Lilla Bukowskis S192

Results

No.ItemHammer price
504LJUSSTAKAR, ett par, silver. Pehr Blommert, Gävle 1826.3 400 SEK
505BÄGARE, silver. Petter Brandberg, Kalmar 1766.2 000 SEK
506Justus Lundegård Tillskriven, "Vid barrièren, Montigny s. Loing".Unsold
507Carl Johan De Geer, "Res aldrig på enkel biljett".8 000 SEK
508SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.5 500 SEK
509A white glazed censer, Qing dynasty, 19th Century.Unsold
510VASER, två stycken, glas. Mona Morales Schildt, Kosta.Unsold
511A celadon brush stand, Qing dynasty, 19th Century.Unsold
512MATTA. Flossa. Julie Wener. Sign o dat 1935. Ca 360x200.Unsold
513FLAKONG MED PROPP, glas. Vicke Lindstrand, Orrefors 1934.1 000 SEK
514Carl Stephan Bennet, Flicka i blå klänning.5 600 SEK
515Alfred Wahlberg Tillskriven, Nattligt ljusterfiske.Unsold
516STOLAR, 7 st, England, 1800-tal.Unsold
517SKÅP. Barockstil.Unsold
518BORD. Senbarock.4 000 SEK
519KARMSTOL. Barockstil.700 SEK
520RING, eternityring, small brilliant cut diamonds, tot. app. 0.40 cts.Unsold
521COLLIER, 2 rader fasetterade granater.2 200 SEK
522KARMSTOL, SAMT STOLAR, ETT PAR, 1800-tal.Unsold
523LÄSLAMPA MED TVÅ LEDADE LJUSARMAR. brons, järn, mässing och glas. Sengustaviansk.Unsold
524August Hagborg, Solnedgång över havet.7 200 SEK
525Axel Fahlcrantz, "Skymning".4 000 SEK
526Robert Thegerström, Landskapsstudie.Unsold
527KANDELABRAR, ett par, för sju ljus. Trol Frankrike, 1800-tal.9 500 SEK
528KOMPOTTSKED, SMÖRGÅSSPADE samt BARNSKED, sterling. G.Jensen 1933-44, Danmark.3 000 SEK
529A Canton famille rose vase, Qing dynasty, 19th Century.2 600 SEK
530A famille rose teapot, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).1 100 SEK
531FAT, stengods. Birger Kaipiainen, Arabia, Finland.4 500 SEK
532KLOCKA, stengods. Birger Kaipiainen, Arabia, Finland.6 200 SEK
533John Sten, "Blaxås fäbovall".9 000 SEK
534KANDELABRAR, för nio små ljus, ett par. Svenskt Tenn.1 200 SEK
535FAT, två stycken, glas. Firma Svenskt Tenn.1 200 SEK
536SKÅP. Empire, 1800-talets första hälft.6 000 SEK
537VAS, fajans. Hildur Haggård 1930-40-tal.4 000 SEK
538KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten, omkr 1800.Unsold
539VAS, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg studio.3 200 SEK
540FIGURER, åtta stycken, stengods. Stig Lindberg, Gustavsberg studio.5 000 SEK
541BYRÅ. Sengustaviansk.9 800 SEK
542SKÅL, fajans. Arthur Percy, Gefle.2 400 SEK
544STOLAR, fyra stycken. Gustavianska provinsarbeten.Unsold
545KARMSTOL. Louis XVI.6 500 SEK
546Gustaf Wilhelm Palm, "Kulan, Drottningholm".Unsold
547PRAKTURNA, flintgods. Rörstrand 1890.6 000 SEK
548Blomsterstilleben.4 200 SEK
549ALFRED WAHLBERG, olja på pannå, sign o otydl dat Särö 9/6 (?).Unsold
550Charlotte Wahlström, Aftonstämning vid havet.5 500 SEK
551Olof Arborelius, "Kor vid skogstjärn".13 500 SEK
552PEDER MORK MÖNSTED Sommarlandskap med kor12 500 SEK
553Roland Kempe, Spansk dam.2 500 SEK
554Roland Kempe, Spansk dam.4 200 SEK
555Roland Kempe, Spansk dam.2 500 SEK
556KRÖNINGSMUGG, emalj på koppar. Ryssland 1896.5 000 SEK
557SOFFA. Johan Anders Udbyes art. Empire, 1800-talets första hälft.4 200 SEK
558Tadeusz Kantor, Utan titel.4 000 SEK
559DÖRRÖVERSTYCKE. Italiensk barockstil, 1800-tal.5 800 SEK
560FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (verksam i Köping 1818-1843).4 800 SEK
561SOFFA. Gustavianskt provinsarbete.Unsold
562STOLAR, fyra stycken. Gustavianskt provinsarbete.Unsold
563BORD (FÄLLBORD). Mälardalen, omkring år 1800.7 800 SEK
564SERVERINGSSKEDAR, 2 st samt TÅRTSPADE, sterling. G.Jensen, bl a Magnolia o Konge 1919-21.3 600 SEK
565Jacques Villon, Utan titel.Unsold
566Maurice Millière, Ballerina.1 500 SEK
567BORD, E. Schwarz, Schweiz, sannolikt 1980-tal.20 000 SEK
568Jacques Villon, Utan titel.2 000 SEK
569VAS, stengods. Axel Salto Kongl Dansk 1965.1 800 SEK
570A large Japanese blue and white planter, ca 1900.3 600 SEK
571MATTA. Semiantik Isfahan. 203,5x143 cm.3 000 SEK
572MATTA. Rölakan. 241,5x148 cm. Signerad MS KH (Maj Svanström, Klockargårdens Hemslöjd, Tällberg).Unsold
573BORD. Renässansstil.1 700 SEK
574LENNART ASCHENBRENNER, blandteknik på duk. Sign och dat -66.Unsold
575Albert Johansson, "Målning".17 500 SEK
576STOLAR, 4 st, "Y-stolen", Hans J Wegner för Carl Hansen, Danmark.Unsold
577STOLAR, fem stycken. "Point". Jonas Bohlin, Källemo AB, Värnamo 1980-talets senare del.8 200 SEK
578MATTA. Rya. 248x143 cm. Sverige omkring 1930.4 600 SEK
579BORD. NK:s verkstäder 1920-30-tal.6 500 SEK
580VÄVNADER, 2 st. "Blomlapp". Gobelängteknik. Ca 27x26,5 cm vardera. Signerade AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).1 800 SEK
581MATTA. Semiantik Sarouk sannolikt. 201x134,5 cm.Unsold
582Roberto Matta, Utan titel, ur: "Hom'mère (L'eautre)".1 500 SEK
583MATTA, semiantik Ardebil. 222 x 150,5.Unsold
584STOLAR, 4 st, Sverige 1930-tal.4 600 SEK
585Agnes Cleve, "Torghandel i Tunis".18 000 SEK
586MATTA, semiantik Yesd. 236,5 x 153.Unsold
587MATTA. Semiantik Keshan Figural. 67x63 cm.1 500 SEK
588COLLIER, två rader odlade japanska pärlor.3 600 SEK
589Herbert Gentry, Komposition med figurer.15 000 SEK
590ÄGGHÖNA, flintgods. Dessin Alf Wallander, Rörstrand 1900-talets första kvartal.6 000 SEK
591Birger Ljungquist, "Sittande flicka".Unsold
592FLASKA, glas. 1800-tal.400 SEK
593Max Mikael Book, Kanalerna" "The channels.6 000 SEK
594Gunnar Svenson, Utsikt över Stockholm.10 000 SEK
595C Göran Karlsson, "Dansande par".22 000 SEK
596MATTA. Old Täbris Figural. 70x61 cm.700 SEK
597LJUSSTAKAR, ett par, Göran Fick, Lovisa Finland.6 200 SEK
598Ulf Wahlberg, Interiör.Unsold
599RING med akvamarin samt diamanter.3 200 SEK
600HÄNGSMYCKE med akvamarin och diamanter.5 200 SEK
601BORDSUPPSATS. Märkt "Exhibition of Industry of all Nations in London 1851".2 500 SEK
602SOPPSLEV, silver. P.Zethelius, Stockholm1800. Modell svensk rund.1 900 SEK
603BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus. Empirestil.6 200 SEK
604SPEGEL, 1700-tal.Unsold