484
391916

FIRMA SVENSKT TENN, tändsticksfodral, 2 st, bl a Estrid Ericson, Stockholm, det större stämplat 1956.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
264 - 351 EUR
280 - 373 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn, dekor av fiskbensmönster, (motiv från Estrid Ericsons mans Panamahatt), och liggande lejon. Det större stämplat med änglamärket Stockholm F9. Mått 12,2 x 7,2 cm och 6 x 4 cm.

Slitage, det större med litet slagmärke på kanten.

Tilläggslista

Det större stämplat med änglamärket Stockholm F9 = 1956, tändsticksaskar medföljer.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1931, nr 186b.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

569. Olle Olsson-Hagalund, "Två vita moln".
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
Aktuellt bud:
360 000 SEK