Lilla Bukowskis S191

Results

No.ItemHammer price
102PG Thelander, "7 etsningar 1975".16 000 SEK
103GOLVLAMPA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.4 200 SEK
104BARNSTOLAR, 4 st. Paul Kjaerholm. "PK-1", E Kold Christensen, Danmark 1950-60-tal.9 800 SEK
105SOFFBORD, "Birka". A E Hjort, Nordiska Kompaniet 1935.Unsold
106VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.500 SEK
107GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek OY, Finland modell A809.34 000 SEK
108BRICKA.4 600 SEK
109Agnes Börjesson, Kvinna i sydländsk dräkt.Unsold
110Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.8 500 SEK
111SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.5 500 SEK
112STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
113SMÖRSNÄCKA, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 100 SEK
114COLLIERLÅS med boutonpärlor och rosenslipade diamanter.2 200 SEK
115TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 200 SEK
116DUK och SERVIETTER, 12 st. Linne. 1900-tal. Duken ca 228,5x181 cm, servietterna ca 67x65,5 cm vardera.3 200 SEK
117BRICKA, mässing.1 800 SEK
118GRÄDDSNÄCKA, Jonas Aspelin, Ystad 1775.8 000 SEK
119Anders Zorn, "Gärdesgård".5 800 SEK
120"Whitley Sands".36 000 SEK
121Ragnar Person Bygatan22 000 SEK
122STOLAR, tolv stycken. Gustaviansk stil.22 000 SEK
123LJUSKRONA, för 18 ljuspunkter. Maria Theresia-stil.16 000 SEK
124LJUSKRONA, för tolv ljus. Oskariansk.26 000 SEK
125SKÅP. Senbarock.Unsold
126FÄLLBORD. Omkring 1800.3 200 SEK
127SPEGEL. Sengustaviansk.8 000 SEK
128KARMSTOLAR, ett par. Gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-tal.15 000 SEK
129Carl Johansson, Solig höstdag vid insjö.8 200 SEK
130Pelle Åberg, Interiör med cellospelande man.6 200 SEK
131Carl Johansson, Sillre, Medelpad.10 000 SEK
132SKÅP. 1800-tal.8 500 SEK
133Edvard Perséus, Judith med Holofernes huvud.Unsold
134LJUSKRONA, för sex ljus. Louis XVI-stil, delvis äldre delar.25 000 SEK
135LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil.6 000 SEK
136BORD. England 1700-tal.Unsold
137MATBORD. Regencystil.9 000 SEK
138SPELBORD. 1800-tal.6 000 SEK
139SALONGSBORD. Karl Johan.Unsold
140Carl Skånberg Tillskriven, Från Venedig.12 000 SEK
141LJUSSTAKAR, ett par, silver, Niklas Ramberg, Lund 1829. Empire.5 500 SEK
142DRYCKESKANNA, silver, K. Andersson, Stockholm 1921.7 500 SEK
143Josef Albers, "Formulation: Articulation" (Portfolio II Folder 32).Unsold
144SPELBORD. Sengustavianskt.Unsold
145MATBORD. 1800-tal.6 000 SEK
146SPELBORD. Sengustavianskt.4 000 SEK
147POTTSKÅP. Sengustavianskt.6 500 SEK
148BOKSKÅP. 1800-TAL.15 000 SEK
149SKRIVBORD. Karl Johan.8 800 SEK
150Carl Skånberg Tillskriven, Venetianskt kanalmotiv med dogepalatset i fonden.8 000 SEK
151SPEGEL. Sengustaviansk.10 500 SEK
152DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.7 800 SEK
153BÄGARE, 5 st, silver, olika mästare, Göteborg 1733-1771.5 200 SEK
154GEORG JENSEN, skallra, Köpenhamn 1996,3 500 SEK
155Beverloo Corneille, Abstrakt komposition.1 500 SEK
156SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.20 000 SEK
157BÄGARE, 2 st, silver, Anders Hammarström, Eskilstuna (verksam 1761-1772).1 600 SEK
158SOPPSLEV, Ryssland 1800-talets slut.1 900 SEK
159SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.6 800 SEK
160Carl Skånberg Tillskriven, Hamnbild från Venedig.18 000 SEK
161FÄLLBORD. Mälardalen, 1800-talets första hälft.5 800 SEK
162KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten, 1800-tal.23 000 SEK
163SKRIVBORD. Sengustaviansk stil.13 000 SEK
164POTTSKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft.7 500 SEK
165STOLAR, två stycken snarlika. Transition Rokoko/Gustavianska.9 000 SEK
166BOKSKÅP. 1800-tal. Nygotik.Unsold
167SYBORD. Karl Johan.2 000 SEK
168SKÅP. Tyskland. Barockstil, delvis äldre delar.20 000 SEK
169TALLRIKAR, 2 st, porslin. Ming, Wanli (1573-1619).1 600 SEK
170Norberto Pazzini, Morgonrodnad över slätten.7 500 SEK
171KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire/empirestil.Unsold
172VAS, silver. GAB 1956. Design Gustaf Janson.1 000 SEK
173BÄGARE, silver. Ryssland 1855.3 400 SEK
174BÄGARE, silver. Ryssland 1791.5 500 SEK
175BÄGARE, silver. Ostämplad, sannolikt Ryssland, 1700-tal.4 200 SEK
176VINOFFERKÄRL, nefrit. Kina, trol sen Qing.1 500 SEK
177SIGILLSTAMP samt FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-talets början.5 500 SEK
178Ante (Anders) Karlsson-Stig, Vinter Duved.6 800 SEK
179Rolf Mellström, Havsörnar med byte, motiv från Torö.16 500 SEK
181PENSELKOPP, nefrit. Kina 1900-talets början.1 000 SEK
182Gösta Werner, "Moby Dick".Unsold
183FÅGEL, chamotterat stengods. Thyra Lundgren, sign.4 200 SEK
184SKÅLAR, ett par, nefrit. Kina, 1900-tal.3 000 SEK
185BÄGARE, 4 st, silver, Johan Petterson Berg, Norrköping 1748, Jonas Berg, Sthlm 1763,5 200 SEK
186TEMPELKLOCKA, patinerad brons.800 SEK
187BÄGARE, 4 st, silver, Jöns Lund, Skara1764, Lorenz Swan, Nyköping (v. 1749-61(-62)),5 400 SEK
188SUPKOPPAR, 4 st, silver,Daniel Hedberg och Gustaf I. Lyberg, Eksjö (v.1818-49 och 1821-58-).3 600 SEK
189SUPKOPPAR, ett par + 1 st, silver, Erik Salin, Uppsala 1795, Johan Hammargren, Piteå 1776.2 500 SEK
190Gösta Adrian-Nilsson, "Målarinnan".5 600 SEK
191TUMLARE, 3 st, silver, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1806, Berndt Halck, Halmstad 1771,Unsold
192TUMLARE, driven ur ett silvermynt, 1700-tal.1 000 SEK
193Anna Munthe-Norstedt, Studie av galant dam.Unsold
194Knut Ekwall, Stockholms ström.7 500 SEK
195Anna Palm de Rosa, "Bois de Bologne".9 500 SEK
196Man- och kvinnoporträtt.2 000 SEK
197DOSA, silver, Carl Tengstedt, Göteborg 1842.600 SEK
198SKED med kronknopp, silver, Peter Britt, Kalmar 1783.1 600 SEK
199Wilhelm von Gegerfelt, Kustlandskap med båtar i solnedgång.9 000 SEK
200Gösta Adrian-Nilsson, "Geometriskt komponerad kudde i funktion".3 500 SEK
201SKED, silver, ostämplad, Bergen 1600-talets mitt.2 500 SEK
202FAT, porslin. Sen Qing, Yongzhengs märke.2 000 SEK