MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

GULDMYNT, två stycken, Jubileumsmynt 1000 kr, 1988 respektive 1996.

Jubileumsmynt. Carl XVI Gustaf 50 år, åtsidan med Kungens porträtt i profil, frånsidan med stora riksvapnet. Nya Sverige Delaware, åtsidan med Kungens porträtt, frånsidan med fartyg. Båda diameter 21 mm. Vikt ca 11,5 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MINNESMYNT, 5 st, guld, 2000-tal.

- 20 euro, Yleisurheilun MM 2005. - 20 euro, Samuel Beeckett, 2006. - 20 francs, Garde Suisse Pontificale 2006. - 1 pound, Alderney 2006. - 3000 riels, Taj Mahal 2005. Diameter cirka 14 mm, total vikt cirka 7 g.

Aktuellt bud 201 EUR
Utropspris
300 EUR
HUGGARE, Ryssland 1830-tal.

HUGGARE, Ryssland 1830-tal.

Mässingsfästet märkt 1830 BH AG. Sågtandat egg märkt med kyrilliska bokstäver ВЛМЭ. Läderbalja med mässingsbeslag. Bladets längd 50 cm. Total längd 72 cm.

Aktuellt bud 720 EUR
Utropspris
300 EUR
ANDERS SUNNA, kniv, signerad.

ANDERS SUNNA, kniv, signerad.

Skaft av horn och björk. Slida av horn, björk och läder. Knivens längd 21,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POLISSABEL, Stockholm, 1900-talets början.

Klingan märk "G.E.SVALLING & Co, MÖLNTORP". Balja i skinn samt beslag i mässing. Längd ca 80 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MYNT, guld 23 k.  Ungern, FRANZ JOSEPH I, 20 KORONA, 1893.

Vikt ca 6,5 g. Diameter 2 cm. Mynt märke KB.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MYNT, guld 23 k. RANC.IOS.I.D.G.IMP.AVSTR.REX BOH.GAL.ILL.ETC.ET AP.REX HVNG. 1894. 20 Cor.

Diameter 2,1 cm. Vikt ca 7 g.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GULDMEDALJ, 18K, från Kungliga Patriotiska Sällskapet, 1984.

Åtsidan med porträtt av Konung Carl XVI Gustaf i profil. Vid frånsidan en dedikation. Ovan en krönande krona. I gult och grönt band. Originaletui medföljer. Medaljens höjd 5,5 cm. Vikt ca 35 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAMMARHERRENYCKEL, svensk, förgylld brons.

Dekorerad med det krönta lilla riksvapnet. Längd 18 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KIKARE, sannolikt England, omkring 1900.

Mahognybonat trä och mässing. Graverad text "Northen Hull Day or Night". Längd ca 52 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ORDENSDRÄKT, Malteserorden, 7 delar, 1900-tal.

Röd dräkt med knäppning baktill, svart kappa, bälte i läder, hatt med ordenstecken, ceremoniell värja, handskar samt ordentecken med ripsband. Dräktens längd fram 107 cm, armlängd 61 cm. Kappans längd bak 140 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
REVOLVER, Colt Navy, m/1851.

REVOLVER, Colt Navy, m/1851.

Trumma med graverad dekor av fartyg samt texten "Colts patent 0843" och "Engaged in May 1849". Pipa märkt "Address Col Saml Colt New York U.S America". Stämplad med ELG för Liege på trumman, A under stjärna på flertalet delar samt JNE runt korslagda pilar under pipan. Kavelplattor av ben. Nummerriktiga delar, 150843. Längd ca 33 cm.

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RYGGVÄSKA för militärutrustning, 1900-talets första hälft.

Läder. Höjd ca 48 cm, längd ca 27 cm, bredd ca 25 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
SLAGLÅSPISTOLER, ETT PAR, Belgien, 1800-talets mitt.

Runda, damaskerade pipor. Valnötsstock. Beslag och hane med graverad bladdekor. Utfällbara avtryckare. Liege kontrollstämpel. Kaliber cirka 14 mm. Pipans längd 6,5 cm, total längd 18 cm. Senare låda med verktyg.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
1 000 EUR
NORDSTJÄRNEORDEN, riddartecken, brons och emalj.

I etui. 6x4 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS CARLSTEN, monogramsignerad, samekniv,

renhorn med stiliserad dekor. Längd ca 19 cm, längd totalt ca 22 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Dragon", samtida.

Blad av Mathias Styrefors. Skaft av stål och mammutbete med scrimshaw av Fred Oud. Slida av Strutsskinn. Längd 34,5 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
18 000 SEK
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, för officer, signerade Le Page, circa 1810.

Oktagonala räfflade pipor med text i guld: LePage Arqer de S.Mté No 165, kaliber ca 17 mm. Signerade lås. Helstock i valnöt med stålbeslag. Kolvslut i silver med maskaron. Längd 36,5 cm

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JUBILEUMSMYNT, guld .900, Finland, 1000 mk, Finland 75 år.

Diameter cirka 22 mm, vikt 9 g. I originaletui.

Aktuellt bud 201 EUR
Utropspris
200 EUR
BAJONETT OCH SNAPSGLAS, 4 ST, Finland, 1900-tal.

Bajonett m/28 för skyddskåren, Fiskars, fästet märkt S36741, 41,5 cm, bladet 30 cm. Snapsglasen etsade med skyddskårens emblem. Höjd 8 cm. I originallådor.

Aktuellt bud 81 EUR
Utropspris
150 EUR
UNIFORM, svensk, m/1895 för officer vid Livregementets dragoner.

Bestående av Vapenrock och byxor.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOLETT, m/1872 för artilleriet.

Bestående av livplagg och byxor.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LANS, svensk, m/1851 för Livgardet till häst, stålskodd stång med lansflagga.

Längd 295 cm

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UNIFORM, svensk, m/1888 för officer i Intendenturen.

Bestående av vapenrock och byxor.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNIFORM, svensk, attilla m/1873 för officer vi Norrlands artilleriregemente.

Med livplagg, ridbyxor och byxor.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOLLETT, m/1871 för kavalleriofficer, med väst.

Kollett med släta mässingsknappar. Väst med snörmakerier.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
UNIFORM, svensk, m/1895 för officer vid Livgardet till häst.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNIFORM, svensk, attilla m/1873 för artilleriofficer vid Norrlands Artilleriregemente.

Bestående av livplagg, ridbyxor, byxor

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LANS, svensk, m/1851 för Livgardet till häst, stålskodd stång.

Längd 295 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGGARE, svensk, m/1810.

HUGGARE, svensk, m/1810.

Fäste med kvalplattor av trä. Balja i skinn med 2 mässingsbeslag. Längd 83 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1859, nr 177.

Längd 41 cm

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, brittisk, signerad Gatehouse Portsmouth, omkring 1800.

Avskruvbar pipa kaliber 12,5 mm. Graverat boxlås med eldstålssäkring och dold avtryckare. Valnötskolv. Längd 15,5 cm

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Black Bamboo", samtida.

Blad i damast stål. skaft i stabiliserad svart bambu. Slida i råläder och bambu. Längd 19 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FLINTLÅSPISTOLER, 1 par, brittiska, av Queen Anne-typ, signerade Barker, 1700-talets andra hälft.

Pipor med kaliber 15 mm. Graverade och signerade boxlås. Kolvar av valnöt med tumplåt och inläggningar av silver. Kolvslut med maskaroner. Längd 29 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SABEL, tysk, för officer, 1800-talets början.

Delvis blånerad klinga med graverad dekor. Mässingsfäste med tre byglar. Kavel med lindning av tvinnad koppartråd. Balja av mässing. Längd 100 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Aunt Mollys Purse", samtida.

Smitt damastblad av Mikael Styrefors och Tommy Alatalo. Skaft av redwood med beslag av brons. Slida av skinn med beslag av brons. Längd 35 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
16 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, Colt 1860 Army, no 90473.

Tillverkningsår 1863. Enligt medföljande factory letter levererad till Frankford Arsenal i Februari samma år. 8-tums pipa. kolv med inspector marks. Längd 35 cm. Ställ i ek medföljer.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HUGGARE, svensk, m/1810.

HUGGARE, svensk, m/1810.

Fäste med kavelplattor i svärtat trä. Balja i läder med mässingsbeslag Längd ca 85 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
UNIFORM, svensk, m/1886 för officer vid Göta Livgarde.

Bestående av Vapenrock och byxor

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Stalker", samtida.

Blad med fingergrepp. Skaft av banksianöt. Slida av rårandsläder med ståltrådssöm. Längd 16,5 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, belgisk, omkring 1800.

Oktagonal pipa kaliber ca 11 mm. Boxlås. Nätskuren kolv. Längd 20 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SNAPPLÅSPISTOL, dubbelpipig, otydlig signatur, 1800-tal.

Slaglås med nipplar på pipan. Kaliber 15 mm. Längd 26 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Northener", samtida.

Blad av Jan Landström med kopparinläggning. Skaft av älghorn och svartek. Slida av rårandsläder och älghorn. Längd 18 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "The Fang", samtida.

Blad av Michael West. Skaft av palmträ och snakewood med beslag i nickelsilver och sterlingsilver. Slida i råläder. Längd 18,5 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
UNIFORM, svensk, m/1888 för officer vid fortifikationen.

Bestående av Vapenrock, byxor och kappa.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Ibis", samtida.

Blad med smidd damast av Gregoji Waryshnikov. Skaft av sykomorträ, valrossbete och silver. Slida av rårands läder. Längd 29,5 cm. Silver Kniv-SM 2017

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVRAR, 2 st, svenska, i mässing, fyrpipiga, varav 1 signerad.

Längd 19-20 cm

Aktuellt bud 2 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, svensk, 1800-talets andra hälft, mässing, märkt AIS.

Fyrpipig. Handroterat pipknippe. Kolv av betsad ek. Längd 22 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VADSTENA ADLIGA JUNGFRUSTIFT, emaljerat tecken.

41x41 mm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1854, för flottan, Huskvarna faktori 1859, nr 14.

Längd 41 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, m/1899, för infanteriofficer, med balja.

Längd 95 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1845-54, Huskvarna faktori 1855 med bajonett.

Längd ca 146 cm. Bajonett, längd ca 65 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, samtida.

ANDRZEJ RYBAK, kniv, samtida.

I form av en kindjal. Damast-blad. Skaft av valrossbete, nickelsilver och stål. Slida av klädd med rockaskinn med silverbeslag. Längd 31,5 cm

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, samtida.

ANDRZEJ RYBAK, kniv, samtida.

Blad med fingergrepp. Skaft av stabiliserad ek och mässing. Slida av rårand. Längd 19 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Avanti", samtida.

Skaft av springbockhorn med beslag av mammutbete. Slida av rårandsläder på björkstomme. Längd 25 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 1 par, mässing, Queen Anne-typ, signerade Brueton London, 1700-talets andra hälft.

Ändrade från flintlås. Kaliber ca 14 mm. Pipor med signatur och Londonstämplar. Kolvar av valnöt med silverinläggningar. Längd 28 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, belgisk, i mässing, 1800-tal.

Med fjäderbelastad bajonett. Graverat boxlås. Kolvdosa. Längd 22 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CABASSET, 15/1600-tal, stål.

CABASSET, 15/1600-tal, stål.

Hög toppig hjälmklocka med brätte. nitar av mässing. Plymhållare. Höjd 23

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets andra hälft.

Mässingsfäste likt m/1859. Svart balja med tre felvända beslag dekorerade med justitiasymboler. Längd 93 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KASK, svensk, m/1887 för Livgardet.

Hjälmklocka av svart läder. Beslag av vitmetall.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
S:T LAZARUS ORDEN 4 delar, brons och emalj.

I etui.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, Colt 1860 Army.

Ej nummerriktig. Kaliber .44. Grepp av valnöt. Längd 35 cm

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv,, samtida.

Blad av Ulf Jansson. Skaft av ebenholts. Slida av shaftläder. Längd 21,5 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Klinga med etsad dekor. Mässingsfäste med genombruten dekor av lilla riksvapnet och eklöv. Lejonkappa. Förnicklad stålbalja. Längd 93 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FLINTLÅSPISTOLER, 2 st, 1700-tal, för den orientaliska marknaden.

Dekorerade pipor. Stockar med skuren dekor och mässingsbeslag. Längd 51 resp 44 cm

Aktuellt bud 4 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Pal", samtida.

Kort stålblad. Fäste i snakewood och brons. Slida i rårandsläder. Längd 16,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.

Total längd 114, fästets längd 24 cm. Klingan har för 1640-talet typiska etsningar, såväl vad beträffar bilderna som deviserna. Klingan är troligen nederländsk, möjligen tysk. Fästet är troligen samtida och typen överensstämmer med kända slagsvärd för flottan. Omspunnen tråd i kransarna och kombinationen av omspunnen, tvinnad och slät tråd i kavellindningen är troligen ursprunglig. På klingan figurer till häst samt latinska deviser "Inter arma silent leges. Si Deus pro nobis, qvis contra nos». »Constantes fortuna juvat. Regere sapientia summa" (Under krig tiger lagarna. Om Gud är för oss, vem skall då vara emot oss. Ödet står oss ständigt bi. Högsta vishet styr).

Aktuellt bud 38 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
RUSTNINGSDEL 1600-tal, av stål.

Troligen delvis senare dekor i relief av två lansbärare ridandes mot varandra på bevingade hästar. Bladornament samt mittkartusch med vapensköld. 2 remspännen samt rester av läderrem vid nit. Bredd 40, höjd 16 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RUSTNING, Japan, Edo.

RUSTNING, Japan, Edo.

Monterad på docka. bestående av hjälm, ansiktsskydd, bröst- och ryggstycke, ärmar och axelskydd, samt skydd för underbenen

Aktuellt bud 26 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
SABEL, svensk, m/1889 för artilleriofficer.

Förgyllt mässingsfäste. Svärtad stålbalja. Portepé Längd 97 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FLINTLÅSPISTOL, brittisk, omkring 1800,

Kaliber ca 10 mm. Pipväljare och säkring. Valnötskolv. Längd 22 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HILLEBARD, svensk, s.k. m/1697.

Järnskodd stång. Längd 279 cm

Aktuellt bud 3 417 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRZEJ RYBAK, kniv, "Gentlemans Knife", samtida.

Blad av damast stål. Skaft av mammutbete. Slida av rårandsläder. Längd 22,5 cm

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Klinga med etsad dekor. Mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet och eklöv. Förnicklad stålbalja. Längd 91 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SABEL, dansk, m/1802 för artilleriet.

Längd 90 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANRZEJ RYBAK, kniv, "Scandic", samtida.

Blad delvis av Edigio Bencivenni. Skaft av stabiliserad ek och ebenholts. Slida av läder. Längd 26 cm

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
SAMLING VAPEN, pilbågar, kastvapen, spjut och pilar, 10 delar.

Trä med flera material. Längd ca 65-145 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KOUKRIS 2 st., 1900-tal,

KOUKRIS 2 st., 1900-tal,

Metall respektive träfäste. Med baljor av läder. Längd ca 41 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets slut.

Fäste och balja i silver med niellodekor, baljan med kyrilliska texten "Kavkaz", otydliga mästarstämplar. Signerad klinga med etsad dekor. Längd 54,5 cm, klingan 40,5 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
800 EUR
SABEL, Ryssland, modell 1881 för dragoner.

Mässingfäste med räfflad träkavel. Klingan märkt Zlatoust och daterad 1915. Läderklädd balja med mässingbeslag. Längd 96 cm, klingan 81 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
1 000 EUR
UNDEROFFICERSSVÄRD, Finland, modell 1922 för flottan.

Förgyllt mässingsfäste. Klingan med tillverkarens stämpel E.F. Hörster Solingen och med finska försvarsmaktens stämpel. Läderbalja med förgyllda mässingsbeslag. Längd 98,5 cm, klingan 84 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
500 EUR
UNDEROFFICERSSVÄRD, Finland, modell 1922 för infanteriet.

Förgyllt mässingfäste. Klingan med tillverkarens stämpel (WKC Solingen). Svartmålad metallbalja. Längd 103,5 cm, klingan 90 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
500 EUR
JUBILEUMSMYNT, 18 st, silver, 1970-90-tal.

- International Olympic Committee 1896-1996, Javelin thrower & Discus Thrower - 25 mk, VM Lahtis 1978, 2 st - 100mk, Finland 1991, 2 st - 100 mk, VM i Lahtis 1989, 2 st - 100 mk, EM Finland 1994 - 50 mk, VM Helsingfors 1983, 3 st - 50 mk, VM Tammerfors 1982, 3 st - 10 mk, EM Helsingfors 1970, 3 st

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
200 EUR
SABEL, brittisk, 1800-talets slut, BAJONETT, 1700-tal.

Mässingsfäste med drottnings Victorias monogram. Längd 94 resp. 72 cm

Aktuellt bud 1 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALUTKANON, gjutjärn, 1900-tal.

Målad. På trälavett. Total längd ca 55 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PARTI MEDALJER 17 st.

PARTI MEDALJER 17 st.

Diverse storlekar.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
JAKTDOLK, Sverige, 1800-talets slut.

Fästets kavel av räfflat ädelträ. Parerstång och knapp i förgylld mässing med reliefdekor av vildsvin och jakthund. Klingan märkt E.Svalling Eskilstuna. Läderklädd balja med förgyllda mässingbeslag. Längd 60 cm, klingan 45 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
1 100 EUR
SJÖKADETTSTICKERT, England, tidigt 1800-tal.

Fästet av ädelträ och ben, med beslag av förgylld mässing. Dubbelsidig klinga med etsad dekor. Läderbalja med förgyllda mässingbeslag. Längd 34 cm, klinga 22,5 cm.

Inga bud
Utropspris
750 EUR
FLINTLÅSPISTOL, tidigt 1800-tal.

Oktagonal och rund pipa med graverad dekor. Valnötsstock med mässingbeslag. Räfflad pipa, kaliber cirka 10 mm. Längd 19 cm, pipan 8,5 cm.

Inga bud
Utropspris
800 EUR
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Spanien, 1700-talets andra hälft.

Miquelet-lås. Oktagonal och rund pipa med graverad och förgylld dekor. Snidad valnötsstock med ciselerade mässingbeslag. Kaliber cirka 13 mm. Längd 20 cm, pipan 10 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 EUR
OFFICERSSVÄRD, Finland, modell 1922 för flottan.

Förgyllt mässingsfäste. Klingan med tillverkarens stämpel E.F. Hörster Solingen och med finska försvarsmaktens stämpel. Läderbalja med förgyllda mässingsbeslag. Längd 99,5 cm, klingan 84 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
500 EUR
Sabel, orientalisk, troligen 1800-tal.

fäste i skuret trä. Längd 68 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK