Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f. Kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. De första vapnen var troligen tillverkade av stenar och trä, en spetsad idegranskäpp från paleolitisk tid är ett av de första föremål som hittats som med säkerhet kan klassas som ett vapen. Sen dess har vapenindustrin utvecklats med allt från spjut och sablar till gevär och pistoler av olika slag. Oavsett om du är samlare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

VAPENSKÖLD, Johanniterorden för
greve generalmajor Eberhard Graf von Schmettow, 1913.

VAPENSKÖLD, Johanniterorden för greve generalmajor Eberhard Graf von Schmettow, 1913.

Olja på pannå. 62 x 41 cm, (69 x 47 cm).

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DOLK, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformad. Längd 14,5 cm, bredd ca 3,5 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NATTKIKARE/LJUSFÖRSTÄRKARE, Varo, 1900-talets slut.

Längd 46 cm.

Aktuellt bud 125 EUR
Utropspris
400 EUR
MEDALJ, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapet, 18K guld. 1947. Vikt 29 gram.

Åtsidan med porträtt av Konung Gustav V i profil, frånsida med text Kl Sv Patr Sällsk. Ovan en krönande krona. I gult och grönt band. Originaletui med text på locket medföljer. Medaljens diameter 3,6 cm. Vikt 29 gram.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
7 500 SEK