Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f. Kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. De första vapnen var troligen tillverkade av stenar och trä, en spetsad idegranskäpp från paleolitisk tid är ett av de första föremål som hittats som med säkerhet kan klassas som ett vapen. Sen dess har vapenindustrin utvecklats med allt från spjut och sablar till gevär och pistoler av olika slag. Oavsett om du är samlare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

SVÄRD, brons, mellanöstern, möjligen Luristan, omkring 1000 f.Kr.

Klinga med kort ås. Fäste med tre flänsar och hornliknande knapp. Längd 39 cm

Aktuellt bud 6 206 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARTA - POLEN, Heriters de Homann - Tobias Mayer, 1757,  handkolorerat kopparstick.

'Regni Poloniae'. Plåt 49,5 x 58,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GULDMYNT, 5 rubel, Alexander III, 1890, Ryssland.

Diameter 22 mm, vikt cirka 6,4 g.

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
600 EUR
LUFTGEVÄR, Haenel 33 junior.

LUFTGEVÄR, Haenel 33 junior.

Med magasin. Längd 97 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVÄRD, brons, Luristan.

SVÄRD, brons, Luristan.

Klinga med flat ås med fäste i ett stycke. Profilerad kant för kavelplattor. Längd 44,5 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, svensk, m/1899 för infanteriofficer.

Svart stålbalja. Kavel av konstmaterial. Längd 101 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
LUFTGEVÄR, Markham, 1900-talets början.

Enskott. Kaliber 4,6 mm för kula och pil. Längd 79 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SNAPPLÅSGEVÄR, 1800-tal, nordafrikanskt.

Med flint snapplås. Stock med inläggningar av ben och mässing. Pipband av mässing. Längd 157 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SABLAR, 2 st, svenska m/1867 för kavallerimanskap med baljor.

Längd 106 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUFTGEVÄR, Diana 10 DL, tillverkad 1950-52.

Kaliber 4,6 mm med sidobygel. För kula, pil och kork. Längd 73 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MEDALJER - RYSSLAND, 2 st, agrikultur, 1897 samt 1900-talets början.

1897 Estniska Jordbrukssällskapets Medalj, St. Petersburg samt okänd med sädeskärve och redskap samt text. Diameter ca 5,4 cm resp 3,4 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MINNESMEDALJ OCH MYNT, 1 Rubel 1846, Ryssland, 1800-tal.

Minnesmedaljen "Academiae Alexandrinae Fennorum", med Nikolai I:s porträtt, försilvrat koppar, diameter 60 mm. Myntet 36 mm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SABEL, svensk, m/1854 för kavallerimanskap med balja.

Längd 124 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄRJA, svensk, för ämbetsman, 1800-tal.

Eneggad klinga. Korsformat fäste av förgylld mässing dekorerat med lilla riksvapnet och djurhuvuden. Svart skinnbalja med 2 förgyllda beslag med dekor av justitiasymboler samt Nordstjärnan, lilla riksvapnet, uggla, örn mm. Längd 97 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 2 st, svenska 1800-tal.

En dubbelpipig m/1853 för postiljon märkt GN (Gudmund Nystrand) och med Eskilstuna faktoriets stämpel. Längd 24-35 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, miniégevär m/1857.

Huskvarna faktori 1858 nr 813 med bajonett. Längd 124 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HUGGARE, 2 st, m/1846 för skeppsgossekåren.

Med mässingsfäste. Längd 70 cm.

Aktuellt bud 2 866 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1853 för postiljon.

Dubbelpipig. Märkt C.G.Granberg. Kaliber ca 13 mm. Längd 35 cm

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABLAR, 2 st, 1800-talets mitt för sjöofficerare.

Krymt balja medföljer. Längd 83-87 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, 1815-års reparationsmodell.

Längd 146 cm

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BAJONETTER 7 st, svenska, 1800-tal.

Varav 2 st m/1867. Längd 55-63 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, ett par, 1700-talets  slut.

Pipor med inlagt ägarnamn. Kaliber 11,5 mm. Helstockar med hornnäsa och graverade stålbeslag. Längd 27 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt miniégevär m/1857.

Huskvarna faktori 1858 nr 567. Längd 124 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄLBÖSSA, med slaglås, 1700-tal.

Oktagonal räfflad pipa. otydliga smedstämplar på kammarstycket och märkt I A O S. Helstock med kolvlåda. Varbygel av mässing. Kaliber ca 20 mm. Längd 129 cm

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SABEL, svensk, m/1846 för flaggunderofficerare.

Längd 87 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Med mässingsfästen. Längd 69 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1854 för flottan.

Huskvarna faktori 1859, nr 154. Längd 41 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, franskt, m/1842.

Kaliber 18 mm. Bakåtvänt lås. Svärtad helstock med tre pipband av stål. Längd 141 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, miniégevär m/1855 med bajonett.

Märkt PJ Malherbe a Liege. Med flottans kassationsmärke på kolven. Längd 122 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, m/1889, HUGGARE 2 st.

SABEL, m/1889, HUGGARE 2 st.

Längd 76-96 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK