MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

FLINTLÅSPISTOL / RESEPISTOL, Mellaneuropa 1700-talets slut.

Valnötsstock. Laddstock i metall. Blånering. Total längd 19 cm.

Aktuellt bud600 EUR
Utropspris
900 EUR
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

Trästock. Längd 106 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CG HALLBERG, figurin, silver, Stockholm, Otydliga stämplar. 1900-talets första hälft.

Soldat med svensk landstormsuniform. På fast sockel av svärtat trä. Höjd ca 21 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PLÅTMYNT, koppar, 1 Daler koppar, Fredrik I, Sverige, 1747.

Ca 13,5 x 12 cm

Aktuellt bud4 025 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OFFICERSHJÄLM Frankrike Kyrassiär tunga kavalleriet modell 1872.

Metall och pressad mässing, tagelplym. märkt 58.94 samt Helbronner.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 500 SEK
ORDENSMINIATYRER samt MINIATYRMEDALJ, 6 st, bland annat Nordstjärneorden, Svärdsorden, Vasaorden mf.

Nordstjärneorden, Vasaorden och svärdsorden av guld. Ordre national de la Légion d'honneur samt en okänd i gult och grönt band av förgyllt silver. En guldmedalj från Svensk-Franska stiftelsen. Samtliga sammanfogade. Höjd exklusive band ca 2,5 cm. I etui. Guldets vikt ca 6 gram.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MYNT, guld, 10 kr, Oscar II, 1874 Vikt ca 4 gram.

Åtsida med konung Oscar II i profil. Frånsida med riksvapnet. Diameter 18 mm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MYNT, guld, 10 kr, Oscar II, 1874. Vikt ca 4 gram.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEDALJER OCH PLAKETTER, ca 70 stycken, mestadels Sverige, 1900-talets andra hälft.

Bland annat hedersplaketter från olika regementet, utländska hedersbetygelser, minnesmedaljer med mera. Mestadels brons och mässing. Vissa i silver. Höjd ca 2-15 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IKON, Ryssland 1800-talets andra kvartal.

Kristus den Allsmäktige Tempera på pannå. Storlek 31x26 cm.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
400 EUR
BORDSKANON, Hällefors Bruk, 1900-tal.

Järn. Tot längd 30 cm.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
300 EUR
MYNT 19 st, koppar. Mestadels Carl XI och Carl XII.

Bl a 1670, 1673, 1675, 1710, 1708, 1712, 1719, 1720, 1725. Diameter ca 2-4,5 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LUFTGEVÄR, sk tivoligevär, Oscar Will, Bugelspanner, ca 1915.

Träkolv samt kromad metall. Fasetterad pipa märkt "Original W.B.H". Längd 105,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, ett par, Carl Gustafs gevärsfaktori, m/1850.

Nätskuren kolv. Märkt C under krona samt 1852. Ståndsikte av mässing. Längd c:a 48 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FASKINKNIV och BAJONETTER, ett par.

Faskinkniv med svärtat fäste, läderbalja med mässingsbeslag, total längd 61 cm. Bajonetter längd 52 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, signerat Ekwall Norrköping.

Almstock. Längd c:a 109 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FLORETT, 1900-talets början.

FLORETT, 1900-talets början.

Stål med textillindad kavel. Avslutande knoppar på klingan. Längd 113 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
SLAGLÅSPISTOLER, 2 st olika.

SLAGLÅSPISTOLER, 2 st olika.

En med mässingspipa, total längd 19 cm. En helstockad, längd 27 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING KRUTHORN OCH KRUTPUNGAR samt EMBLEM 2 st.

Horn och läder. Höjd ca 15-27 cm. Emblem i gulmetall, höjd ca 4,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SABEL OCH VÄRJOR, 2 st olika.

SABEL OCH VÄRJOR, 2 st olika.

Manskapsvärja med portepé, stålbalja, total längd 95 cm. Sabel med trähandtag, längd 95 cm. Dräktvärja med trähandtag, helgraverad klinga, längd 92 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, dubbelpipigt, 1800-tal.

Dubbelpipigt. Stocken med skuren dekor, låsbleck med graverad dekor. Längd c:a 119 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, s k kilij, troligen Turkiet, 1800-tal/tidigt 1900-tal.

Fäste i horn och silver. Klinga med en blodsrand. Balja med silverbeslag samt doppsko i stål med guldinläggningar. Längd 91 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ÄMBETSMANNAVÄRJA, 1800-talets andra hälft.

Fäste i förgylld mässing med kavelplattor i pärlemo. Dekor av kronor, rocailler och blommor. Längd 91 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SABEL, troligen USA, m/1860.

SABEL, troligen USA, m/1860.

Fäste i mässing med genombruten parerplåt. Med portopé. Längd ca 103 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SNAPPLÅSGEVÄR SAMT KRUTHORN, Nordafrika, 1800-talets mitt.

S k kabylbössa. Trästock med beninläggningar. Pipa med mässingsbeslag. Längd 152 cm. Kruthorn i horn med mässingsbeslag. Längd 36 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, USA, daterad 1862.

VÄRJA, USA, daterad 1862.

Fäste i mässing med kavellindning. Med portopé. Klinga märkt "U.S. 1862 F.S.S". Längd 97 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABEL, s k kilij, troligen Turkiet, 1800-/tidigt 1900-tal.

Fäste i horn. Parerstång i silver med graverad dekor. Klinga med två blodsränder samt inskriptioner. Balja med silverbeslag och två koppelringar. Doppsko i stål med guldinläggningar. Längd 92 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ÄMBETSMANNAVÄRJA, 1800-tal.

ÄMBETSMANNAVÄRJA, 1800-tal.

Fäste i förgylld mässing med kavelplattor i pärlemo. Dekor av bl a kronprydd sköld. Balja med mässingsbeslag. Längd 87 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
REVOLVER, Remington New Model 1863, Navy.

Stål med mässingsdetaljer och träkolv. Serienummer på pipans undersida "24109". Varbygelns sidoparti stämplat "B". På ovansidan av pipan texten "Patented Sept. 14 1858, E Remington & Sons Ilion New York. U.S.A., New Model". Längd 35 cm. I nytillverkat etui med nytillverkade tillbehör.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
ROTETAVLA, 1800-tal.

ROTETAVLA, 1800-tal.

Sköldformad med texten "Kongl Skarab:Rege lif Comp: no 75". Höjd 62 cm, bredd 55 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINNESMEDALJER, 2 st, tenn, Ulrica Eleonora och Fredrik I, bl a I. C. Hedlinger, 1700-tal.

Med profilporträtt av Fredrik I och Ulrika Eleonora. Diameter ca 5- 6 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SHASHKA, Kaukasien/Ryssland, 1800-tal/tidigt 1900-tal.

Fäste i silver, delvis förgyllt, med niellodekor. Klinga med tre blodsränder och graverad dekor av kartusch. Läderklädd balja med silverbeslag med niellodekor. Längd 87 cm.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
MYNT, silver,1 riksdaler, Gustav III, 1782.

Med Gustav IIIs profilporträtt. Diameter 4 cm. Vikt

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK