MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

VÄRJA, belgisk, för ämbetsman, 1800-talets slut.

Klinga med etsad dekor. Mässingsfäste med parerplåt a clavier dekorerad med krönt namnchiffer. Kavelplattor av pärlemor. Balja av svart läder med två mässingsbeslag. Längd 91 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, för officer vid infanteriet, m/1899.

Fäste av förgylld mässing med lejonkappa. Klinga med två blodsrännor och texten "Konungen" respektive "Fäderneslandet". Svärtad stålbalja. Med portopé. Längd ca 94 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGGARE, m/1748-1856.

HUGGARE, m/1748-1856.

Fäste av mässing. Klinga med en blodsrand. Läderklädd balja med mässingsbeslag. Längd 75 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGNALHORN, mässing, Ryssland, 1800-talets andra hälft.

Reliefdekor med kejserliga dubbelörnen. Längd 46 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
300 EUR
PLAKETT, förgyllt silver, Kungliga Svea Trängregemente. 1970. Vikt 210 gram.

Rektangulär form, i originaletui. 7x10 cm.

Aktuellt bud 951 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LITOGRAFI, handkolorerad, 1800-talets mitt.

O.W. Brierly, "The English & French Fleets in the Baltic 1854": "Meeting of the English and the French fleets off Baro sound, June 13, 1854.". Bildyta cirka 43x63 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
300 EUR

O.W. Brierly, "The English & French Fleets in the Baltic 1854": "The fleet off Hango". Bildstorlek cirka 44x60 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
300 EUR
SKÅL, 'Mottimalja' 1939-1942, glas, Riihimäen Lasi Oy.

Klart glas. Storlek 12,5x12,5 cm. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 135 EUR
Utropspris
150 EUR
PARTI BORDSMEDALJER, 31 st, brons, Finland, 1900-talets andra hälft.

Diameter 3-8 cm.

Aktuellt bud 49 EUR
Utropspris
150 EUR
FLINTLÅSPISTOL, 1800-talets första hälft.

Trästock med skuren dekor. Stål- och mässingsbeslag. Oidentifierade stämplar på pipa. Längd 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KNIVAR / PUUKKO-KNIVAR, 3 st, en s.k. husmorskniv, Fiskars och 2 st märkta Marttiini.

Husmorskniv med skaft i ben, stålblad stämplat "Fiskars", knivens längd 6,5 cm. Slida i läder och metall, totallängd 7,5 cm. Puukko, bladet signerat "J. Marttiini Finland", knivens längd 24,5 cm, slida i präglat läder med björnmotiv. Puukko, bladet signerat "J. Marttiini Rovaniemi", knivens längd 21 cm, längd inkl läderslida 23,5 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
ASK, tenn/mässing, Storbritannien, 1910-tal.

Locket med ciselerad dekor av Storbritanniens drottning Mary och texter "Imperium Britannicum", "Christmas 1914", "France", "Russia", "Belgium", "Japan", "Servia" samt "Montenegro". Längd 13 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
LENNART SAMELIN, samekniv, signerad, 1900-tal.

Skaft av horn. Slida av ben och läder. Total längd 24 cm.

Aktuellt bud 1 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMEKNIV, Johan Gaup, Laimoviken, monogramsignerad, 1900-tal.

Slida i läder och horn med ristad dekor. Stålblad. Längd inklusive slida 26 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS PIRAK, samekniv, renhorn och läder, signerad.

Total längd 24 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LORENS WILHELM BRANDENBURG, landsvägskarta Sverige & Norge 1843.

'Karta öfver Landswägarene uti Sverige och Norige'. Ca 94 x 67 cm. Uppfodrad på textil. Samtida kartfodral medföljer.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK