Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1057. RING, blå safir, 4.03 ct, och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1057. RING, blå safir, 4.03 ct, och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
316. Kattorkestern.
316. Kattorkestern.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
20. Anna Palm de Rosa, Utsikt mot kungliga slottet, Stockholm.
20. Anna Palm de Rosa, Utsikt mot kungliga slottet, Stockholm.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
465. STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
465. STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
500. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
500. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1690. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1690. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
320 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1077. RING, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct.
1077. RING, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1044. ARMBAND, 7 gammalslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1044. ARMBAND, 7 gammalslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
991. ARMRING, svart emalj och briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
991. ARMRING, svart emalj och briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
832. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.10 ct.
832. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.10 ct.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
81. Carl Fredrik Hill, Landskap med vattenfall och blommande fruktträd.
81. Carl Fredrik Hill, Landskap med vattenfall och blommande fruktträd.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
18. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
18. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
19. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
19. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
754. BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.
754. BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
83. Helmer Osslund, "Kvikkjokk".
83. Helmer Osslund, "Kvikkjokk".
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
491. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
491. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1159. SEMIANTIK ISFAHAN. 376 x 286 cm.
1159. SEMIANTIK ISFAHAN. 376 x 286 cm.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1177. SEMIANTIK KESHAN, s.k. Dabir. 404 x 311 cm.
1177. SEMIANTIK KESHAN, s.k. Dabir. 404 x 311 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
231. Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt.
231. Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1084. RING, smaragdslipad diamant, ca 2 ct med droppslipade smaragder.
1084. RING, smaragdslipad diamant, ca 2 ct med droppslipade smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
142. Axel Petersson Döderhultarn, "Lektor Victor Hjalmar Beronius".
142. Axel Petersson Döderhultarn, "Lektor Victor Hjalmar Beronius".
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1580. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1580. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
575. BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
575. BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1112. ARMBANDSUR, Rolex, Submariner, guld, 1991.
1112. ARMBANDSUR, Rolex, Submariner, guld, 1991.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
322. Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.
322. Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1697. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1697. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
855. ARMBAND, gammal- och antikslipade diamanter, tot. ca 16 ct. 1930-tal.
855. ARMBAND, gammal- och antikslipade diamanter, tot. ca 16 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
727. LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795.
727. LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
937. ARMBAND, gammal- square- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1930-tal.
937. ARMBAND, gammal- square- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1441. YTTERFODER/BASSÄNG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1441. YTTERFODER/BASSÄNG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
903. COLLIER, diamantriviéré, briljantslipade diamanter, tot. 15.30 ct.
903. COLLIER, diamantriviéré, briljantslipade diamanter, tot. 15.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1107. ARMBANDSUR, Franck Müller, automatisk, 2008.
1107. ARMBANDSUR, Franck Müller, automatisk, 2008.
Klubbat pris 
67 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
154. Carl Milles, "Vingarna".
154. Carl Milles, "Vingarna".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris 
108 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK