Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
415. Rafael Efter, Den heliga familjen med Johannes Döparen.
415. Rafael Efter, Den heliga familjen med Johannes Döparen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
422. Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt.
422. Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
423. Carl Johann Loth Tillskriven, Susanna och gubbarna.
423. Carl Johann Loth Tillskriven, Susanna och gubbarna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
424. Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen.
424. Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
426. Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
426. Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
435. Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad.
435. Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
436. Pieter de Putter Tillskriven, Stilleben med fiskar.
436. Pieter de Putter Tillskriven, Stilleben med fiskar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
438. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
438. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
441. Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja.
441. Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
442. Karel Dujardin, Pastoralt landskap med herdinna och boskap.
442. Karel Dujardin, Pastoralt landskap med herdinna och boskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
443. Dirck Bleker Hans krets, Juno.
443. Dirck Bleker Hans krets, Juno.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
448. THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823.
448. THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
450. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Engelsk skola, omkring 1800.
450. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Engelsk skola, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
451. Anton Melbye, Fyr i Stora Bält.
451. Anton Melbye, Fyr i Stora Bält.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
453. "The church choir".
453. "The church choir".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
456. Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt.
456. Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
458. Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott.
458. Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
461. Carl August Ehrensvärd, Råttjakten.
461. Carl August Ehrensvärd, Råttjakten.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
464. Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen.
464. Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. Niclas Lafrensen d.ä., "Konung Gustav III som kronprins" (1746-1792).
466. Niclas Lafrensen d.ä., "Konung Gustav III som kronprins" (1746-1792).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
467. Trompe l´oeil med brev och gåspenna.
467. Trompe l´oeil med brev och gåspenna.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
469. Elias Martin, Familjebild.
469. Elias Martin, Familjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
470. Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.
470. Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
471. OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal.
471. OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
473. Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott".
473. Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott".
Klubbat pris 
520 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
474. Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader.
474. Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
475. Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".
475. Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
479. Nicolas Poussin Hans krets, Figurer i toga och man i rustning.
479. Nicolas Poussin Hans krets, Figurer i toga och man i rustning.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
480. Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen.
480. Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
483. Claude Joseph Vernet Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och båtar.
483. Claude Joseph Vernet Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
486. Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt.
486. Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. "Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)".
489. "Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
490. Mansporträtt.
490. Mansporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
492. "Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870).
492. "Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
495. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr.
495. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
496. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal.
496. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
497. Porträtt av ung man.
497. Porträtt av ung man.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
499. "Gösta von Qvanten".
499. "Gösta von Qvanten".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
503. Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap.
503. Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK