MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

HUGGARE, "PIHET FRERES 1833 CHATELLERAULT" FRANKRIKE.

Franska artilleriet. Fäste i mässing. Stålblad. Balja i läder och mässing. Längd 64 cm.

Aktuellt bud 1 655 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, 1800-talets första hälft.

Fäste i metall. Klinga med etsad dekor. Längd 94 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING SABELBAJONETTER/BAJONETTER, 10 ST,  1800-1900-TAL.

Sabelbajonetter samt bajonetter. Längd 37-60 cm.

Aktuellt bud 2 401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, m/1831, för artilleri.

SABEL, m/1831, för artilleri.

Fäste av järn. Läderklädd kavel. Eggad klinga. Längd 102 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABELBAJONETT, troligen Frankrike, 1800-tal.

Fäste i mässing. Stålblad. Längd 67 cm.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABEL, möjligen Preussen, 1800-talets andra hälft.

Fäste av mässing. Genombruten parerplåt. Dekor av örn. Balja av svärtat stål. Längd 96,5 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SAMLING SABELBAJONETTER, 10 ST 1900-TAL.

Diverse sabelbajonetter. Längd 28-48

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

Pipa med oktagonalt kammarstycke. Kaliber 18 mm. Låsbleck med filad dekor. Stålskuren hane. Valnötsstock med stålbeslag. Längd 118 cm

Aktuellt bud 3 105 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLUNDERBUSS, 1800-talets andra hälft.

Pipa av brons med oktagonalt kammarstycke. Bakåtvänt slaglås med graverad dekor. Längd 75 cm

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

Britttiskt-svenskt s.k. subsidiegevär, pipa med brittiska stämplar, svenskt lås, mässingsbeslag, längd 140 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL Svensk. 1820-tal.

SABEL Svensk. 1820-tal.

För Dragonofficer. Klinga med graverad och förgylld dekor med Carl XIV Johans och kronprins Oscars namnchiffer mm. Mässingsfäste med kavel av nätskuren ebenholts. Svart läderbalja med två stora dekorerade mässingsbeslag. Längd 83 cm

Aktuellt bud 1 720 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, pojkmodell, 1800-tal.

Graverad dekor. Längd 90 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL för officer, Tyskland.

SABEL för officer, Tyskland.

Fäste med lejonkappa av fyllt mässing. Svängd och eneggad klinga med lätt rundad rygg. Svärtad balja. Längd ca 92, varav klingan 75 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SABEL, m / 1899 för officer vid infanteriet, Sverige.

Fäste av förgylld mässing, med lejonkappa. Svärtad samt metalllindad kavel. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor samt med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Längd ca 100 varav klingan ca 86 cm. Med fodral av läder.

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

Längd 130 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

Svartlackerad. Pipa delvis fasetterad. Längd 138 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNIFORMSJACKA, för husarer, manskap, Preussen, cirka 1900.

Storlek cirka 46.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
SABEL, för spanska infanteriet, FÁBRICA DE TOLEDO. 1900-tal.

Balja i stål. Fäste i mässing. Märkt FÁBRICA DE TOLEDO. Längd ca 96 cm.

Aktuellt bud 710 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, 1700/1800-tal.

FLINTLÅSGEVÄR, 1700/1800-tal.

Mörkbetsad trästock, laddstake. Lås och sidobeslag modell 1747 Sverige. Ombyggt till jaktvapen. Längd ca 130 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HJÄLMAR, 2 st, engelsk samt tysk modell, andra världskriget.

Metall. Engelsk modell med hakrem, fodrad med syntetisk textil. Längd 28 - 30,5 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MILITÄRKOFFERT, 1900-tal.

MILITÄRKOFFERT, 1900-tal.

Tygklädd och metallskodd med remmar av läder. Fronten med texten: "GUNNAR SALWÈN Kongl. Dalregementet". Längd 83, bredd 30, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGDEKORATIONER, 3 st, i form av bajonetter och hylsa, 1800-1900-tal.

Höjd 56-68 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
FLINTLÅSPISTOLER, ETT PAR, England, märkta E. Bond London, cirka 1800.

Boxlock mekanism. Valnötsstock. Stålbeslag med graverad dekor. Kaliber cirka 11 mm. Längd 19 cm, pipan 8 cm. I senare låda med verktyg.

Aktuellt bud 710 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PARTI EPÅLETTER, TECKEN OCH KNAPPAR, cirka 65 st, Finland, 1900-talets första hälft/-mitt.

Bland annat flygvapen, artilleri och skyddskår.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
200 EUR
FLINTLÅSPISTOLER, ETT PAR, Frankrike, Dumarest a Paris, cirka 1800-20.

Snidad trästock. Utfällbar avtryckare. Liege kontrollstämpel. Kaliber ca 11 mm. Pipans längd 5 cm, total längd 15 cm. Senare/renoverad låda med verktyg.

Aktuellt bud 710 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SVÄRD, Japan, 1900-talets andra hälft.

Baljan i lackerat trä. Längd 99 cm, klingan 71 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
PUUKKOKNIV med BALJA, Olympiad 1940 Helsingfors.

Blad signerat och märkt "Kauhava", längd 10 cm, svart nylonskaft. Totallängd, inklusive baljan i läder, 22 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
150 EUR
DEKORATIONSSVÄRD, 1900-talets andra hälft.

Träbalja. Längd 68 cm, klingan 46 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA, PUUKKO-KNIV, rostfritt stål, nylon och mässing, Hackman Finland.

Modellen formgiven 1961. Knivbladet märkt av tillverkaren "Hackman Finland Stainless Tapio Wirkkala". Läderbaljan med präglad björntass. Knivens längd 22 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTEL GARDBERG, KNIV / PUUKKO, Fiskars, Finland 1900-talets slut.

Skaft av gjutet plastmaterial med dekor av örn. Bladet i rostfritt stål märkt Fiskars. Slida i svart läder. Knivens längd 25,5 cm. Totallängd 30,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, för kavalleriet, Sverige, modell 1850.

Tillverkare P.J. Malherbe & Cie. Snidad trästock med mässingbeslag, kolvkappan märkt 697. Låset och hanen med blånering. Brunerad, räfflad pipa märkt 697. Kaliber cirka 14 mm. Längd 45 cm, pipan 29,5 cm.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
800 EUR
KATANA, Japan, tidigt 1800-tal.

Osignerad klinga. Fuchi och Kachira med delvis förgylld blomsterdekor. Lackerad balja med graverat metallbeslag. Nagasa 58 cm. Total längd 82,5 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
2 500 EUR
KINDJAL, Kaukasien, tidigt 1900-tal.

Fäste i ben med metallbeslag med niello. Dekorerad klinga. Läderklädd balja med metallbeslag med niello. Längd 53 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets början, för dragonofficer.

Skålslipad klinga. Förgyllt mässingsfäste med lejonkappa och ovala styrskenor. Stålbalja med svart skinn samt 2 dekorerade mässingsbeslag. längd 77, klinglängd 64 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HUGGARE, Ryssland 1830-tal.

HUGGARE, Ryssland 1830-tal.

Mässingsfästet märkt 1830 BH AG. Sågtandat egg märkt med kyrilliska bokstäver ВЛМЭ. Läderbalja med mässingsbeslag. Bladets längd 50 cm. Total längd 72 cm. Skaderapport

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, svensk, m/1899 för infanteriofficer.

Mässingsfäste med lejonkappa. Kavel av konstmaterial. Svart stålbalja. Portepé. längd 97 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, fyrpipig, Johan Engholm Ödestugu, 1800-tal.

Mässing. Signerad IEH. Längd 21 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOUMMYA, Nordafrika, 1900-tal.

Fäste i svärtat trä och mässing. Rikt dekorerad balja i mässing med två ringar. Längd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, Sverige, för dragoner, modell 1778.

Kaliber cirka 15 mm. Längd 127 cm, pipans längd 92 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
700 EUR
VÄRJA, för ämbetsman, 1800-tal.

Fäste i förgylld mässing, pärlemorbeklädd kavel. Rak parerstång. Läderbalja med förgyllda beslag. Längd 97 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK