MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

FLINTLÅSGEVÄR, 1700-talets slut.

Trästock med detaljer av mässing. Pipan märkt GB 37 98 155. Ett mässingsbeslag märkt DR 37 98. Längd 141 cm.

Aktuellt bud6 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MYNT, guld, 10 kr, Oscar II, 1874. Vikt ca 4 gram.

Åtsida med konung Oscar II i profil. Frånsida med riksvapnet. Diameter 18 mm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TULWAR, stål, orientalisk, 1700/1800-tal.

Längd 90 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GULDMYNT 4 st, ca 23K, FRANZ JOSEPH I 1915, Österrike-Ungern 1915. Vikt ca 3,5 gram, totalt ca 14 g.

Märkt: "LOD-ILL-REX A-A-1915 HVNGAR-BOHEM-GAL". "FRANC-IOS-O-D-G-AVSTRIAL IMPERATOR". Diameter ca 2,2 cm.

Aktuellt bud355 EUR
Utropspris
400 EUR
SABEL, för officer vid Infanteriet, 1800-tal,

Grepp med mässingsdekor. Klinga med förgylld text "Konungen Fäderneslandet". Klingans längd 77,5 cm. Totallängd 90 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAILA PULLINEN, medalj, brons, signerad LP och  numrerad 4957.

"Nödens tre ansikten", 9,5 x 9,5 x 9,5 cm.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
150 EUR
KIKARE, sannolikt Tyskland, 1900-talets mitt.

Lackerad metall. Längd ca 53 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNIFORM, 3 delar, för löjtnant vid flottan, bland annat Steens Uniformskrädderi, mestadels 1900-talets andra hälft.

Mörkblå nyans. Delarna av olika ålder och är därför ej från början sammanhörande. Rock samt kavaj och byxa. Rocken med en tudelad slejf baktill. Både rock och kavaj med framtill dubbla rader om fyra knappar av förgylld mässing med motiv av ett ankare samt tre kronor. Gradbeteckning av av förgylld brodyr för löjtnant vid rockens axlar samt kavajens ärmavslut. Byxans längd ca 112 cm, kavajens rygglängd ca 85 cm, rockens rygglängd ca 105 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MÄSSDRÄKT, 3 delar, för löjtnant vid flottan, Joseph Ross, 1900-talets andra hälft.

Mörkblå nyans. Mässjacka med tillhörande väst och byxa. Vid jackans ärmavslut en gradbeteckning av förgylld brodyr för löjtnant. Framtill dubbla rader om fem knappar av förgylld mässing med motiv av ett ankare samt tre kronor. Västen med 5 mindre knappar av förgylld mässing. Byxan med revärer. Jackans rygglängd ca 55, västens rygglängd längd ca 50, byxornas Längd ca 115 cm. Vid jackans insida en etikett märkt Joseph Ross, England. Västens knappar märkta Sporrong.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SAMEKNIVAR, 4 st, bland annat Lennarts Samelin och Tyko Harald Lampa.

Renhorn, läder och björk. Rikt dekorerade. Knivblad av stål. Tre signerade. Längd 20,5-26,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABELBAJONETTER, två stycken snarlika, troligen Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Den ena bär datum 1895 i gravyr vid klinga rygg. Mässingsfäste samt med eneggad och skålad klinga. Längd ca 70 respektive 69 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HUGGARE, omkring 1800-talets mitt.

Fäste av mässing med räfflat grepp. Svängd parerstång. Eneggad klinga med flat rygg. Längd ca 61 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, så kallad sälbössa, 1800-talets mitt.

Stock av bonat lövträ. Lås och pipa av metall. Längd ca 124 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR