Klassiska 583

625 föremål
577. JACKA, siden. Kina sen Qing. Höjd 64 cm.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
598. JACKA, siden. Kina sen Qingdynasti. Höjd 79,5 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
578. JACKA, siden. Kina, sen Qing. Höjd 102 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
595. JARDINJÄR, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
594. JARDINJÄR, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
537. KANNA, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
392. KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
327. KEJSERLIGT EDIKT, Qianlong, daterat 1771 och från tiden.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
297. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
536. KENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
174. KNAPPAR, fem stycken, pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
66. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
78. KOPP, emalj, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
218. KOPP, med FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
19. KOPP, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
62. KOPP, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
419. KOPP, porslin, Qingdynastin med Guangxus sigill.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
540. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
157. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. KRUKA, biskvi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
513. KRUKA, porslin, Qingdynastin med Chenghuas märke, 1700-tal.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
512. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
158. KRUKA, porslin, famille verte, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
632. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
273. KUDDE, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
584. KUDDE, lergods, troligen Liao eller Songdynastin (907-1279).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
73. KVINNOHUVUD, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134. LEJON, nefrit. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
454. LJUSSTAKAR, ett par, brons. Troligen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
193. LOCK, brons. Troligen Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
470. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
56. LONGNÜ, förgylld brons, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
605. MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
601. MATTA, SEMIANTIK BEIJING. Kina, sen Qing. 393 x 311 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. MEDITATIONSMATTA, ANTIK NINGXIA. Kina, sen Qing. 122 x 62,5 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
41. MINIATYRKRUKA med LOCK, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
39. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
15. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
14. MINIATYRVASER (5), porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. MYNT (2), silver, Kina, Republik (1916).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
336. MÅLNING och KALLIGRAFI, bersglandskap i dimma av Yuan Fawang, signerad.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
112. MÅLNING, Buddha, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
337. MÅLNING, bambu av An Qi (1966-), signerad.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
325. MÅLNING, figurscen med Shoulao, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
334. MÅLNING, flod och bergslandskap av Gu Daming (1960-), signerad.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
262. MÅLNING, färgpigment på duk.  Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
346. MÅLNING, olja på papper, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
172. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
173. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
164. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
345. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
354. PALL, lack, Qingdynastin troligen 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
250. PAPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
251. PAPPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
560. PARTI NEFRIT, 5 delar. Kina, troligen Republik (1912-1949).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
87. PENSELBAD, bisquit. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
160. PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
84. PENSELBAD, keramik, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
124. PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
127. PENSELBAD, nefrit. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
85. PENSELBAD, porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. PENSELMUGG, elfenben. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. PENSELMUGG, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK