Kan inte nå servern

Decemberauktionen + Asiatiska 597

 
710 föremål
654. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt  ca 3.75 ct.
654. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 3.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
287A. Carl Wilhelmson, Interiör med liggande modell.
287A. Carl Wilhelmson, Interiör med liggande modell.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
173. Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso".
173. Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
126. MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS PETAG, 396,5 x 305,5 cm.
126. MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS PETAG, 396,5 x 305,5 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
608. HÄNGE med trilliantslipad diamant, Fancy Yellow/ IF, ca 2.04 ct.
608. HÄNGE med trilliantslipad diamant, Fancy Yellow/ IF, ca 2.04 ct.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
151. Carl Skånberg, "Hamnen i Rotterdam".
151. Carl Skånberg, "Hamnen i Rotterdam".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
115. MATTA, "Bäckahästen", tät rölakan, 309 x 196,5 cm, signerad MMF.
115. MATTA, "Bäckahästen", tät rölakan, 309 x 196,5 cm, signerad MMF.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
283. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL. Kristus undervisar i templet.
283. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL. Kristus undervisar i templet.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
180. Bruno Liljefors, Gryningslandskap med rävfamilj.
180. Bruno Liljefors, Gryningslandskap med rävfamilj.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
236. Per Hasselberg, "Grodan".
236. Per Hasselberg, "Grodan".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
220. Hubert Robert Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.
220. Hubert Robert Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
246. Jean (Hans) Arp, "Accoudée".
246. Jean (Hans) Arp, "Accoudée".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
219A. Johannes Nyholm, "Las Palmas", 2011.
219A. Johannes Nyholm, "Las Palmas", 2011.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
53. LJUSKRONA Sverige, 1800-tal.
53. LJUSKRONA Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
644. ÖRHÄNGEN med briljant- samt baguettslipade diamanter.
644. ÖRHÄNGEN med briljant- samt baguettslipade diamanter.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
180A. John Bauer, "Floden".
180A. John Bauer, "Floden".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
181. Wilhelm von Gegerfelt, Gryningslandskap med figur och kärra.
181. Wilhelm von Gegerfelt, Gryningslandskap med figur och kärra.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
347. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
347. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
10. SKÅP. Fredrik I:s tid, Senbarock.
10. SKÅP. Fredrik I:s tid, Senbarock.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
8. Mats Theselius, fåtölj "El Rey", Källemo efter 1999.
8. Mats Theselius, fåtölj "El Rey", Källemo efter 1999.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
379. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
379. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
237. "Brottarna".
237. "Brottarna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
93. Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko.
93. Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
278. GERRIT BERCKHEYDE, tillskriven, olja på duk.
278. GERRIT BERCKHEYDE, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
267. Nathalia Edenmont, "Humble", 2010.
267. Nathalia Edenmont, "Humble", 2010.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
616. ÖRHÄNGEN med navettslipade diamanter totalt ca 2.50 ct, signerade Kern.
616. ÖRHÄNGEN med navettslipade diamanter totalt ca 2.50 ct, signerade Kern.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
687. PÄRLCOLLIER med odlade tahitipärlor Ø 12.2-14.9 mm.
687. PÄRLCOLLIER med odlade tahitipärlor Ø 12.2-14.9 mm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
44 000 - 46 000 SEK
222. Gerrit van Vucht Tillskriven, Vanitasstilleben.
222. Gerrit van Vucht Tillskriven, Vanitasstilleben.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
97. Jonas Yman, nattljusstakar, ett par, silver, Växjö 1783, rokoko.
97. Jonas Yman, nattljusstakar, ett par, silver, Växjö 1783, rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
6. SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.
6. SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
346. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
346. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
94. Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1750, rokoko.
94. Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1750, rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
260. Pierre Mignard Hans krets, Porträtt av hovdamer.
260. Pierre Mignard Hans krets, Porträtt av hovdamer.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. BOKSKÅP, Sengustavianskt stockholmsarbete 1700-talets slut.
11. BOKSKÅP, Sengustavianskt stockholmsarbete 1700-talets slut.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
488. VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
488. VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
223. ITALIENSK SKOLA 15/1600-TAL. Madonnan med barnet.
223. ITALIENSK SKOLA 15/1600-TAL. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
30. KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
30. KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
169. Eric Grate, "Anadyomene".
169. Eric Grate, "Anadyomene".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
565. ARMRING med rubiner samt gammalslipade diamanter, totalt ca 0.30ct.
565. ARMRING med rubiner samt gammalslipade diamanter, totalt ca 0.30ct.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
150. Prins Eugen, "St[r]andbild W.udden 1939".
150. Prins Eugen, "St[r]andbild W.udden 1939".
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
149. IDA GISIKO-SPÄRCK, olja på duk, signerad och daterad -87.
149. IDA GISIKO-SPÄRCK, olja på duk, signerad och daterad -87.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
280. ELIAS MARTIN, olja på duk, osignerad.
280. ELIAS MARTIN, olja på duk, osignerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
31. KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut.
31. KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK