Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
592. KABINETTSKÅP. Barock, 1600/1700-tal. Senare underrede.
592. KABINETTSKÅP. Barock, 1600/1700-tal. Senare underrede.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
660. HÖRNTRÅGSOFFA. Finland, 1800-tal.
660. HÖRNTRÅGSOFFA. Finland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1344. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.68 ct.
1344. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1616. VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1616. VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
596. SKÅP. Nordeuropa, 1700-talets mitt. Rokoko.
596. SKÅP. Nordeuropa, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
415. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792).
415. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
354. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
354. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
151. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
151. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1251. RING, briljantslipade diamanter,  tot. 3.64 ct.
1251. RING, briljantslipade diamanter, tot. 3.64 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
517. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
517. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1393. COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct.
1393. COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
123. Gillis Hafström, I kulisserna.
123. Gillis Hafström, I kulisserna.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
612. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
612. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1881. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1881. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
234. Carl Holsoe, Stilleben med äpplen.
234. Carl Holsoe, Stilleben med äpplen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
188. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
188. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
136. LARS JONSSON. Olja på duk. Sign Lars Jonsson o dat -99.
136. LARS JONSSON. Olja på duk. Sign Lars Jonsson o dat -99.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
309. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 254 x 186 cm. Flandern omkring 1700.
309. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 254 x 186 cm. Flandern omkring 1700.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
31. Helmer Osslund, "Björken".
31. Helmer Osslund, "Björken".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1103. RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct.
1103. RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
644. STENBORD. Skåne, daterat 1858.
644. STENBORD. Skåne, daterat 1858.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
153. Carl Wilhelmson, "Solljus vid havet".
153. Carl Wilhelmson, "Solljus vid havet".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
397. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 163 x 122,5 cm.
397. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 163 x 122,5 cm.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
244. Henry John Yeend King, Vid brunnen.
244. Henry John Yeend King, Vid brunnen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
998. FAT, av Petter Lund, Stockholm 1758. Rokoko.
998. FAT, av Petter Lund, Stockholm 1758. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1215. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct, cirklar.
1215. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct, cirklar.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
105. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Operaterassen".
105. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Operaterassen".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
238. Hans Dahl, "I glade tanker".
238. Hans Dahl, "I glade tanker".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
260. Antoine Bouvard, Kanal i Venedig.
260. Antoine Bouvard, Kanal i Venedig.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
516. Elisabeth Vigée-Lebrun Efter, Självporträtt framför staffliet.
516. Elisabeth Vigée-Lebrun Efter, Självporträtt framför staffliet.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
416. Gustaf Lundberg, "Henric Vilhelm Peill" (1730-1797).
416. Gustaf Lundberg, "Henric Vilhelm Peill" (1730-1797).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
733. LJUSKRONA, för 13 ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
733. LJUSKRONA, för 13 ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
184. Edvard Munch, "Young woman standing" (Stående ung kvinne/Stehende junge Frau).
184. Edvard Munch, "Young woman standing" (Stående ung kvinne/Stehende junge Frau).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1444. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin (618-907).
1444. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
468. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
468. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
405. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
405. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1053. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 1.10 ct.
1053. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
875. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
875. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1363. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
1363. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
44 000 - 46 000 SEK
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1060. HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal.
1060. HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1413. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
1413. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1063. RING, gammalslipad diamant, ca 2.90 ct.
1063. RING, gammalslipad diamant, ca 2.90 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1288. ÖRHÄNGEN, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1288. ÖRHÄNGEN, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1086. RING, gammalslipad diamant, 0.93 ct med bård av smaragder och svart onyx.
1086. RING, gammalslipad diamant, 0.93 ct med bård av smaragder och svart onyx.
Klubbat pris 
40 500 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1292. RING, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1292. RING, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1349. RING, antikslipade diamanter, tot. 3.50 ct.
1349. RING, antikslipade diamanter, tot. 3.50 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1488. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1488. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
46. Johan von Holst, I hundkojan.
46. Johan von Holst, I hundkojan.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1470. URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.
1470. URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
256. Bernard Pothast, Familjeidyll.
256. Bernard Pothast, Familjeidyll.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
487. JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad.
487. JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
101. Carl Wilhelmson, "Nämndemannamor i Ljungkile fiskeläge".
101. Carl Wilhelmson, "Nämndemannamor i Ljungkile fiskeläge".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1439. FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.
1439. FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
249. Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål.
249. Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
680. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
680. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
735. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
735. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK