Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f. Kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. De första vapnen var troligen tillverkade av stenar och trä, en spetsad idegranskäpp från paleolitisk tid är ett av de första föremål som hittats som med säkerhet kan klassas som ett vapen. Sen dess har vapenindustrin utvecklats med allt från spjut och sablar till gevär och pistoler av olika slag. Oavsett om du är samlare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

GULDMYNT, 20 fr, Schweiz 1935. Vikt ca 6,4 g.

Diameter 22 mm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
LUFTGEVÄR, Excellent CII, 1940-tal.

Kaliber 5,4 mm. Längd 98 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Tantalus, med tre fastblåsta flaskor, märkt F II E L S 1877.

Koppar och läder, med tre fack. Två flaskor samt proppar sannolikt ej ursprungliga, dock antika. Höjd ca 27 cm, lådan ca 24 x 17 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄRJA, m/1807 för underofficer.

Mässingsfäste. Total längd c:a 90 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LUFTGEVÄR Excellent C2, 1910-tal.

Kaliber 5,4 mm. Längd 97 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJ FÖR TROHET OCH FLIT, i 12:e storleken, 18 K guld, 1946.

Med band. Diameter 41 mm. Vikt ca 55 gram.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MEDALJ och PIN,  18k guld, Svenska och Smålands Fotbollförbund.

Medaljens diameter 38 mm. Vikt exklusive band ca 32 gram

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FREDERIK VIII, guldmynt 2 st, 10 kroner, 1908.

Diameter 18,2 mm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK