Visar alla 17 föremål som matchar din sökning.

MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

MINIATYRMEDALJ av guld. För tapperhet i fält, m/1809. Sverige. Vikt ca 2 gram.

Medaljen utdelades till officerare och manskap vilka under krig eller liknande krissituationer visat särskild tapperhet i fält och till sjöss. Denna instiftades i samband med Sveriges krig med Ryssland av Gustav III år 1789. 1806 infördes en guldmedalj som endast gavs till officerare. Medaljerna utdelades fram till 1915 och dess statuter är fortfarande gällande. Auktionspostens medalj bär på åtsidan Svärdsordens riddarkors samt vid frånsidan texten "för tapperhet i fält". Medaljen kan därför dateras efter 1809 då denna ändrades efter statskuppen samma år. Den avsatte kungens monogram byttes då ut mot Svärdsordens riddarkors. Diameter ca 18 mm. I gult och blått band av siden.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANONKULOR, 4 st, järn, sannolikt 1900-tal.

Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DIVERSE MYNT, silver, total vikt ca 1200g.

1KR, 85 st 1942-1967 2KR, 14 st 1945-1957 5KR, 4 st 1954-1955 10ÖRE, 41 st 1904-1961, flertalet 1930/40-tal 10ÖRE och 25ÖRE, ca200 st, 1900-talets mitt.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYR, emaljerat silver, Ryssland, 1900-talets början.

Dekor av kors med blå emalj mot vit emaljerad botten. Krönt av ryska dubbelörnen. Höjd 32 mm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAMEKNIV, helhornskniv, daterad 1913.

Horn och läder. Total längd 23 cm. Längd endast kniv 18 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, märkt Tula 1788.

Lås märkt Tula 1788 samt oidentifierad smedstämpel. Pipa med förgylld dekor. Längd 123 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, Huskvarna 1844.

SLAGLÅSGEVÄR, Huskvarna 1844.

Halvstock av trä, detaljer av mässing. Låset märkt H för Huskvarna och 1844. Längd 138 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÖKLYKTOR, ett par, Eismann, 1900-talets andra hälft.

Lackerad plåt. För båt. Med röd resp blå lins. Sladdar och adapter medföljer. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MEDALJ, silver, Georg Hautsch, Nürnberg 1706. Vikt ca 26 gram.

Åtsida med motiv föreställande Karl XII iförd harnesk, frånsida med dekor av lejon och text PAR ANIMO ROBUR. Diameter 41 mm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MEDALJER, 10 stycken, Sveirge, 1700/1800-tal.

Med motiv föreställande olika svenska kungar och personligheter. Silver, brons och tenn. Diameter 25-40 mm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MYNT, 14 stycken, silver och koppar, Sverige, 16/1800-tal.

Bland annat innehållande 1 riksdaler 1790, 1 riksdaler specie 1857, 1 riksdaler 1817, 2 mark 1666, 1 mark 1713 med mera. Diameter 16-40 mm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JETONG, silver, Gustav II Adolf, 1600-tal. Vikt ca 7 gram.

Åtsida föreställande Gustav II Adolf i profil. Frånsida med GARS och kärve. Höjd 40 mm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MILITARIA, glödlampslåda, samt KISTA med belysningssats, 1900-talets mitt.

Glödlampslåda M7033-847110. Med obrukade glödlampor. Längd 37. Bredd 35. Höjd 17 cm. Kista märkt M8252-106010, Belysningssats 106/S. Längd 75. Bredd 40. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MYNT, 7 stycken, silver, bland annat Sverige, medeltida.

Bestående av bland annat örtug Karl Knutsson Bonde Åbo och brakteat Stockholm Albrekt av Mecklenburg(1364-1389) med mera. Diameter ca 14-20 mm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ORDENSTECKEN, silver, Ordensällskapet Pro Lantura i Karlskrona 1786. Vikt ca 14 gram.

Oval med dekor av symboler för de fyra riksstånden respektive Babels torn. 53 x 41 mm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJER, 7 stycken, Sverige, 1700/1800-tal.

Brons, silver, gjutjärn och tenn. Bland annat med motiv av Karl XI, Gustav III och Oscar I. Diameter 30-57 mm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEDALJ, silver, "Tyska protestanternas glädjebetygelser över Gustaf Adolfs segerrika kamp", 1632. Vikt ca 2,5 gram.

Oktagonal med motiv av Gustaf II Adolf samt text "GLADIUS DOMINI ET GELDEON" och svärd genom krona 1632. 21 x 21 mm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK