Lilla Bukowskis S190

Results

No.ItemHammer price
835John Jon-And, "Förhoppningar".12 000 SEK
836Lena Cronqvist, Sommar på Koster.29 000 SEK
837GALLERSKÅL, flintgods. Rörstrand.1 700 SEK
839Sven X:et Erixson, "Lövverk".12 000 SEK
840GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57.Unsold
841Ulf Gripenholm, "Stegesund".5 000 SEK
842Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step".Unsold
843Erland Cullberg, Komposition med vas.Unsold
844RING, 14k guld med ryska stplr.5 000 SEK
846RING, 14k guld ryska stplr.Unsold
847LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft.15 000 SEK
848BESTICKSUPPSÄTTNING, 49 delar, silver. S:t Petersburg, 1896-1908.9 200 SEK
849BÄGARE, silver. Trol Bönhasarbete 1771.10 000 SEK
850KLUCKAFLASKA med propp, 1800-tal.900 SEK
851Bergslandskap.Unsold
852CHAMPAGNESTRUTAR, 3 st, 1800-tal.Unsold
853Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer.Unsold
854VAS/BORDSLAMPA, glas, överfång. Gallé.2 000 SEK
855Vid fruktbordet.Unsold
856RÖKELSEKAR, keramik. Japan Meiji.Unsold
857Anton Ebert, Kristina Nilsson.12 000 SEK
858HÄNGSKÅP,12 000 SEK
859Max Mikael Book, "Blue Tosun".Unsold
860Wibeke Beck-Friis, "Polissiren".800 SEK
861ÖRHÄNGEN, ett par.5 200 SEK
862Kjartan Slettemark, Nixon.4 800 SEK
863SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.800 SEK
864KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.2 800 SEK
865Roland Svensson, "Dagar i skärgård och annorstädes".4 000 SEK
866SOFFA. Börge Mogensen. Fritz Hansen, Danmark 1969.12 500 SEK
867TAKARMATUR, G A Berg, Stockholm 1930-tal.1 300 SEK
868HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark 1950-tal.15 000 SEK
869SKRIN, allmoge, Norge 1800-tal.1 300 SEK
872FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.3 000 SEK
873BORDSPENDYL. Fransk senempire.19 000 SEK
874PIEDESTAL MED YTTERFODER, majolika. Rörstrand, jugend.9 200 SEK
875KRUKA, mässing. Höjd 22,5 cm, diameter 30 cm. Persien omkring 1900.7 000 SEK
876Utagawa Toyoshige Toyokuni II, Figurscen med fångad katt.Unsold
877Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man vid badtunna.900 SEK
878Thangka. Tibet, 1900-tal. "Begtse".6 500 SEK
879Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet".2 600 SEK
880Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Överfall i båt.Unsold
881SLAGBORD. Barock.Unsold
882Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man med lykta och parasoll.1 600 SEK
883HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal.10 500 SEK
884Toyohara Kunichika, Samuraj i månsken.1 000 SEK
885Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni".Unsold
886Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Skådespelarporträtt.Unsold
887Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Kvinna bärandes ett barn.750 SEK
888Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete"15 000 SEK
889LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk.18 000 SEK
890SPEGEL. Sengustaviansk.10 500 SEK
891SPELBORD, "à l´hombre". Holland.2 000 SEK
892FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji.3 200 SEK
893VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.19 000 SEK
894STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.4 000 SEK
895BÄGARE, silver. Erik Lemon, Uppsala 1761.3 400 SEK
896Hugo Zuhr Motiv från västkustenUnsold
897STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal.1 800 SEK
898AMPEL, för sju ljus. Louis XV-stil.12 500 SEK
899TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).Unsold
900STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.20 000 SEK
901KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.6 000 SEK
902KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.12 000 SEK
903FISKFAT med SIL, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1795-1820).2 000 SEK
904BORD. Mellaneuropa, omkr 1800.5 200 SEK
905GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784).8 000 SEK
906SALTKAR med SKEDAR, 4 st, sterling. G. Jensen, Danmark. Modell 110.3 400 SEK
907LJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qing dynastin.2 800 SEK
908FAT, keramik. Guangdong, 1600-tal.Unsold
909FAT, lack. Qing dynastin.Unsold
910SOCKERRUSKA, silver. London 1895.3 000 SEK
911POKALGLAS MED LOCK, 1700-tal.3 800 SEK
912GLAS, fyra stycken. Böhmen 17/1800.1 100 SEK
913POKALGLAS, Tyskland, 1700-talets första hälft.4 200 SEK
914POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.2 800 SEK
915POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.3 000 SEK
916POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.Unsold
917BOK, 3 vol. SKANDINAVIENS FISKAR, W von Wright. I+II+planschdel.Unsold
918BOK, 3 vol. SVENSKA FÅGLAR, M,W & F von Wright.5 000 SEK
919Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)".Unsold
920BUDDHA, trä. Mingstil.7 000 SEK
921Gleb Bogomolov, Utan titel.Unsold
922BUDDHA. Myanmar, Burma 1800-talets andra hälft.Unsold
923Julian Trevelyan, Stadsbild.Unsold
924BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal.13 000 SEK
925Per Olof Ultvedt, Utan titel.Unsold
926BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft.Unsold
927VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".3 400 SEK
928MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft.24 000 SEK
929ÅKDYNA, flamskväv. "Vaser i kransar". 117x52,5 cm. Skåne 1800-tal - omkring 1900.2 800 SEK
930Barbro Östlihn, Stilleben med kaffekoppar.Unsold
931MATTA. Semiantik Tekke. 342,5x248 cm.18 000 SEK
932VAS, glas, trol Frankrike, 1800-tal.500 SEK
933Roger Risberg, "Nattvandraren".22 000 SEK
934Hideo Matsumoto, "Hunden".Unsold
935Hideo Matsumoto, "Gröna Lund".2 600 SEK
936Sven X:et Erixson, "Studie".4 000 SEK
937Joe Downing, Komposition.Unsold
938Joe Downing, Komposition.3 200 SEK