Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

ANDERS SUNNA, kniv signerad.

ANDERS SUNNA, kniv signerad.

Horn björk samt läder, total längd ca 23 cm

Aktuellt bud 1 666 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KNIV samearbete signerad.

KNIV samearbete signerad.

Horn, björkrot samt läder, längd 23 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAV III, silvermynt, 1 Riksdaler 1782.

Diameter 42 mm. Vikt 29 gram

Aktuellt bud 801 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, svensk, guld 18 k.

Diameter 27 mm. Vikt med band 16 gram

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WAKIZASHI, klinga, Japan, möjligen Edo.

Nagasa 51 cm, total längd 65 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
150 EUR
FLINTLÅSPISTOL, Italien, 1700-talets slut.

Valnötsstock med graverade mässingsbeslag. Oktagonal och rund pipa. Låset och hanen med graverad dekor. Kaliber cirka 12 mm. Längd 23 cm, pipan 12,5 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
650 EUR
OSKAR II, 2 st. guldmynt, 20 och 5 kronor, daterade 1874 resp 1886.

Diameter 14 resp. 23 mm. Vikt 2 resp 9 gram

Aktuellt bud 3 312 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAV III, silvermynt, 1 Riksdaler, silver, 1782.

Diameter 40 mm, vikt 28 gram

Aktuellt bud 1 112 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNIV, Finland, 1800-tal.

KNIV, Finland, 1800-tal.

Längd med knivslida 21 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
150 EUR
OFFICERSVÄRJA OCH PARADBÄLTE, infanterimodell 1922, Finland, 1900-talets tredje kvartal.

Förgyllt mässingfäste. Klingan märkt E & F Hörster Solingen. Svartmålad metallbalja. Portopé. Längd 98,5 cm, klingan 84 cm. Bältets längd 112 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
400 EUR
HUGGARE, ett par, m/1810.

HUGGARE, ett par, m/1810.

Fäste av trä, längd 79,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BICORNE, Sverige 1800-talets andra hälft.

Längd ca 43 cm. I originalask av svartmålat trä. Längd ca 51 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BAJONETTER, 7 st, svenska.

BAJONETTER, 7 st, svenska.

2 m/1896, 3 m/1914, 1 m/1915, 1 m/1965. Längd 30,5-63 cm

Aktuellt bud 1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SAMEKNIV, 1900-talets första hälft.

Horn och läder. Genombruten dekor samt gravyr. Total längd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
RAMAR, ett par, mahogny och mässing. Märkta Royal Flying Corps, 1914-15-16-17, France.

Tillverkade av propellervingar. Ca 41 x 19 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MINNESMEDALJ, 18 k guld, Carl XVI Gustaf, 1973. Vikt 70 gram.

Svenska Medaljgillet, till konungens trontillträde. Etui i valnöt. Diameter 4,2 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, Spanien, 1700-talets slut/1800-talest början.

Miquelet-lås. Oktagonal och rund pipa. Snidad valnötsstock med ciselerade mässingbeslag och infattade kungliga porträttreliefer. Kaliber cirka 13 mm. Längd 22 cm, pipan 11 cm.

Aktuellt bud 360 EUR
Utropspris
800 EUR
RUSTNINGSDEL, 1900-talets början, miniatyr modell efter äldre förlaga.

Av plåt. Med reliefdekor. Bredd 38 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJ, samt miniatyr i guld 18K, från Kungliga Patriotiska Sällskapet.

Diameter 36 och 15 mm. Vikt totalt 34 gram.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MEDALJ, guld 23 k, Kungliga Patriotiska Sällskapet, 1941.

I etui. Diameter 36, höjd 52 mm. Vikt 31 gram

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TSUBA, järn, Japan, Edo.

TSUBA, järn, Japan, Edo.

Dekorinläggningar. 6x5,5 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
FOTOGRAFI OCH BORDSMEDALJ, Ryssland, 1800-talets senare hälft.

Fotografi av kejsar Alexander II:s minnesstaty i Helsingfors, daterad 13.3.1899. Studio K.E. Ståhlberg. Bildstorlek cirka 22,5 x 16,5 cm. Medalj till minnet av grundandet av Vasa Hovrätt 28. juni 1776, märkt Lea Ahlborn. Alexander II. Silver. Diameter 51 mm, vikt cirka 55 g.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR