Visar alla 32 föremål som matchar din sökning.

MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

TORBJÖRN "TOBBE" LUNDSTRÖM, Åre, kniv. Knivslidan signerad TL Åre.

Grepp av björk, tenn och horn. Knivblad märkt KAsåå för Kent Andersson. Knivslida av läder. Längd 17,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FASKINKNIVAR och SABELBAJONETT, 2 + 1 st. Sverige, m/1848, den ena från Eskilstuna Jernmanufaktur.

Faskinknivar med svärtat grepp av trä och svängd parerstång av mässing. Eneggad klinga med flat rygg. Båda med mässingsskodda läderbaljor varav den ena märkt med en öppenkrona. Längd ca 59 varav klinga 43 cm. Sabelbajonett med grepp av trä och mässing. Lätt svängd och eneggad klinga med skålslipning. Längd ca 70, varav klingan ca 56 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JAKTVÄRJA, Hirschfänger, Tyskland 1700-talets första hälft.

Grepp av horn och genombrutna jaktinspirerade motiv. Förgyllt och etsat blad. Bladets längd 56 cm, total längd 71 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
1 000 EUR
FLINTLÅSPISTOL, Europa 1700-talets senare hälft.

Valnötsstock. Kolvkappa, varbygel och låsbleck i mässing med graverade dekor. Räfflad pipa och laddstock i trä med ändan av horn. Längd 27 cm.

Aktuellt bud700 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ROTETAVLA, 1800-tal.

ROTETAVLA, 1800-tal.

Sköldformad. Bemålad. "Kongl: Skarab: Reg. Kåkins Comp: No 843". 60 x 60 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROTETAVLA, 1800-tal.

ROTETAVLA, 1800-tal.

Sköldformad. Bemålad. "Kongl. Skarab. Reg.te. Sra. Wadsbo. Komp. No. 165". 59 x 54 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL MED LADDSTOCK, 1800-TAL.

Kolv och laddstock i valnöt. Mässingsbeslag. Längd ca 35 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROTETAVLA, 1800-tal.

ROTETAVLA, 1800-tal.

Sköldformad. Bemålad. "Kongl Skarab. Reg. S:a Wadsbo Komp. No 263". 59 x 55 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, Frankrike, 1800-tal.

SABEL, Frankrike, 1800-tal.

Mässingsfäste. Kavel med trådlindning. Längd 90 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KASK m/1894 för officer.

KASK m/1894 för officer.

Svartlackerat läder, mässingsdetaljer och tagelplym. Vid fronten lilla riksvapnet på blå emaljbotten med serafimerordenkedja runt. Längd vid svettremmen ca 19 cm.

Aktuellt bud2 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POLISSABEL, omkring 1900-talets mitt.

Med portepé. Stockholms polisdistrikt. Fäste av mässing, svagt böjd klinga med rundad rygg. Mässingsskodd läderbalja. Märkt Stockholms polisdistrikt. Längd ca 78 varav klingan 65,5 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POLISSABEL, Göteborgs polisdistrikt, 1900-talets början.

Fäste i mässing. Läderklädd balja. Längd 78 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNIVAR, 5 stycken, 1900-talets slut.

Grepp av björk. Knivslidor av läder. Längd ca 17-19 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PILBÅGE, KOGER och PILAR, 1900-tal.

4 st pilar med spets i metall och skaft av bambu. Längd 50-55 cm. Läderkoger med målad dekor. Längd 46 cm. Pilbåge, längd 140 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNIV, tillskriven Stig Borglind, märkt Stig Borlind Morjärv 1916 samt signerad SB.

Grepp av renhorn med signatur SB samt knapp av mässing märkt Stig Borlind Morjärv 1916. Knivslida av läder. Längd 23 cm

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, ca 1880, för officer vid Infanteriet.

Fäste av förgylld mässing. klinga av Svalling, märkt Konungen, Fäderneslandet samt Lilla Riksvapnet. Stålbalja. Total längd ca 98 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARTA, Sueciae, Tobiae Conradi Lotter.

Kolorerad. 49 x 57 cm.

Aktuellt bud161 EUR
Utropspris
300 EUR
MILITÄRPÄLS, 1900-talets tredje kvartal.

Canvas, invändigt klädd med fårskinn. Rygglängd 100 cm, ärmlängd 50 cm, axelbredd 60 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMEKNIV, omkring 1900-talets första hälft.

Slida av läder och ben med glödritad dekor av ren och ornament. Skaft i ben och björk. Längd ca 16,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, omkring år 1800.

Omgjord från flintlås till slaglås under 1800-talets första hälft. Bonad träkolv med Laddstockens avslut av ben. På svansjärnet sitter ett högt ståndsikte. Längd 132,5 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BARDISAN. Österrike. 1700/1800-tal.

Dekor av Maria Theresia av Österrike i profil samt vapensköld. Skaft i trä. Längd 200 cm.

Aktuellt bud3 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, 40 Francs, Napoleon, Frankrike 1813. Vikt ca 12,9 gram.

Myntort A för Paris. Diameter 26 mm.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GULDMYNT, 40 lire, Napoleon Italien 1813. Vikt ca 12,9 gram.

Myntort M för Milano. Diameter 26 mm.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
POLISKASK samt EPÅLETTER, omkring 1900.

Kask (Stockholm) med beslag och hakrem av mässing. Höjd ca 20 cm. Epålett med mässingsbeslag. Längd ca 19 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBORST, 1700-talets mitt.

ARMBORST, 1700-talets mitt.

Valnötsstock, inläggningar i ben. Bredd 63 cm, längd 76 cm.

Aktuellt bud1 500 EUR
Utropspris
2 500 EUR
SLAGLÅSPISTOL, omkring 1800-talets mitt.

Stock i valnöt med kolvkappa, varbygel samt sidobleck i mässing. Pipa och lås i stål. Märkt "AP 5" och "93". Längd 42 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROTETAVLA, 1900-tal.

ROTETAVLA, 1900-tal.

Sköldformad. Målad metall. "Kongl Kronobergs Regte Kinnevalds kompani 110". Höjd 62 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-talets första hälft.

Trästock med deltaljer av järn och mässing. Vid låsblecket märkt MD-1828, 1841-1272. Längd ca 143,5 cm.

Aktuellt bud1 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GULDMEDALJ, Sveriges hantverks o industriorganisation, guld, 1961. Vikt Ca 28 gram.

Framsidan med Konung Gustav VI Adolf i profil. Frånsidan sittande kvinna samt texten Sveriges hantverks o industriorganisation. Krönande kunglig krona. I ljusblått band. Höjd ca 4,5 (endast medalj). I originaletui.

Aktuellt bud4 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MEDALJ, "För framsående Tekniskt Arbete, av Ingeniörsvetenskapsakademien".

Ø 45 mm. 23K guld. Vikt 71 gr. Originalask.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
27 000 SEK
GULDMEDALJ. För tapperhet i fält, m/1809. Sverige. Vikt ca 2 gram.

Medaljen utdelades till officerare och manskap vilka under krig eller liknande krissituationer visat särskild tapperhet i fält och till sjöss. Denna instiftades i samband med Sveriges krig med Ryssland av Gustav III år 1789 och delades ut av Kungl. Maj:t. 1806 infördes en guldmedalj som endast gavs till officerare. Medaljerna utdelades fram till 1915 och dess statuter är fortfarande gällande. Auktionspostens medalj bär på åtsidan Svärdsordens riddarkors samt vid frånsidan texten "för tapperhet i fält". Medaljen kan därför dateras efter 1809 då denna ändrades efter statskuppen samma år. Den avsatte kungens monogram byttes då ut mot svärdsordens riddarkors. Diameter ca 18 mm. I gult och blått band av siden.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK