Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1246. BROSCH, Cartier, diamanter, Frankrike 1940-tal.
1246. BROSCH, Cartier, diamanter, Frankrike 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
736. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
736. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
830. BORDSSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
830. BORDSSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
737. LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.
737. LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
740. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
740. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
267. Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten.
267. Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
44. Hugo Salmson, Mamma vet bäst.
44. Hugo Salmson, Mamma vet bäst.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
747. LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
747. LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
794. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
794. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
880. ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
880. ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
641. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
641. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
456. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
456. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1230. COLLIER, odlade lätt barocka Tahitipärlor i olika gråtoner, 15,5-13 mm.
1230. COLLIER, odlade lätt barocka Tahitipärlor i olika gråtoner, 15,5-13 mm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
472. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
472. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1052. HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.  Göteborg 1943.
1052. HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct. Göteborg 1943.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1445. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1445. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant samt orientalisk pärla, ca 1910.
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant samt orientalisk pärla, ca 1910.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
438. Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen.
438. Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
310. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 267,5 x 256 cm. Flandern 1600-tal.
310. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 267,5 x 256 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
879. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
879. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
953. URNOR med INSATSER, ett par, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
953. URNOR med INSATSER, ett par, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1263. ÖRHÄNGEN, 622 briljantslipade diamanter, tot. 4.03 ct.
1263. ÖRHÄNGEN, 622 briljantslipade diamanter, tot. 4.03 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1174. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.94 ct.
1174. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.94 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1660. RULLMÅLNING och KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1660. RULLMÅLNING och KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1147. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.83 ct.
1147. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.83 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1383. RING, briljantslipade diamanter, tot. 4.39 ct.
1383. RING, briljantslipade diamanter, tot. 4.39 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1244. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.50 ct.
1244. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.50 ct.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1364. ARMBAND, Bvlgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.75 ct.
1364. ARMBAND, Bvlgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1425. BREITLING, Auronauitcal, kronometer, kvarts, stål, 2005.
1425. BREITLING, Auronauitcal, kronometer, kvarts, stål, 2005.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1391. RING, briljantslipad diamant, 1.11 ct samt 10 briljanter, tot. 0.30 ct.
1391. RING, briljantslipad diamant, 1.11 ct samt 10 briljanter, tot. 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
502. Dirck Hals Tillskriven, Interiör med galant sällskap.
502. Dirck Hals Tillskriven, Interiör med galant sällskap.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1085. RING, briljantslipad diamant, 0.63 ct, med bård av rubiner.
1085. RING, briljantslipad diamant, 0.63 ct, med bård av rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1130. RING, rubiner, tot. ca 2.50 ct samt antikslipade diamanter, tot. 1.50 ct.
1130. RING, rubiner, tot. ca 2.50 ct samt antikslipade diamanter, tot. 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1069. RING, briljantslipad diamant, 0.77 ct samt bård av safirer.
1069. RING, briljantslipad diamant, 0.77 ct samt bård av safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1296. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.13 ct.
1296. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.13 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
492. ITALIENSK SKOLA, olja på duk, 1700-tal.
492. ITALIENSK SKOLA, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
519. GIOVANNI PAOLO PANINI. HANS KRETS. Olja på uppfodrad duk.
519. GIOVANNI PAOLO PANINI. HANS KRETS. Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1415. MANSCHETTKNAPPAR, Cartier, guld och vit emalj.
1415. MANSCHETTKNAPPAR, Cartier, guld och vit emalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
436. Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket.
436. Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
462. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
462. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1073. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1930-tal.
1073. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1930-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1135. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
1135. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1157. RING, briljantslipad diamant, 1.35 ct.
1157. RING, briljantslipad diamant, 1.35 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1110. RING, gammal- och briljantslipade diamanter och trappslipad smaragd.
1110. RING, gammal- och briljantslipade diamanter och trappslipad smaragd.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
1092. BROSCH, granat med rosenslipade diamanter.
1092. BROSCH, granat med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
63. Johan Krouthén, Höstlandskap med hästekipage.
63. Johan Krouthén, Höstlandskap med hästekipage.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1478. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1478. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
27. Helmer Osslund, Fjällandskap i höstskrud.
27. Helmer Osslund, Fjällandskap i höstskrud.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
528. Gottfried Kneller Tillskriven, "Countess of Winchilsea and Nottingham".
528. Gottfried Kneller Tillskriven, "Countess of Winchilsea and Nottingham".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
102. Karl Nordström, "Kyrkesund. Norra inloppet".
102. Karl Nordström, "Kyrkesund. Norra inloppet".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. Ivar Arosenius, "Fru Arosenius" (Porträtt av konstnärens hustru).
2. Ivar Arosenius, "Fru Arosenius" (Porträtt av konstnärens hustru).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
266. Jan Hermann Barend Koekkoek, Fartyg i skymning.
266. Jan Hermann Barend Koekkoek, Fartyg i skymning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1645. Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon.
1645. Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
192. Carl Milles, "Diana".
192. Carl Milles, "Diana".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
235. CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe.
235. CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
674. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
674. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK