Lilla Bukowskis S191

Results

No.ItemHammer price
306A white glazed bowl, Song dynasty. (960-1279).1 000 SEK
307SNUSDOSA, utländska stämplar, 1700-talets slut.2 600 SEK
308Pelle Åberg, Flicka med bukett.19 000 SEK
309SKEDAR, 2 st, silver, Fredrik Petersson Ström (v.Stockholm) 1794 och Lorenz Georg Weis, Norrköping 1806.Unsold
310Erik Tryggelin, "Passage des Eaux".6 200 SEK
311A bowl, Imperial porcelain manufactory, St Petersburg, period of Nicholas I (1825-55).1 800 SEK
312Marcus Larsson, Romantiskt landskap med virvlande vatten.28 000 SEK
313LJUSKRONOR, för sju ljus, ett par. Empirestil.15 000 SEK
314RING med briljantslipad diamant 0.94 CT.10 100 SEK
315Erik Tryggelin, Trädgårdsmotiv med dörr.4 000 SEK
316PENDANT/CROSS, set with natural half pearls.Unsold
317HÄNGSMYCKE, gammelslipade diamanter.5 000 SEK
318PORTFÖLJ, "White grey black and blue".Unsold
319Pierre Olofsson, "5 Klont".4 800 SEK
320Carl Axel Printzensköld, Andakt.Unsold
321Lennart Rodhe, Utan titel.7 800 SEK
322RING med tre briljantslipade diamanter.2 000 SEK
323RING med trappetslipad ametist.1 000 SEK
324HÖRNSKÅP. Louis XV-stil, 1900-tal.25 000 SEK
325COLLIER japanska odlade pärlor 7 mm.Unsold
326SPEGEL. Gustaviansk.18 000 SEK
327VAS, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraaka.1 200 SEK
328ARMBAND, flätade pärlor med lapis lazuli.Unsold
329ARMBAND, FLÄTADE PÄRLOR MED KORALL.Unsold
330POKAL, glas. 1900-talets början.2 600 SEK
331Jenny Nyström, Gosse och troll.20 000 SEK
332Carl Fredrik Hill, Utan titel.15 000 SEK
333Eugène Claude, Stilleben med plommon.6 400 SEK
334Skogslandskap.6 000 SEK
335Carl Fredrik Hill, Blånande berg.Unsold
336SIXTEN LUNDBOHM, olja på papper uppklistrad på pannå. Sign. Dat 1965 a tergo.Unsold
337Gottfrid Kallstenius, Aftonstämning.35 000 SEK
338Lennart Rodhe, Komposition.1 500 SEK
339Bengt Carlberg, Cirkusclowner.2 200 SEK
340Lennart Rodhe, Geometrisk komposition.1 500 SEK
3414 målningar på siden, Kina 1800/1900-tal.7 800 SEK
3424 målningar på siden, Kina 1800/1900-tal.7 800 SEK
343Georges Rouault, "Le dictateur".Unsold
344Georges Rouault, "La Favorite".Unsold
345MATBORD, "La Barca", Piero De Martini, Cassina, Italien 1980-tal.4 800 SEK
346BRICKBORD. 1800-tal.Unsold
347TOILETTBORD, 1900-tal.800 SEK
348SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.15 000 SEK
349SPELBORD. Sengustavianskt Stockholmsarbete.10 000 SEK
350Bertil Bull Hedlund, "Ruth".2 800 SEK
351VÄGGARMATURER, Josef Frank, Svenskt Tenn. Modellnummer G2565.3 800 SEK
352STOLAR, åtta stycken snarlika (6+2). Sengustaviansk Lindome.27 000 SEK
353Gottfrid Kallstenius, Kustlandskap.4 000 SEK
354Ernst Josephson, Medeltida jungfru.Unsold
355TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2560/1.700 SEK
356VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling. Sengustaviansk.12 000 SEK
357TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2444.700 SEK
358TAKLAMPA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2444. H 40.Unsold
359Figurstaffage på Marcusplatsen, Venedig.11 000 SEK
360GLASSERVIS, 70 delar. Kosta. "Lagerberg". Design Elis Bergh.16 000 SEK
361BORD. Nordeuropa, möjligen Baltikum. 1800-talets mitt.5 000 SEK
362Bengt Nordenberg, Allmogeinteriör med kvinna som klipper får.16 500 SEK
363Grosshandlare Henrik Bratt och makan Caroline Bratt.4 000 SEK
364Ruth Milles, Flicka med blomsterbukett.7 400 SEK
365Marie-Louise Ekman, Monument.Unsold
366John Burcley, Höglänt landskap med figurer vid båt.4 000 SEK
367ASSIETTE, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).1 800 SEK
368ASSIETTE, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 900 SEK
369ARMLÄNK, 18K guld.2 500 SEK
370RING med diamanter.6 200 SEK
371WILHELM VON GEGERFELT Italienskt motiv5 500 SEK
372Hugo Zuhr, Sommarlandskap.Unsold
373Olle Hjortzberg, Sommarblomster.10 000 SEK
374Satyr.Unsold
375Otto Schmidt-Hofer, "Weibliche akt".4 600 SEK
376John Templeton Lucas, "The War Map".12 500 SEK
377FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 100 SEK
378SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 700 SEK
379SKÅL, nysilver. Nyrokoko.1 700 SEK
380SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal.9 000 SEK
381KAROTTER MED LOCK, ett par, flintgods. 1800-tal.400 SEK
382GLASSERVIS, 17 snarlika delar. 1800-tal.Unsold
383SERVIS, 22 delar, flintgods. England, 1800-tal.11 500 SEK
384TERRIN MED LOCK, flintgods. England 1800-tal.1 600 SEK
385DAMARMBANDSUR, 18K guld.6 200 SEK
386RING, 18K vitguld med briljant- och baguetteslipade diamanter.4 800 SEK
387RING, 18K vitguld med briljantslipade diamanter.2 600 SEK
388RING, 18K vitguld med 131 briljantslipade diamanter.1 500 SEK
389RING, 18K vitguld med 72 briljantslipade diamanter.2 000 SEK
390BORDSLAMPOR, ett par, porslin o förg brons. Sèvres-liknande märke. Louis XVI-stil. Målarsign. H.Bituvin.26 000 SEK
391SPEGEL. Sengustaviansk.8 000 SEK
392STOL. Stockholmsarbete av slottskvalitet, ca 1750. Rokoko. En senare kopia medföljer.26 000 SEK
393TEKANNA, silver, St:Petersburg 1873.5 200 SEK
394BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Unsold
395Lior Ron, Flicka med gyllene hår.3 000 SEK
396Lior Ron, Flicka med gyllene klänning.4 000 SEK
397Wilhelm Wik, Abstrakt komposition.4 600 SEK
398Wilhelm Wik, Abstrakt komposition.Unsold
399VITRINSKÅP. Kina, troligen sekelskifte 1900.7 500 SEK
400BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
401André Dauchez, "Arrière Port de Concarneau (Bretagne)".19 500 SEK
402ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk. Sign och dat 1900.Unsold
403BROSCH i form av fjäril.4 200 SEK
404Emma Norrman, Fjordlandskap med flicka.16 000 SEK
405STOLAR, 2+1+1 stycken. Västsvensk rokoko.20 000 SEK