Decemberauktionen + Asiatiska 597

710 föremål
563. RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
5. Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
395. THANGKA, Mahakala, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
71. BORDSUR, senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
383. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
334. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
355. BRUSHPOT, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
28. SYBORD, av Jonas Hultsten, ej signerat, gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
70. BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
128. 14 stycken vinglas av Hessisk modell, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
443. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. Med mästarstämpel.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
389. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 14-1500-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
369. KUBERA, kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
340. SKÅLFAT, 6 st., porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
229. Maria Wrangel, "Porträtt av greve Fredrik Ulrik Wrangel".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
201. Carl Fredrik Hill, Landskap.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
205. Carl Fredrik Hill, Ryttare.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
337. URNA, porslin, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
493. VAS, porslin. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
396. THANGKA, Vajrayogini, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
325. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
437. FOTOALBUM, lack, trä och papper. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
531. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
529. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
60. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
124. MATTA, semiantik Isfahan figural, 215,5 x 140,5 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
404. SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
496. GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
619. Sigurd Persson, RING grön turmalin 8.19 ct. Tillverkad, Stockholm 1945.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
693. COLLIER med ametist ca 36.50 ct, diamanter totalt ca 0.20ct.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
185. Carl Fredrik Hill, "Tropiskt landskap".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
192. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
307. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. TESERVIS, 3 delar, silver. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
489. DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. ITALIENSK SKOLA 16/1700-TAL, olja på duk.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.
Klubbat pris
27 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124A. MATTA, SEMIANTIK SILKE KESHAN, 212 x 129,5 cm.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
119. MATTA, rölakan, 305,5 x 205,5 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
79. Johann Gemeinhart, fat, silver, Nürnberg (verksam 1727-1739).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
295. SKULPTUR, brons. Daoistisk dignitär, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
296. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
293. TEMPELKLOCKA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
24. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
377. GUANYIN, förgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, troligen U-Tong, 1400-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
391. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, 16/1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
399. RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
134. Ett par fajansvaser med lock, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
198. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
199. Carl Fredrik Hill, "Stenig strand".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
197. Carl Fredrik Hill, "Skogslandskap".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
196. Carl Fredrik Hill, Träd mot blånande berg.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
193. Carl Fredrik Hill, "Forsen och de fyra granarna".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
187. Carl Fredrik Hill, Vinterekar i översvämmat landskap.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
194. Carl Fredrik Hill, "Vinter".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
204. Carl Fredrik Hill, Flodkrök med fåglar.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
188. Carl Fredrik Hill, Flodlandskap med klippblock.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
195. Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
321. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
483. SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK