Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
1393. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1393. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1397. STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
1397. STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1392. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1392. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
538. STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal.
538. STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
570. STÄLL, Zitan, Qingdynastin (1644-1912).
570. STÄLL, Zitan, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
192. STÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1643).
192. STÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
272. STÄLL, hardwood. Qingdynastin, sent 1800-tal.
272. STÄLL, hardwood. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
367. STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.
367. STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1355. SYBORD. Sengustaviansakt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1355. SYBORD. Sengustaviansakt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
903. San Marcoplatsen, Venedig.
903. San Marcoplatsen, Venedig.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
892. Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.
892. Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
644. Stefan Johansson, I aftonlampans sken.
644. Stefan Johansson, I aftonlampans sken.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
645. Stefan Johansson, Landskap med molnstudie.
645. Stefan Johansson, Landskap med molnstudie.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
901A. Stilleben med frukter, blommor och vy över landskap.
901A. Stilleben med frukter, blommor och vy över landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
888. Stilleben med papegoja och fjäril.
888. Stilleben med papegoja och fjäril.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1378. SÄNG. Gustaviansk, 1700-talets slut.
1378. SÄNG. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1549. SÅSSNIPA, porslin. "Fauna Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1549. SÅSSNIPA, porslin. "Fauna Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1409. TABURETT. Sverige, 1700-talets mitt. Senbarock.
1409. TABURETT. Sverige, 1700-talets mitt. Senbarock.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
276. TAKRYTTARE ett par, keramik, Mingdynastin, 1600-tal.
276. TAKRYTTARE ett par, keramik, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
587. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
587. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
60. TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Ca 1740.
60. TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Ca 1740.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
68. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Jiaging (1796-1820).
68. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Jiaging (1796-1820).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng 1723-34.
487. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng 1723-34.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
496. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
496. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
497. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
497. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
591. TALLRIKAR, 12 st, kompaniporslin, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
591. TALLRIKAR, 12 st, kompaniporslin, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
488. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin Yongzheng (1723-35).
488. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
484. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95.
484. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
203. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
203. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
506. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
506. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
204. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
204. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
201. TALLRIKAR, tio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
201. TALLRIKAR, tio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
142. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
142. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
149. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1532. TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.
1532. TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1371. TEBORD, med fajansbricka. Rörstrand 1771. Rokoko.
1371. TEBORD, med fajansbricka. Rörstrand 1771. Rokoko.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
17. TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
17. TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
146. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1622-1772).
146. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1622-1772).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1028. TEKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
1028. TEKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1023. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
1023. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
1027. TEKANNA, av Stephan Halling, Örebro 1788. Gustaviansk.
1027. TEKANNA, av Stephan Halling, Örebro 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
79. TEKANNA, keramik. Yixing, sen Qingdynastin (1644-1912),
79. TEKANNA, keramik. Yixing, sen Qingdynastin (1644-1912),
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
114. TEKANNA, kopparlegering och silverinläggningar. Tibet, 1800-tal.
114. TEKANNA, kopparlegering och silverinläggningar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
420. TEKANNA, porslin, Qingdynastin sent 1800-tal.
420. TEKANNA, porslin, Qingdynastin sent 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
1029. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
116. TEMPELDEKORATION. Tibet/Mongoliet 1800-tal.
116. TEMPELDEKORATION. Tibet/Mongoliet 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
588. TEMPELMODELL/ALTARE, keramik, Qingdynastin troligen 1600-tal.
588. TEMPELMODELL/ALTARE, keramik, Qingdynastin troligen 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1536. TERRASSVAS MED LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1772.
1536. TERRASSVAS MED LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1772.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1537. TERRASSVAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1771.
1537. TERRASSVAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1771.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
491. TERRIN med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
491. TERRIN med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
504. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
504. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
211. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
211. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1545. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1545. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1546. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1546. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1535. TERRIN, fajans. Sverige, Marieberg, 1760-tal.
1535. TERRIN, fajans. Sverige, Marieberg, 1760-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
209. TERRIN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
209. TERRIN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
592. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
592. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
363. TESKRIN, lack och tenn, Qingdynastin 1800-tal.
363. TESKRIN, lack och tenn, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. TESKÅL, keramik, temmoku, Jinyao-typ. Songdynastin (960-1279).
45. TESKÅL, keramik, temmoku, Jinyao-typ. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
47. TESKÅL, porslin, qingbai. Norra Songdynastin (960-1127).
47. TESKÅL, porslin, qingbai. Norra Songdynastin (960-1127).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
110. THANGKA, Tsong Khapa, Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal.
110. THANGKA, Tsong Khapa, Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
875 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
71. TRIPOD, grått lergods. Neolitisk tid, ca 1500 fkr.
71. TRIPOD, grått lergods. Neolitisk tid, ca 1500 fkr.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
361. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
402. TULPANVASER med LOCK, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
402. TULPANVASER med LOCK, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1014. TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal.
1014. TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
248. TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
248. TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
249. TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
249. TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
332. TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor.
332. TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
370. TUSCHASKAR, 3 st, försilvrad koppar, Kina omkring år 1900.
370. TUSCHASKAR, 3 st, försilvrad koppar, Kina omkring år 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
573. TUSCHAVKLAPPNINGAR (11), Kina, 1900-talets första hälft.
573. TUSCHAVKLAPPNINGAR (11), Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. TVÄTTFAT, porslin, Kina. Qing dynastin, 1800-tal.
421. TVÄTTFAT, porslin, Kina. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
280. TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
280. TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
901. Teodoro Matteini Tillskriven, "Angelica och Medoro".
901. Teodoro Matteini Tillskriven, "Angelica och Medoro".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?