KLOCKOR & UR

Välkommen till Bukowskis populära online klockavdelning. Här finner du kvalitetsklockor från världskända urmakare såsom Rolex, Omega, Cartier, IWC, Audemars Piguet, Breitling och Jaeger-LeCoultre samt unika samlarobjekt och äldre vintage ur i ett varierande prisspann. Kvalité är den gemensamma nämnaren!
Intresserad av rådgivning, att värdera eller sälja en klocka? Kontakta våra kunniga specialister idag >

Läs om Bukowskis världsrekordsförsäljning av Omega Speedmaster 2915-1 >

GUCCI, armbandsur, 27 x 13 mm.

Stål, quartz, safirglas, briljantslipade diamanter ca 0,20 ct totalt, integrerad originallänk, viklås Referensnr 4600 L

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HAMILTON, armbandsur, art deco, 11 x 12 mm (17 x 39 mm).

Platina (10% iridium, 90% platinum), Hänge i 18K vitguld, Mekaniskt urverk (manuell), plexiglas, gammalslipade diamanter totalt ca; 0,72 ct, vikt ca; 16,2 g Ej genomgången. Fungerar vid enklare funktionstest. Funktion garanteras ej och en genomgång rekommenderas.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
RADO, Ovation, armbandsur, 24 x 29,5 mm.

High-tech ceramics, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, hängetikett, ca 2005. Caliber ETA 976.001, Serienr 04228066, PICnr R26495102, Referensnr 153.0495.3

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSPENDYL, senempir, omkring 1800-talets mitt.

Bronserad, förgylld och patinerad metall. Trådupphängd pendel medföljer. Krönt av musicerande kvinnofigur. Längd 28 cm, bredd 10 cm, höjd 34 cm. Verknr 1500 Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, armbandsur, 35 mm.

stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1946. Caliber 83 (INCA), Serienr 1114709, Boettnr 1314118

Aktuellt bud 6 900 SEK
Utropspris
9 000 SEK
BORDSUR, 1800-talets slut.

BORDSUR, 1800-talets slut.

bronserad, urverket krönt av urna med löst lock. Fodral med dekor av bandfläta och rosett. Längd 24 cm, höjd ca 37 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, Japy Frères, Louis XVI-stil, Frankrike, omkring år 1900.

Vit emaljerad urtavla, fodral av förgylld brons och vit marmor. Urverket signerat. Bredd 30, djup 12, höjd 43 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft.

Koppar samt delvis förgylld metall. Urtavla av vitmetall. Träsockel. Pendel medföljer. Höjd 35 cm (39 cm inkl sockel). Verknr 1738 / 69

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, England, 1800-tal.

GOLVUR, England, 1800-tal.

Rak form, glasad huv med uppsvängd krön. Bemålad urtavla i plåt, märkt; Fran Kerby. Lod, nyckel och pendel finns. Höjd 217 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600M, Chronometer, armbandsur, 37,5 mm.

stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, keramisk ring, originallänk, viklås, box, ytterkartong, ca 2014. Caliber 8520, Referensnr 232.30.38.20.04.001, Serienr 85399178, Verknr 85399178, Länkreferensnr 6592/832

Aktuellt bud 18 500 SEK
Utropspris
24 000 SEK
GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784), Rokoko.

Fodral med polykromt måleri i form av landskap, figurer och blommor, ställvis förgyllt. Krön med snidade C-formationer och blommor. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm". Urverk med slag och tid. Visare för timmar, minuter och sekunder. Med datumvisare. Höjd 242 cm. Pendel, två mässingsklädda lod, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
OMEGA, Suverän, armbandsur, 35 mm.

Stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1947. Caliber 265, serie nr. 11947278, ref nr. 2622-1.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERCE, armbandsur, kronograf, 37 mm.

Vitmetall/stål, manuell, plexiglas, läderarmband, ca 1945. Caliber Pierce 134 (urverk ej märkt med nr), Boettnr 11733

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSPENDYL, troligen Frankrike, senempire, 1800-talets första hälft.

Förgylld och patinerad brons. Urtavlan med romerska siffror, krönande dekor av krigare till häst. Bredd 31,5, djup 12, höjd 45 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BREITLING, Super Avenger, Chronometre, kronograf, armbandsur, 48,4 mm.

stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk II, viklås, cert, augusti 2012, box, ytterkartong. Caliber ETA 7750, Verknr 2623209, Serienr 2623209, Referensnr A13370, Länkreferensnr W0512/135A

Aktuellt bud 14 500 SEK
Utropspris
28 000 SEK
ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer, Chronometer, armbandsur, 39 mm.

stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås, cert, maj 2016, box, ytterkartong. Caliber 3132, Referensnr 214270, Serienr 88AA8734, Länkreferensnr 77200-F9U

Aktuellt bud 38 000 SEK
Utropspris
44 000 SEK
BREITLING, Chronometre, kronograf, armbandsur, 40 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, UTC, 24-timmarsvisning, quartz, safirglas, box. Referensnr 81950, serienr 36165.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MINERVA, stopur 2 st, 50 mm,

MINERVA, stopur 2 st, 50 mm,

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, De Ville, armbandsur, 23 mm,

18K guld, quartz, läderband. Boettnr 5545929.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, sk Bornholmsur, 1800-talets första hälft.

Målat och bronserat, genombrutet krön, skuren dekor. Urtavlan märkt; Hans Strüds 1860. Lod och pendel finns. Höjd ca 205 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, signerad A.A.L Mora, 1800-tal,

målat, skuret krön, höjd totalt ca 230 cm.

Aktuellt bud 1 405 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIKING, fickur, 50 mm.

VIKING, fickur, 50 mm.

14K guld i ytterhölje, Innerboett i metall, Mekaniskt urverk (manuell), Plexiglas, vikt totalt ca; 78 g (exkl. kedja), Kedja i doublé, ca; 30-tal Cal 534, Boett nr 1581688/34 Fungerar vid enklare test men funktion kan ej garanteras och en genomgång rekommenderas.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KEITH HARING armbandsur 2 st i plast.

En i förpackning

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OMEGA, Genève, armbandsur, 33 mm.

14K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, gravyr, ca 1970. Caliber 601, Serienr 31697927, Referensnr BD 131.0041, Boettnr 131.041.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR
GOLVUR, sengustavianskt, omkring 1800.

Fodral i form av kolonn. Målat. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Lod, pendel och vev finns. Bredd 50. Djup 47. Höjd 211 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OMEGA, armbandsur, ca 24 mm,

OMEGA, armbandsur, ca 24 mm,

18K guld, manuell, urtavla besatt med små diamanter, originallänk i 18K guld, vikt totalt ca 56 gram, längd ca 14,5 cm.

Aktuellt bud 9 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BORDSPENDYL, senempire, 1800-talets slut.

uret flankeras av två antikiserande kvinnor varav en med lyra i handen. Längd 35 cm, höjd 31 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OMEGA, De Ville, "fab.suisse", armbandsur, 25 x 22 mm.

Guldpläterad (20 micron)/stål, Mekaniskt urverk (automatisk), Safirglas, Metallänk (original 5927/204) 1980-tal Modell 551.071 751.248, Cal 663, Serienr 37554319 Fungerade vid enklare test. Funktion garanteras ej.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LONGINES, Master Collection, Calendar, armbandsur, 36 mm.

stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, pärlemorurtavla med diamanter (22 st.), briljantkrans (100 st.), glasbaksida, originallänk, viklås, cert(ej ifyllt), box, ytterkartong, ca 2013. Caliber L600.2 (ETA 2892-A2), Serienr 34552658, Referensnr L2.503.0.87.6, Boettnr L2.503.0, Länkreferensnr L600121342

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
22 000 SEK
BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft.

Fodral i förgylld och patinerad brons. Urtavla i emalj med romerska siffror. Pendel och nyckel finns. Längd 25 cm. Bredd 10 cm. Höjd 35 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EMILE RICHARD LOCLE, fickur, 54 mm, savonett,

14K guld, manuell, liten sekundvisare. Serienr 80010, boettnr 81010. Total vikt ca 125 gram.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BORDSKLOCKA, troligen Italien, omkring 1900-talets mitt.

Fodral av brons, frontluckan med glas. Krönande handtag. Bredd ca 16,5, djup ca 11, höjd ca 27 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVUR. England, 1800-tal.

GOLVUR. England, 1800-tal.

Urtavlan av mässing märkt: "John Gilbertson". Fodral av ek. Ett lod och pendel medföljer. Bredd 50, djup 28, höjd 217 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FICKUR, 14K guld, mellanboett av guld, 1800-talets mitt.

Diameter cirka 50 mm. Totalvikt cirka 83 g. Signerad i mellanboetten 'Monard Geneve, Ancre ligne droite 15 rubis, Spiral Breguet, no.47291, Remontoir'

Inga bud
Utropspris
800 EUR
CHANEL, armbandsur, 19 mm.

CHANEL, armbandsur, 19 mm.

stål, quartz, safirglas, integrerat läderband, viklås, ca 2000. Boettnr F.D. 89237

Aktuellt bud 1 333 SEK
Utropspris
3 000 SEK