Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

14 Esinettä
Carl Brandt, Snowmelt.
4p 22 h
Carl Brandt, Snowmelt.
Tarjottu
1 900 SEK
Lähtöhinta
4 000 SEK
Harald Wiberg, Moose in the forest.
3p 22 h
Tarjottu
3 000 SEK
Lähtöhinta
4 000 SEK
Mosse Stoopendaal, "Änder i isvak".
3p 20 h
Tarjottu
12 500 SEK
Lähtöhinta
15 000 SEK
Herman Lindqvist, Archipelago Bay.
3p 20 h
Tarjottu
300 SEK
Lähtöhinta
2 500 SEK
Okänd konstnär, Okänd konstnär 1800-tal,
5p
Tarjottu
400 SEK
Lähtöhinta
2 500 SEK
Tilaa uutiskirjeemme