Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
398Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.90 000 SEK
399Charles Napier Hemy, "The fisherman's sweetheart".Återrop
400Jenny Nyström, "Röda korset".80 000 SEK
401Franz Alexeevic Roubaud, A Game of Buzkasi/Kokpar.1 300 000 SEK
403August Strindberg, "Inferno" ("Inferno-tavlan")oil on canvas 100 cm*70 cm, signed and dated 1901.15 500 000 SEK
404Auguste Rodin, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår.175 000 SEK
405Ernst Josephson, "Frieriet".16 000 SEK
406Carl Fredrik Hill, "Afton".5 000 000 SEK
407Richard Bergh, Richard Berghs konstnärspall.6 000 SEK
408Richard Bergh, "Självporträtt som ung".26 000 SEK
409Richard Bergh, "Handstudier till Gustaf Fröding".85 000 SEK
410Richard Bergh, "Skiss till Frödingporträttet".140 000 SEK
411Richard Bergh, Böljande landskap.17 000 SEK
412Richard Bergh, "Landskap från Tyrolen".4 000 SEK
413Richard Bergh, Klockargården på Tyresö.14 000 SEK
414RICHARD BERGH, Olja på duk.Återrop
415ÉMILE TREMBLAY, Olja på duk, ETremblay med dedikation: "A mon frere Bergh" och daterad 1883.Återrop
416RICHARD BERGH,Återrop
417RICHARD BERGH, olja på papp-pannå.Återrop
418Ernst Josephson, "Forsen, Gargilesse".290 000 SEK
419RICHARD BERGH, Olja på papper uppfäst på duk. A tergo monogramsignerad RB med stämpel.Återrop
420Richard Bergh, "Gerda i det gröna".Återrop
420AVicke Andrén, "Mälardrottningen".20 000 SEK
420BJohn Bauer, "I villande skogen" ("Lyssnande och spejande genomströvade han skogen...").300 000 SEK
421Johan Tobias Sergel, BYST, föreställande Gustaf Adolf Reuterholm (1756-1813) 1795.33 000 SEK
422David von Krafft, Carl Gustaf von Liewen (1695-1722).165 000 SEK
423David von Krafft Tillskriven, Bernhard von Liewen (1651-1703).50 000 SEK
424Gustaf Lundberg, Ulrika Elisabeth von Liewen (1747-1775).42 000 SEK
425Carl Stephan Bennet, "Lifgardist till häst".20 000 SEK
426Johan Ahlberg, Generallöjtnant Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808).14 000 SEK
427Carl Stephan Bennet, General Hans Henric von Essen (1674–1729). Kopia efter David von Krafft.18 000 SEK
428Carl Fredrik von Breda, Carl Fredrik Reinhold von Essen (1789-1820).120 000 SEK
429Olof Arenius, Ulrika Eleonora Ribbing af Zernava (1723-1787).22 000 SEK
430Johan Tobias Sergel, MEDALJONG, föreställande Hans Henrik von Essen (1755–1824) 1800.44 000 SEK
431Johan Tobias Sergel, MEDALJONG, föreställande Nils Silfverschiöld (1753–1813) 1786.37 000 SEK
432Gustaf Lundberg, Henrika Juliana von Liewen, (1709-1779).90 000 SEK
433Gustaf Lundberg, Carl-Gustaf von Liewen (1722-1770) och hans maka Ulrica Eleonora Ribbing (1723-1787).160 000 SEK
434Martin Mijtens d.ä Hans krets, Herr- och damporträtt.28 000 SEK
435Jonas Forsslund Replik, Johan Alströmer (1742-1786) & hans hustru Hedvig Chatarina Danckwart-Lillieström (1762-1837).28 000 SEK
436David Klöcker Ehrenstrahl Replik, Generallöjtnant Nils Bielke (1644-1716).70 000 SEK
437Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Hedvig Lovisa Horn af Björneborg (1655-1715).50 000 SEK
438Per Södermark, Troligen Friherrinnan Julie Löwenskiöld född Coyet.5 000 SEK
438AJohn Bauer, "Herdegossen".250 000 SEK
439KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).6 000 SEK
440STEMCUP, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).75 000 SEK
441Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
442FAT, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).12 000 SEK
443FAT, tre stycken, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).3 500 SEK
444PRAKTSKÅL, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).50 000 SEK
445SKÅLAR, två stycken, porslin, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).3 500 SEK
446FAT, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).18 000 SEK
447SKÅL och FAT, porslin, Mingdynastin (1368-1644).3 000 SEK
448KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).2 000 SEK
449FAT, tre stycken, porslin, Transition, 1600-tal.4 000 SEK
450FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.1 600 SEK
451KRUKA med LOCK, porslin, Ming dynastin, Tianqi / Chongzhen, tidigt 1600-tal.19 000 SEK
452FAT, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi (1621-27).6 000 SEK
453TALLRIKAR, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi (1621-27).6 000 SEK
454SKÅLFAT, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.Återrop
455FAT, ett par, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.Återrop
456SKÅLFAT, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.Återrop
457KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.11 000 SEK
458KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.3 700 SEK
459SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal med Jiajings märke.22 000 SEK
460FAT, porslin. Transition, 1600-tal. Hallmärke.9 500 SEK
461RÖKELSEHÅLLARE, ett par, biskvi/blanc de chine, Transition, 1600-tal.Återrop
462FAT, tre stycken, porslin, Ming dynastin, 1600-tal med Jiajings märke.26 000 SEK
463DELAR till CABARET, två stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 500 SEK
464FAT, ett par, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
465BÄGARE, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
466FAT, fyra stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
467FAT, tre stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
468KOPPAR med FAT, tre stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).1 900 SEK
469KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
470KOPPAR, fyra stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
471VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
472URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
473FAT samt ASK med LOCK, porslin, omkring 1690, "Vung Tau Cargo".3 500 SEK
474SKÅLAR, två stycken, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
475SKÅL, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
476FIGURIN, biskviporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
477KOPPAR med FAT, fyra stycken, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
478TEMPELKLOCKA, brons, Mingdynastin (1368-1644).18 000 SEK
479KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
480PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.5 500 SEK
481PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
482VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.7 000 SEK
483FIGURIN/RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine, Transition, 1600-tal.11 000 SEK
484VAS, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
485FAT, ett par, porslin, Qingdynastin, med Xuantongs märke och period (1909-11).6 000 SEK
486FOHUNDAR, ett par, porslin, Qingdynastin (1664-1912).5 000 SEK
487KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).12 500 SEK
488KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.Återrop
489SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.16 000 SEK
490RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti.Återrop
491RÖKELSEHÅLLARE, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).5 000 SEK
492Buddha, förgylld brons. Troligen Tang dynastin (618-907).75 000 SEK
493BODHISATTVA, patinerad kopparlegering. Mingdynastin, 1400-tal.165 000 SEK
494BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
495SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop