MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

PHILADELPHIE, Montre à Distance de W.T. Unge, Stockholm,

gulmetall, mekanisk, innerboett med glas, nyckel, ca 1876, box. Boettnr 7188

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1928. Ca 42 gram.

Diameter 37 mm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GULDMYNT, fine gold, 20 dollars, Liberty, USA. 1899. Vikt ca 33 g.

Diameter ca 30 mm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1925. Ca 42 gram.

Diameter 37 mm.

Aktuellt bud 11 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KUNGLIGA VASAORDEN, minatyrtecken, omkring 1900-talets mitt.

Delvis förgylld metall och emalj. Vitemaljerat Malteserkors med kronor vid korsvinklarna. En centrerad vasakärve med ordens motto "GUSTAF DEN TREDIE INSTIKTARE MDCCLXXII". Höjd 22 mm (endast tecken). I grönt band att hängas vid bröstet.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1924. Ca 42 gram.

Diameter 37 mm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KUNGLIG MEDALJ, guld 23 k, "FÖR NIT OCH REDLIGHET I RIKETS TJÄNST", 1992. Vikt ca 13 gram.

Åtsidan med Kung Carl XVI Gustaf i profil. Frånsidan med ekblad samt graverat namn. Ovan en krönande kunglig krona. Att hängas om halsen i blått och gult sidenband, knutet i rosett. Medaljens höjd ca 38 mm. I etui

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
GULDMYNT, 21.6 K, 50 Pesos, Mexico 1947. Ca 42 gram.

Diameter 37 mm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MÖSSMÄRKEN, 6 st, mässing, 1800-tal.

Med bl a Tre Kronor. Höjd 8 - 12 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
EPÅLETTER, 1 par, 1800-tal.

EPÅLETTER, 1 par, 1800-tal.

Etikett: Kostymateljén G Blom. Längd 17 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
EPÅLETTER, 1 par, 1800-tal.

EPÅLETTER, 1 par, 1800-tal.

Etikett: Kostymateljén, G Blom. Längd 17 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
EPÅLETTER, 1 par, 1800-tal.

EPÅLETTER, 1 par, 1800-tal.

Ett par epåletter avrött kläde med guldfrans och mässingskant och knapp med stående lejon och Riksvapnet. Längd 15 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVÄRD, 1800-tal, renässans typ.

Läderklätt handtag. Längd 111 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, för svenska kavalleriet, m/1850.

S k tappstudsare. Nätskuren kolv. Detaljer i mässing. Numrerad 1805 och märkt H (för Huskvarna Gevärsfaktori) 1852. Längd ca 47 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Nätskuren kolv. Med detaljer i mässing. Numrerad 15223 samt märkt H (för Huskvarna Gevärsfaktori) 1852. Har ej tapp i pipan. Längd 47 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOMMENDÖRSTECKEN, Dannebrogen, Hof- og Ordensjuveleer A. Michelsen, Köpenhamn. 1900-talets första hälft.

Vitemaljerat kors samt med förgylld metall. Vid korsvinklarna samt ovan en kungliga krona. Under den krönande kronan ett R. Vitt sidenband med röda kanter att hängas om halsen. Höjd ca 8,5 cm. I etui.

Aktuellt bud 1 601 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KOMMENDÖRSTECKEN, Ordre National de la Légion d'honneur, Frankrike.

Vitemaljerat malteserkors samt med grönemaljerad krans av ek- och lagerblad. Vid mitten den franska republikens symbol av Ceres porträtt i profil. Denna omgiven av texten République Française. I rött band att hänas om halsen. Höjd exklusive band ca 8,5 cm. Bouton medföljer samt etui.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UNIFORM med TILLBEHÖR, bl.a. för överstelöjtnant vid Norrbottens regemente I19, bl.a. m/1886.

Jacka, rygglängd ca 80, axelbredd ca 44, innerarmslängd ca 47cm. Byxor, m vita revärer, längd 114cm, med gula revärer längd 103 cm. Kappa m/1886, dubbelknäppt med slejf i ryggen. Knappar av mässing. Ryggens längd ca 133 cm. 9 epåletter för kapten respektive överste löjtnant, bälte för paraduniform, två mössor m/1865-1899 för kapten respektive överstelöjtnant medföljande plym med vapenplåt m/1865, lös krage mm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, för infanteriet, m / 1815-45, Sverige.

Geväret är förändrat från ett flintlåsgevär. Nummerriktig med nummer. Stock av bonat lövträ. Pipa, laddstock och lås av järn samt beslag av mässing. Märk S under öppen krona vid pipan, vid låsblecket märkt NI under öppen krona. Längd ca 148 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GULDMEDALJER, 6 st, 18 k guld, från medaljserien "1971 års nobelpristagare", Sporrong, 1972. Vikt ca 366 gram.

Samtliga med porträtt av nobelpristagare. Diameter ca 4,5 cm. I etui samt med äkthetsintyg.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
HANPO, mask, Japan 1800-talets början.

Lackerat järn, hopbunden med snören. Längd 20 cm, bredd 18 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
400 EUR
DOLK, Kindjal, Kaukasien, 1900-talets början.

Träfäste, tveeggad klinga. Läderklädd balja och niellodekorationer. Klingans längd 37 cm, totallängd 52 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
SLAGLÅSPISTOL, för kavalleriet, m/1850, kontrollstämplad 1853, Husqvarna Gevärsfaktori.

Så kallad flankörpistol. Mässingsskod träkolv med räfflat grepp. Märkt H för Husqvarna Gevärsfaktori samt 1853 vid låsblecket. Nummerriktig med nummer 152. Längd ca 47 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FASKINKNIV, m/1848, Sverige.

FASKINKNIV, m/1848, Sverige.

Fäste av svärtat trä samt med svängd parerstång av mässing. Eneggad klinga med flat rygg och svängd egg. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 58 cm, varav klingan ca 43 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSPISTOL, Svenska Armén, omkring år 1800.

Kolv av bonat lövträ. Lås samt pipa av järn. Detaljer av mässing. Längd ca 46 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GULDMYNT 4 st, ca 23K, FRANZ JOSEPH I 1915, Österrike-Ungern 1915. Vikt ca 3,5 gram, totalt ca 14 g.

Märkt: "LOD-ILL-REX A-A-1915 HVNGAR-BOHEM-GAL". "FRANC-IOS-O-D-G-AVSTRIAL IMPERATOR". Diameter ca 2,2 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
400 EUR

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
400 EUR
CARL HJALMAR NORRSTRÖM, sköld, Eskilstuna, signerad och daterad 1889.

Stål med etsad och förgylld dekor av gripar, ymnighetshorn, kartuscher, festonger m.m. Diameter 65 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK