MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

VÄNSTERHANDSDOLK, Sydeuropa 1500s typ. 1700 / 1800-tal.

Av stål. Fäste med rak parerstång. Tveeggad klinga med skarp ås. Längd ca 37, varav klingan ca 26 cm.

Aktuellt bud 2 222 SEK
Utropspris
7 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, 1800-tal,

FLINTLÅSGEVÄR, 1800-tal,

Trästock med detaljer av mässing. Längd totalt ca 130 cm,

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, Norrtälje faktori, m/1815-45, stämplad 1836,

Märkt NT under krona, Nummermärkt med 513, märkt 1836 i trästocken. Omarbetad från flintlås. Längd totalt ca 146 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, Frederic Barnes & Co., London, 1800-talets första hälft.

Nätskuren kolv med litet fack. Graverat stål. Märkt "Barnes & Co. London" på pipan. Räfflad pipa. I etui med tillbehör. Längd ca 28 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, ett par, signerade John Hall, England, 1800-talets första hälft.

Stockar i valnöt med graverade stålbeslag. Räfflade pipor med texten "John Hall maker to her magesty's hon ble. board of ordnance" på ovansidan. I träetui med tillbehör. Längd ca 37 cm.

Aktuellt bud 13 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SABEL, m / 1899 för officer vid infanteriet, Sverige.

Fäste av förgylld mässing med lejonkappa. Läderklädd samt metalllindad kavel. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor samt med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Längd ca 92 varav klingan ca 79 cm. Skinnfodral medföljer.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KINDJAL OCH BÄLTE, silver, stål och mässing, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.

Filigran- och niellodekor. Fästet och baljan med otydlig stämpel. Kindjalens längd 49,5 cm, klingan 37 cm. Bältets längd 87 cm.

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
700 EUR
KÄPPSVÄRD, trä, mässing och ben, 1800-talets slut.

Benkavel, mässingbeslag. Längd 92,5 cm.

Aktuellt bud 245 EUR
Utropspris
400 EUR
RELINGSKANON, gjutjärn, 1800-tal.

Märkt CR. Lavett av trä, längd ca 78 cm. Kanonens längd ca 70 cm.

Aktuellt bud 4 210 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄGGSKULPTUR/RELIEF, 1800-talets slut.

Konstmassa. I form av hund. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEDALJER, 4 st, Österrike-Ungern, 1900-talets första hälft.

För förtjänster i första världskriget. a) Förtjänstkorset i guld, förgylld brons och emalj, stämplad Wilh. Kunz Wien, i originaletui b) Röda korsets förtjänstkors, silver och emalj, G.A. Scheid, i originaletui c) Bronsmedalj för tapperhet d) Världskrigets ärekors 1914-1918.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSKANON, Hällefors Bruk, 1900-tal.

Gjutjärn. Totallängd ca 30 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
200 EUR
MEDALJER OCH TECKEN, 9 st, Finland, 1800-talets slut-1900-talets mitt.

Bland annat a) Frihetskorset 1918, IV klass med blå emalj b) Frihetskrigets minnesmedalj c) Vinterkrigets minneskors, 2 st d) Minnesjetong för avtäckandet av Alexander II:s staty i Helsingfors, försilvrad brons.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
SLAGLÅSPISTOL, 1800-tal,

SLAGLÅSPISTOL, 1800-tal,

rikt dekorerad kolv, längd ca 19,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTEL GARDBERG, KNIV / PUUKKO, Fiskars, Finland 1900-talets slut.

Skaft med dekor av örn, bladet i rostfritt stål märkt Fiskars. Slida i svart läder. Knivens längd 25,5 cm. Totallängd 30,5 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
300 EUR
ÄMBETSMANNAVÄRJA, 1800-talets andra hälft.

Fäste av förgylld mässing och pärlemor. Rak stukatklinga med rik dekor av bland annat bladslingor. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 91 varav klingan ca 76 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PUUKKO-KNIVAR, 2 st, Finland 1900-talets senare hälft.

Större kniv med blad i kolstål, träskaft med metalldekor, slida i läder med präglade mönster. Knivens längd 29 cm. Mindre kniv med stålblad, skaft i näver och beslag i ben, näverslida. Signerad med initialer i ben och på slidan. Knivens längd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
UNDEROFFICERSVÄRJA, Sverige, för infanteriet, modell 1899, tidigt 1900-tal.

Förgyllt mässingfäste, läderkavel med mässingtråd. Klingan märkt G.E. Svalling Rosenborg. Svartmålad metallbalja. Med portopé. Längd 95 cm, klinga 82 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
150 EUR
SABEL, för officier vid Kavalleriet, 1900-talets början.

Fäste i mässing med genombruten dekor. Total längd ca 106 cm. Klingan märkt G E Svalling, Mölntorp.

Aktuellt bud 605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, Studsare m / 1804 för jägare. Sverige.

Stock av bonat lövträ, lås och pipa av metall samt detaljer av mässing. Otydlig märkning vid pipan. Troligen tillverkad vid Norrtälje Faktori. Räfflad pipa. Kaliber 22 mm. Längd ca 113 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SABEL, m/1864, för kavalleriet, Sverige.

Fäste av mässing samt med läderbeklädd kavel. Lätt böjd samt eneggad klinga med skålslipning. Längd ca 105, varav klingan ca 90 cm. Med svärtad järnbalja.

Aktuellt bud 660 SEK
Utropspris
2 000 SEK