, 32 x 36 (44) mm,

ROBERGÉ, Andromède, RS Régulateur, armbandsur, 32 x 36 (44) mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, krans med svarta diamanter (40 st), läderband, originalspänne, ca 2000. Caliber ETA 2892 A2, Verknr 0326, Referensnr 10212900, Boettnr 00144

Aktuellt bud10 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OMEGA, Seamaster, Dynamic, armbandsur, 34 mm,

OMEGA, Seamaster, Dynamic, armbandsur, 34 mm,

stål, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1984. Caliber 1430, Referensnr , Boettnr , Länkreferensnr 1431/408

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAG HEUER, Grand Carrera RS, Chronometer, kronograf "Tachymetre", armbandsur, 43 mm,

TAG HEUER, Grand Carrera RS, Chronometer, kronograf "Tachymetre", armbandsur, 43 mm,

svart titan (titanium carbide), automatisk, safirglas, datum, kronograf, glasbaksida, gummiband, viklås, cert, mars 2009, box, ytterkartong. Caliber 17 RS, Serienr 1694652, Referensnr CAV 518B.FC6237

Aktuellt bud22 000 SEK
Utropspris
24 000 SEK
OMEGA, De Ville, Hour Vision, Chronometer, armbandsur, 41 mm,

OMEGA, De Ville, Hour Vision, Chronometer, armbandsur, 41 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, december 2008, träbox, ytterkartong. Caliber 8500, Verknr 82.013.461, Serienr 82.013.461, PIC nr 431.30.41.21.02.001, Referensnr ST , Boettnr , Länkreferensnr 1670/954

Aktuellt bud27 000 SEK
Utropspris
32 000 SEK
TAG HEUER, Aquaracer (300m/1000ft), Black Phantom, armbandsur, 41 mm,

TAG HEUER, Aquaracer (300m/1000ft), Black Phantom, armbandsur, 41 mm,

titan, automatisk, safirglas, datum, nylonband, viklås i titan, cert (ej komplett), ca 2015, box, ytterkartong. Caliber 5, Serienr RZL0057, Referensnr WAY218B.FC6364, Limiterad och numrerad (Nr 0986/2500)

Aktuellt bud14 500 SEK
Utropspris
16 000 SEK
BORDSPENDYL, förgylld mässing, empirestil, omkring 1900.

BORDSPENDYL, förgylld mässing, empirestil, omkring 1900.

Rektangulär form med palmetter och mytologiska figurer. Längd 22 cm, bredd 9 cm, Höjd 31 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
L.U.C., fickur, 51 mm.

L.U.C., fickur, 51 mm.

Silver / niello-teknik / förgyllda partier, innerboett i silver, ankargång, centrumsekund. Boettnr 882775

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ELGIN, fickur, 51 mm.

ELGIN, fickur, 51 mm.

Gulmetall, centrumsekund, gravyr, ca 1910. Serienr 14577794, Boettnr 5287670

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, stoppur, 54 mm.

OMEGA, stoppur, 54 mm.

Metall, mekanisk, plexiglas, 30 sek / 60 min, ca 1971. Caliber 1800 A (LWC), Serienr 3356750

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELGIN NATL WATCH CO., jaktur, fickur, 52 mm, savonett.

ELGIN NATL WATCH CO., jaktur, fickur, 52 mm, savonett.

Gulmetall, centrumsekund, ca 1913 Caliber 395, Serienr 17.169.997, Boettnr 4.205.710

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, armbandsur, 17 mm.

OMEGA, armbandsur, 17 mm.

18K guld, manuell, safirglas, integrerad armlänk, lås med två lägen, box, total vikt 31 g. Caliber 484, Serienr 22687119, Referensnr 913780.7172

Aktuellt bud5 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
CARTIER, Panthère, armbandsur, 22 x 22 (30) mm.

CARTIER, Panthère, armbandsur, 22 x 22 (30) mm.

Bicolour, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, manual, cert. stämplat Rob Engström. Caliber 157, Referensnr 1120, Boettnr 0042942

Aktuellt bud6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LONGINES, Dolcevita Dual Time,  armbandsur, 26,5 x 32 (40) mm.

LONGINES, Dolcevita Dual Time, armbandsur, 26,5 x 32 (40) mm.

Stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, extra länkbit längd 15 mm, cert. daterat 18.12.99, manual, box, kartong. Caliber ETA L298.2, Referensnr L56614756, Boettnr 29410088

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
MONTBLANC, reseur, 45 mm.

MONTBLANC, reseur, 45 mm.

Vitmetall, quartz, alarm, läderetui, manual, box, karting. Caliber Alatron 677.1192, Boettnr 7056 / AL 2294527.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SWATCH, väggklocka, "Space People", 1992.

SWATCH, väggklocka, "Space People", 1992.

Polykrom plast. Omonterad i originalförpackning. Längd ca 210 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGPENDYL jugend omkring 1900.

VÄGGPENDYL jugend omkring 1900.

Fodral i ek, rikt skuren dekor av blad och stiliserade blommor, höjd ca 97 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud1 710 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, Ladymatic, armbandsur, 18 mm,

OMEGA, Ladymatic, armbandsur, 18 mm,

guld på stål, manuell, läderband.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, fickur, 46 mm,

OMEGA, fickur, 46 mm,

stål, manuell, liten sekundvisare.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur 35 mm,

OMEGA, Seamaster, armbandsur 35 mm,

guld/stål, automatisk, läderband.

Aktuellt bud2 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CERTINA, armbandsur, 21 mm,

CERTINA, armbandsur, 21 mm,

14K guld, manuell, länk i 18K guld, ca 1968. Boettnr 2009 099 / 686578. Vikt totalt ca 20 gram. Längd totalt ca 18 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CERTINA, armbandsur, 33,5 mm,

CERTINA, armbandsur, 33,5 mm,

14K guld, quartz, plexiglas, läderband, ca 1985. Boettnr 115.9299.65

Aktuellt bud1 422 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur, 38 mm,

OMEGA, Seamaster, armbandsur, 38 mm,

stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, ca 1974. Caliber 752, Serienr 32.553.525, Referensnr ST 166.065, Boettnr 166.065

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BUCHERER, armbandsur, 16 mm,

BUCHERER, armbandsur, 16 mm,

18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, diamanter (22 st), integrerad länk med diamanter (6 st), längd 150-155 mm, totalvikt ca 21 gram, ca 1961. Boettnr 11931

Aktuellt bud4 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur, 35,5 mm,

OMEGA, Seamaster, armbandsur, 35,5 mm,

stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, ca 1960. Caliber 268, Serienr 17.503.243, Referensnr CK 14389, Boettnr 14389-6

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETERNA, Tangaroa, kronograf, armbandsur, 42 mm,

ETERNA, Tangaroa, kronograf, armbandsur, 42 mm,

stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, maj 2015, box, ytterkartong. Caliber ETA 7751, Serienr 275.114, Referensnr 2949.41.46.1261, Boettnr 2949.41

Aktuellt bud8 400 SEK
Utropspris
17 000 SEK
JAEGER LE COULTRE, armbandsur, 33 mm,

JAEGER LE COULTRE, armbandsur, 33 mm,

18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, ca 1987. Caliber 606, Verknr 2.410.081, Serienr 1.609.859, Boettnr 140.113.1

Aktuellt bud4 900 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OMEGA, Seamaster (120m), armbandsur, 36 mm,

OMEGA, Seamaster (120m), armbandsur, 36 mm,

stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk stål/guld, viklås, ca 1993. Caliber 1430, Serienr 54.010.070, PICnr 2311.50.00, Referensnr DF 396.1501, Boettnr 168.1501 / 196.1501, Länkreferensnr 1501/823

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GEORG JENSEN, designad av Lene Munthe, armbandsur, 29 x 34 mm,

GEORG JENSEN, designad av Lene Munthe, armbandsur, 29 x 34 mm,

analog/digital, silver, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, cert, september 1990, box. Caliber , Serienr 27060, Referensnr 353

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
F. W. Tornberg, Stockholm, reseur, 130 x 170 mm,

F. W. Tornberg, Stockholm, reseur, 130 x 170 mm,

förgylld mässing, cylindergång, mekanisk, ca 1900, nyckel. Urverk signerat A.D. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRETLING, NHLPA, armbandsur, 48 mm,

BRETLING, NHLPA, armbandsur, 48 mm,

stål, automatisk, datum, gummiband, box cert, april 2006. Referensnr A13370, no 36, boettnr 793561.

Aktuellt bud11 111 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ULYSSE NARDIN, GMT Big date, armbandsur, 40 mm.

ULYSSE NARDIN, GMT Big date, armbandsur, 40 mm.

stål, automatisk, safirglas, datum, original länk, viklås, intyg, box Boettnr 223-88, Serienr 2232

Aktuellt bud740 EUR
Utropspris
3 500 EUR
OMEGA, Genéve, armbandsur, 20 x 20 mm.

OMEGA, Genéve, armbandsur, 20 x 20 mm.

14K guld, manuell, plexiglas, box

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
400 EUR
POLHEM, fickur, 51 mm.

POLHEM, fickur, 51 mm.

Silver / delvis förgylld, ankargång, centrumsekund. Boettnr 455250

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, fickur, 51 mm, "rödtolva".

OMEGA, fickur, 51 mm, "rödtolva".

Silver / deliv förgylld med roséguld, innerrboett i silver, ankargång, centrumsekund, gravyr, ca 1924 Serienr 6241578, Boettnr 6977638 / 2

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, armbandsur, 35,5 mm.

OMEGA, armbandsur, 35,5 mm.

Stål, manuell, plexiglas, ca 1950. Caliber 265, Serienr 12285997, Referensnr 2639-2

Aktuellt bud1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSUR, Junghans 1900-talets andra hälft.

BORDSUR, Junghans 1900-talets andra hälft.

Brunbetsat träfodral. Höjd inklusive handtag 31 cm, längd 21, bredd 14 cm. "Big Ben" slag.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur,  38 x 40 (44) mm,

OMEGA, Seamaster, armbandsur, 38 x 40 (44) mm,

doublé, quartz, datum, mineralglas, läderband, ca 1977. Caliber 1315, Serienr 40018144, Referensnr MD 196.0073, Boettnr MD 196.0073

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HUBLOT, Classic Fusion, armbandsur, 33 mm,

HUBLOT, Classic Fusion, armbandsur, 33 mm,

svart ceramic, quartz, safirglas, datum, integrerat gummiband, viklås, cert, oktober 2016, box, ytterkartong. Referensnr 581.CM.1770.RX, Serienr 1001691

Aktuellt bud10 500 SEK
Utropspris
35 000 SEK
TAG HEUER, Carrera, Caliber 1887, armbandsur, 43,3 mm, kronograf,

TAG HEUER, Carrera, Caliber 1887, armbandsur, 43,3 mm, kronograf,

stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, december 2015, box, ytterkartong. Caliber 1887, Serienr RUP0569, Referensnr CAR2013.FC6313, Boettnr CAR2113-0, Viklåsreferensnr FC 5037/R, F V4,

Aktuellt bud16 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
GOLVUR, London, England, 1700/1800-tal.

GOLVUR, London, England, 1700/1800-tal.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Urtavlan märkt John Parkes, London. Två lod och pendel medföljer. Höjd ca 230 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PATEK PHILIPPE, Aquanaut, armbandsur, 35 mm.

PATEK PHILIPPE, Aquanaut, armbandsur, 35 mm.

stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband (Tropic), viklås, cert, mars 2000, box, ytterkartong. Caliber 330 SC, Serienr 3.023.383, Referensnr 5060A-001, Boettnr 4.021.869

Aktuellt bud9 701 EUR
Utropspris
7 000 EUR
BULOVA, Valjoux 7750, armbandsur, 40 mm.

BULOVA, Valjoux 7750, armbandsur, 40 mm.

förgylld, automatisk, safirglas, dag, datum, läderrem och spänne ej original

Aktuellt bud440 EUR
Utropspris
500 EUR
ETERNA-MATIC, 1000, armbandsur, 36 mm.

ETERNA-MATIC, 1000, armbandsur, 36 mm.

förgylld, automatisk, plexiglas, datum, läderrem och spänne ej original. Caliber 1488K, serienr 5356428

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
400 EUR
ETERNA-MATIC, 1000, armbandsur, 34 x 34 mm.

ETERNA-MATIC, 1000, armbandsur, 34 x 34 mm.

förgylld, automat, pleksiglas, datum, läderrem och spänne ej original. Serienr 5957391

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
400 EUR
ZENITH, armbandsur, 24 mm.

ZENITH, armbandsur, 24 mm.

förgylld (20M), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, metallrem ej original, box Referensnr 96 A 020

Inga bud
Utropspris
200 EUR
RESEUR, mässing, Frankrike, omkring år 1900.

RESEUR, mässing, Frankrike, omkring år 1900.

Rektangulär. Hänkel. Vitemaljerad ur tavla. Originalfodral. Klockans höjd 12 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, Frankrike, omkring 1900.

BORDSPENDYL, Frankrike, omkring 1900.

Bordspendyl av sten med rund, emaljerad urtavla. Tassfötter och beslag av gulmetall. Krönande skulptur av patinerade metall föreställande den mytologiska figuren Fama. Pendel finns. Höjd 53 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, omkring 1900.

BORDSPENDYL, omkring 1900.

Balusterformad, emaljerad urtavla med roimerska siffror, dekor i intarsia. Höjd 34 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RAYMOND WEIL, Geneve, Jasmine, armbandsur, 29 mm,

RAYMOND WEIL, Geneve, Jasmine, armbandsur, 29 mm,

bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2012. Serienr K312239, Boettnr 5229, Länkreferensnr SQ.YY,

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur, 34 mm,

OMEGA, Seamaster, armbandsur, 34 mm,

stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1955. Caliber 490, Serienr 14.840.666, Referensnr CK 2848, Boettnr 2846-2848

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 2 st, bl.a. "Orologi da Pulso Wristwatches Rolex", Osvaldo Patrizzi, Guido Mondani Editore, 1995.

BÖCKER, 2 st, bl.a. "Orologi da Pulso Wristwatches Rolex", Osvaldo Patrizzi, Guido Mondani Editore, 1995.

"Orologi da Pulso Wristwatches Rolex", Osvaldo Patrizzi, Guido Mondani Editore, 1995. Signerad av författaren samt numrerad 0592. Skyddsomslag och kasett. "Wristwatches Armbanduhren Montres-bracelets", Gisbert L. Brunner & Christian Pfeiffer-Beli, Könemann, 1999. Skyddsomslag.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CANDINO, armbandsur, 42 mm.

CANDINO, armbandsur, 42 mm.

stål, automatisk Valjoux 7750, pexiglas, dag, datum, läderrem, ca 1970 Serienr 14024

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
450 EUR
LONGINES, armbandsur, 17,6 mm,

LONGINES, armbandsur, 17,6 mm,

18K vitguld, manuell, integrerad länk i 18K vitguld, urtavla besatt med diamanter, box. Boettnr 15 953563.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
SEIKO, Sea horse, armbandsur, 34 mm.

SEIKO, Sea horse, armbandsur, 34 mm.

stål, automatisk, plexiglas, rem och spänne ej original Serienr 5401082

Aktuellt bud57 EUR
Utropspris
150 EUR
VÄGGUR, sk lodur, 1900-talets början.

VÄGGUR, sk lodur, 1900-talets början.

Fanerad med valnöt. Svärtad dekor. Emaljerad urtavla. Lod och pendel finns. 103 x 37 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ETERNA, armbandsur, 36,5 mm,

ETERNA, armbandsur, 36,5 mm,

stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, perlonband, ca 1950. Caliber 852 T, Serienr 3.476.297, Boettnr 3.353.844

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGUR, Linderoth, Stockholm, 1800-talets andra hälft.

VÄGGUR, Linderoth, Stockholm, 1800-talets andra hälft.

Rund form med skuret krön med dekor av blad och bär. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd 43, bredd 37 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, Constellation, armbandsur, 32,5 mm,

OMEGA, Constellation, armbandsur, 32,5 mm,

stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1988. Cal 1441, Serienr 50.327.153, PICnr 1310.20.00, Referensnr DB 396.1080, Boettnr 396.1070 / 396.1080, Länkreferensnr 1448/431

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 500 SEK
OMEGA, Constellation, Chronometer, armbandsur, 34,5 mm,

OMEGA, Constellation, Chronometer, armbandsur, 34,5 mm,

stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1968. Caliber 564, Serienr 27.232.306, Referensnr ST 168.017, Boettnr 168.017 SP

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OMEGA, Constellation '95, armbandsur, 33,5 mm,

OMEGA, Constellation '95, armbandsur, 33,5 mm,

stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, juni 2003, box (ej tidsenlig), ytterkartong. Caliber 1532, Serienr 57.914.116, PICnr 1512.40.00, Referensnr ST 396.1201, Boettnr 396.1201, Länkreferensnr 1552/862

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
6 500 SEK
LeCOULTRE, Memovox, armbandsur, 33,8 mm,

LeCOULTRE, Memovox, armbandsur, 33,8 mm,

14K guld, manuell, plexiglas, alarm, läderband, ca 1962. Caliber 814, Verknr 1518115, Referensnr 3030, Boettnr 023530, Boett signerad Cased and timed in U.S.A. 14K gold S&W

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
13 000 SEK
must de CARTIER, Tank, armbandsur, 23,5 x 23,5 (31) mm,

must de CARTIER, Tank, armbandsur, 23,5 x 23,5 (31) mm,

förgyllt silver, manuell, mineralglas, läderband, originalspänne, cert, januari 1983, box. Boettnr 6 176142

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LONGINES, Conquest, Ti, V.H.P. armbandsur, 33 mm,

LONGINES, Conquest, Ti, V.H.P. armbandsur, 33 mm,

bicolour (titan), quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1995. Caliber L 174.2, Boettnr 24932565

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARMBANDSUR, 19 mm,

ARMBANDSUR, 19 mm,

18K vitguld, manuell, plexiglas, diamantkrans (32 st.), diamanter på boetten (26 st.), integrerat läderband, ca 1950. Caliber ETA 2512, Boettnr 45807

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, armbandsur, 26 mm,

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, armbandsur, 26 mm,

18K guld, automatisk, datum, viklås, box, cert mars-86, urtavla besatt med diamanter, vikt totalt ca 75 gram. Caliber 2135, verknr 426416, referensnr 69138, serienr 9405187, boettnr 69000A, länkreferensnr 68B/ 8570F.

Aktuellt bud46 000 SEK
Utropspris
70 000 SEK
GOLVUR, s.k. Bornholmsur, urtavla märkt "Niels Peter Nielsen", 1800-talets första hälft.

GOLVUR, s.k. Bornholmsur, urtavla märkt "Niels Peter Nielsen", 1800-talets första hälft.

Målad och bronserad. Dekor av bl.a. tandsnitt och flankerande kolonner. Höjd ca 200 cm. Pendel och lod medföljer. Nyckel finns.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVUR, England, sent 1700/tidigt 1800-tal.

GOLVUR, England, sent 1700/tidigt 1800-tal.

Ek och mahogny. Mässingsurtavla. Höjd ca 200 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEIJONA, Valjoux kronograf, armbandsur, 37 mm.

LEIJONA, Valjoux kronograf, armbandsur, 37 mm.

stål, manuell, plexiglas, datum, läderband ej original, box caliber 7743, boettnr 92001 15

Aktuellt bud160 EUR
Utropspris
600 EUR
DAMUR, guld och emalj, Charles Oudin, Paris 1807-25.

DAMUR, guld och emalj, Charles Oudin, Paris 1807-25.

Diameter ca 3,4 cm. Numrerad 526.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
500 EUR
SWATCH, armbandsur, 33 mm,

SWATCH, armbandsur, 33 mm,

plast, quartz, läderband. Julutgåva 1993. Box. Boettnr 16468/33333 S 343.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MONTBLANC, Profile, kronograf, armbandsur, 33,5 x 36 mm,

MONTBLANC, Profile, kronograf, armbandsur, 33,5 x 36 mm,

stål, quartz, safirglas, datum, läderband med viklås, cert september 2009, box. Caliber 4810 106, referensnr M29045, boettnr 709-PL 272546.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
CHANEL, J 12, armbandsur, 28 mm,

CHANEL, J 12, armbandsur, 28 mm,

vit keramisk boett, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (8 st.), krans med rosa safirer (40 st.), originallänk, viklås, cert, januari 2016, box, ytterkartong. Serienr ZGH 62734, Referensnr H3243

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
29 000 SEK
OMEGA, Speedmaster, armbandsur, 39 mm.

OMEGA, Speedmaster, armbandsur, 39 mm.

stål, manuell, plexiglas, original rem, viklås Referensnr 145012-67 SP

Aktuellt bud1 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ARMBANDSUR, 40 mm.

ARMBANDSUR, 40 mm.

14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, metall armlänk ej original. Referensnr 71372

Aktuellt bud130 EUR
Utropspris
300 EUR
OMEGA, Constellation, armbandsur, 32 mm.

OMEGA, Constellation, armbandsur, 32 mm.

stål / guld, quartz, safirglas, dag, datum, integrerad originalrem, viklås Länkreferensnr 1448/084

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
300 EUR
OMEGA, Seamaster Chronometer Electronic (f 300Hz), armbandsur, 36,5 mm.

OMEGA, Seamaster Chronometer Electronic (f 300Hz), armbandsur, 36,5 mm.

guld på stål, quartz, plexiglas, datum, metallrem ej original, 1970-tal Caliber 1250, Serienr 29159746, Referensnr CD 198.001

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
300 EUR
ROLEX, Oyster perpetual, armbandsur, 34 mm.

ROLEX, Oyster perpetual, armbandsur, 34 mm.

14K guld, automatisk, plexiglas, original rem och spänne, 1950-51. Referensnr 6084, serienr 732412

Aktuellt bud1 550 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ORIS, Divers (1000m/328ft), armbandsur, 44 mm.

ORIS, Divers (1000m/328ft), armbandsur, 44 mm.

Stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, integrerad armlänk, viklås, extra gummiarmband, extra länkbitar längd 34 mm, manual, box, kartong, cert. daterat 27.10.10, Caliber ETA 2836-2, Verknr 09/B137, Serienr 02917858, Referensnr 01.643.7637.7454-07

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
ORIS, ProDiver, armbandsur, 49 mm.

ORIS, ProDiver, armbandsur, 49 mm.

Titan, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk i borstad titan, viklås, cert. daterat 15/07/14, box, kartong. Caliber SW 500, Referensnr 7683, Boettnr 34-07787

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GOLVUR/HYLLA, Kurt Mehlqvist, Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1900-talets fjärde kvartal.

GOLVUR/HYLLA, Kurt Mehlqvist, Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1900-talets fjärde kvartal.

Björkfanerat med rödlackerad top. Etikettmärkt. Längd 44, djup 35, höjd 210 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK