MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

DOLK, Italien, 1700-tal.

DOLK, Italien, 1700-tal.

Totallängd 19 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
400 EUR
SLAGLÅSPISTOL, Anders Gustavsson, Ödesstugu, signerad AGS, 1800-talets mitt.

Sexpipig. Mässing med träkolv. Längd 21,5 cm.

Aktuellt bud3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, London, 1800-talets mitt.

Nätskuren kolv i valnöt. Beslag i mässing med graverad dekor. Laddstock i stål. Räfflad pipa märkt "Hollin(?) & Zheath London". Med engelska kontrollstämplar. Längd 25 cm.

Aktuellt bud1 801 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, omkring sekelskiftet 1800.

Kolvar i valnöt med mässingsbeslag. Räfflade pipor med dekor av metallinläggningar på ovansidan. Längd 19 cm.

Aktuellt bud4 901 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, Liège, Belgien, omkring 1800-talets mitt.

Dubbelpipig. Kolv i valnöt. Stålbeslag med gravyr. Märkt med kontrollstämpel. Räfflade pipor. Längd 22 cm.

Aktuellt bud2 401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, märkt Sotiau à Metz, 1800-talets mitt.

Kolv av valnöt med nätskuren dekor. Slät pipa. Låsbleck märkt "Sotiau à Metz" samt stämplat med ett B. Längd 33 cm.

Aktuellt bud5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUFTPISTOL, Walther LP53, Tyskland. I produktion 1953-1976.

Metall. Diverse medföljande tillbehör. Originalask. Luftpistolens längd 31 cm.

Aktuellt bud261 EUR
Utropspris
150 EUR
PILBÅGSET, tre delar, Japan, olika åldrar.

Pilbåge signerad Yumi. Pilkoger, signerad Yadzutsu. 3 st pilar. Tsurumak (pilsträngshållare) med tsuru (sträng). Pilbåge troligen Shōwa (1926-1989). Pilkoger Meiji (1868-1912). Pilar troligen Edo (1603–1868). Stränghållare i korg samt sträng (1900-tal). Pilkoger längd ca 96 cm. Pilbåge längd ca 216 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KABUTO, hjälm, Japan. Showa (1926–1989).

Traditionell hjälm i metall, läder och snöre. På ställ. Diameter ca 34 cm.

Aktuellt bud6 001 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KUNGLIGA NORDSTJÄRNEORDEN, Kraschan för kommendör, silver, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm, 1958. Vikt ca 34 gram.

Malteserkors av pressad silverplåt, delade armar med repstavskant, spetsarna med kulformade avslut. Vid mitten en femuddig stjärna. På baksidan vertikalt placerad säkerhetsnål, stämplar på nålfästet. Längd ca 8 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PUUKKO dubbelkniv, Iisakki Järvenpää oy, Kauhava, Finland.

Lackerat näverskaft med hästhuvud i mässing, graverade beslag, läderbaljor. Bladen märkta Iisakki Järvenpää oy, Kauhava, längd 15 resp. 35 cm. Totallängd 26 och 60 cm. Längd inkl baljan, 70 cm, präglad balja märkt Made in Finland.

Aktuellt bud330 EUR
Utropspris
200 EUR
SAMEKNIVAR, 3 st, bl a puukko-dubbelkniv, J. Rannanjärvi och leuku-kniv, J. Marttiini, Finland 1900-talets senare hälft.

Dubbelkniv, bladen signerade J. Rannanjärvi Made in Finland, balja i läder med röd spegel, graverade beslag, bladens längd 11 resp. 7,5 cm. Totallängd 26 cm. Två små baljor i präglat läder, ena med pennkniv, längd 9 cm inkl blad och skaft med hästhuvud, bladet märkt Iisakki Järvenpää, Made in Finland. Samekniv, sk leuku, signerad "J. Marttiini Made in Finland Rovaniemi Lapinleuku". Blad med samisk dekor, längd 16 cm, skaft i masurbjörk, totallängd 27 cm. Original läderbalja med präglat landskap från Lappland.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
GULDMYNT, 2 st, Frederik VIII, Danmark, 1909, Danmark samt Franz Joseph, Österrike, 1912.

Diameter ca 2 cm. Total vikt 8 gram.

Aktuellt bud2 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, 20 kr, Fredrik VIII, Danmark, 1911, vikt 8 gram.

Diameter ca 2,5 cm.

Aktuellt bud2 010 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, 20 kr, Christian X, Danmark, 1916, vikt 8 gram.

Diameter ca 2,5 cm.

Aktuellt bud2 053 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEDALJ, guld, Kungliga patriotiska sällskapet, 1961.

Åtsidan med kung Gustaf VI Adolf i profil. Frånsida med dedikation. Krönt med kunglig krona. I gult och grönt band. Höjd ca 6 cm. Total vikt 39 gram.

Aktuellt bud8 100 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MEDALJ, guld, Kungliga Patriotiska Sällskapet, 1941.

"Gustaf V Sveriges Göt o Vend Konung". "För trohet och flit af Kongl. Sällskapet Pro Patria". I originaletui från C.F. Carlman Kunglig Hov- och Ordensjuvelerare, Stockholm. Höjd 6 cm exklusive länkar. Total vikt 68 gram.

Aktuellt bud9 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MEDALJ, 18k guld, C C Sporrong & Co, Stockholm, 1968.

Medalj från Göteborgs Stad. Märkt "TILL LORENTZ WAHMAN FRÅN GÖTEBORGS STAD 4/6 1971". I vit och blått band och i originaletui. Diam ca 3,5 cm. Total vikt 24 gram.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, troligen 1700-tal.

Stock i valnöt med skuren dekor. Dekor av metallinläggningar. Låsbleck märkt "Challier de Perigneux". Slät pipa. Laddstock med detalj i ben. Längd 35 cm.

Aktuellt bud4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-talets mitt.

Dubbelpipigt. Låset med graverad dekor. Stock med skuren dekor. Längd 120 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJ, 23 k guld, "PALMAM
QUI MERUIT FERAT". Vikt ca 21 gram.

MEDALJ, 23 k guld, "PALMAM QUI MERUIT FERAT". Vikt ca 21 gram.

Åtsidan med bland annat krönt riskvapen och vid kanten mottot "PALMAM QUI MERUIT FERAT". Frånsida med graverat namn och datum. Diameter ca 32 mm. Med etui.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HUGGARE, troligen m/1748.

HUGGARE, troligen m/1748.

Mässingsfäste. Klinga med en blodränna ca 43 cm lång samt P-stämpel. Längd på klingan 59,5 cm, total längd 75 cm. Svärtad läderbalja med mässingsbeslag.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALUTKANON, 17-1800-tal.

SALUTKANON, 17-1800-tal.

Lavett i trä och smide, rör troligen i brons. Längd 52 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PARTI FINSKA MEDALJER, MÄRKEN OCH ÖVERLÅTELSEHANDLINGAR, ca 23 st, mestadels från Andra världskriget.

Diverse storlekar, material och modeller.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
300 EUR
GULDMYNT, 20 kroner, Christian X, Danmark, 1916. Vikt 8 gram.

Diameter ca 2,5 cm.

Aktuellt bud1 905 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, signerat Dalstet, Örebro, 1700-talets andra hälft.

Björkstock med kolvlåda och skuren dekor. Beslag i stål med dekor av bl a rocailler. Avslutande del i horn vid pipan. Troligen Gabriel Dahlstedt, 1721-93. Längd 131 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, ett par, omkring 1800-talets mitt.

Stockar med nätskuren dekor. Beslag i stål med graverad dekor. Guldinläggningar på piporna. Piporna märkta med oidentifierade stämplar, FR i oval samt M under krona. Släta pipor. Längd ca 35 cm. Kruthorn i mässing med driven dekor av hjortar och hundar medföljer.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-talets första hälft/mitt.

Stock i valnöt med kolvlåda och stålbeslag. Räfflad pipa. Längd 92 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARMBORST, 1800-tal.

ARMBORST, 1800-tal.

Trä och järn. Detaljer i ben. Längd 82 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVÄRD, troligen 1600-tal.

SVÄRD, troligen 1600-tal.

Järn. Fäste med dekor av djur och växter. Genombruten parerplåt med dubbelörnen. Längd 112 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SNAPPLÅSGEVÄR SAMT KRUTHORN, Nordafrika, 1800-talets mitt.

S k kabylbössa. Trästock med beninläggningar. Pipa med mässingsbeslag. Längd 152 cm. Kruthorn i horn med mässingsbeslag. Längd 36 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK