Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.Föremål
203Pehr Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1797, gustavianskt.48 000 SEK
204Bengt Tellander, tekanna, silver, Jönköping 1823, sengustaviansk.10 000 SEK
205Edward Wakelin, Terriner, ett par, silver, London 1755, rokoko.Återrop
206Edward Wakelin, saltkar, 4 stycken, silver, London 1766.Återrop
207John Parker & Edward Wakelin, såsskålar, ett par, silver, London 1768.70 000 SEK
208LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.15 000 SEK
210Arvid Floberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788, gustavianska.46 000 SEK
211Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788, gustavianska.120 000 SEK
211AAnders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.30 000 SEK
212Petter Adolf Sjöberg, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1820, empire.34 000 SEK
213Fredrik och Wilhelm Zethelius, urnor, ett par, silver, Stockholm 1840, nyrokoko.50 000 SEK
214Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.38 000 SEK
215WA BOLIN, jardinjär, Stockholm 1917, ristat lagernummer 6231.Återrop
216CG Hallberg, "Tasse de vin", 2 st, förgyllt silver, Stockholm 1936 och 1944.Återrop
217FABERGÉ, verkmästare Mikhail Perkhin, skål, silver, S:t Petersburg före 1899.20 000 SEK
218Karl Hahn, ram, silver och emalj, S:t Petersburg före 1899, Empire-stil.22 000 SEK
219FABERGÉ, verkmästare Antti Nevalainen, ram av emalj och silver, St Petersburg, 1908-1917.100 000 SEK
220FABERGÉ, verkmästare Antti Nevalainen, ram av nefrit, emalj och silver, St Petersburg, 1899-1908.120 000 SEK
221Ovchinnikov, IKON, S:t Petersburg 1908-1917.Återrop
222Morozov, etui, guld 56, S:t Petersburg 1908-1917.Återrop
223FABERGÉ, JUBILEUMSBERLOCK FÖR BRANOBEL, GULD, EMALJ OCH SILVER, VERKMÄSTARE FEDOR AFANASSIEV S:T PETERSBURG CA 1890.1 150 000 SEK
224ACARL BLANK, KEJSERLIGA KRIGSVETENSKAPSAKADEMINS BOUTON, GULD, S:T PETERSBURG OMKRING 1900.6 000 SEK
225MEDALJ, Alexander II (1855-1881). Belöningsmedalj i guld, av V. Alexeev för Immanuel Nobel dy 1853.295 000 SEK
226FABERGÉ, scarfring, guld, verkmästare August Hollming, S:t Petersburg, 1896-1908.22 000 SEK
227FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter.1 000 000 SEK
228FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.11 000 SEK
229FABERGÉ, HALSKEDJA MED 9 MINIATYRPÅSKÄGG, guld, emalj MM, OLIKA VERKMÄSTARE S:T PETERSBURG 1899-1908.210 000 SEK
230FABERGÉ, Korpunge av obsidian, i orginaletui.145 000 SEK
231TE- OCH KAFFESERVIS, 5 delar, silver, icke identifierad mästarstämpel FK, S:t Petersburg 1837.18 000 SEK
232Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.55 000 SEK
233Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.65 000 SEK
234Fabergé, verkmästare JULIUS RAPPOPORT, kandelabrar, ett par, silver, S:t Petersburg före 1899.500 000 SEK
235The Magnificent Coronation Album of Emperor Alexander II and Empress Maria Aleksandrovna 1856.Återrop
235AIKON, Ryssland, sannolikt sent 1600-tal, Jesu födelse.38 000 SEK
236ALBERT EINSTEIN, egenhändigt skrivet dubbelsidigt brev undertecknat "A. Einstein" och daterat 20.XI.29. samt kuvert.135 000 SEK
237VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 191,5 x 220,5 cm, Flandern 1500-tal. Järnstång medföljer.Återrop
238VÄVD TAPET, "Orphée jouant pour les Animaux", norra Nederländerna 1600-talets förra hälft - omkring 1600-talets mitt,Återrop
238ABOK, Böttiger, John: Tapisseries à Figures des XVIe et XVIIe siècles appartenant á des collections privées de la Suède.2 400 SEK
239MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.Återrop
240MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.Återrop
241MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.25 000 SEK
242MATTA, antik/semiantik silke Keshan Souf, sannolikt Motachem, ca 112,5 x 100-93 cm (samt överst 1½ cm slätväv).65 000 SEK
243Barbro Sprinchorn, VÄVD TAPET, "Mässa i Madrid" (detalj), gobelängvariant, ca 97,5 x 99 cm, signerad AB MMF BS.12 000 SEK
244Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Skaftbladen", inplock på linnebotten, ca 226 x 150,5 cm, signerat AB MMF.5 000 SEK
245Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 228,5 x 171 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
246Barbro Nilsson, MATTA, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 337,5 x 226 cm, signerad AB MMF BN.155 000 SEK
247Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåringen", flossa, ca 308 x 210,5 cm, signerad AB MMF.115 000 SEK
247AMarianne Richter, MATTA, "Gula trädet", flossa, ca 236,5 x 178,5 cm, signerad AB MMF MR.65 000 SEK
248Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 242,5 x 168,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
248ABarbro Nilsson, MATTA, "Paris, gul", reliefflossa, ca 255 x 170 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
249Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda åttan", rölakan, ca 348,5 x 248 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
250Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Grön äng", rölakan, ca 184,5 x 153 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
251Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ljusa plador", rölakan, ca 344,5 x 254,5 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
252Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 300,5 x 219,5 cm, signerad AB MMF BN.120 000 SEK
253Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 356,5 x 241 cm, signerad AÖ och broderat på baksidan AGDA ÖSTERBERG.60 000 SEK
254Ingrid Dessau, MATTA, rölakan, ca 255 x 213,5 cm, signerad KLH ID.40 000 SEK
255Mai Wellner, MATTA, "Slagrutan", rölakan, ca 217 x 163,5 cm, signerad AB MMF MW.Återrop
255ABarbro Nilsson, MATTA, "Ostia, grön", rölakan, ca 234,5 x 141,5 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
256Marianne Richter, MATTA, "Tolv Rutor, brun", rölakan, ca 249 x 175 cm, signerad AB MMF MR.25 000 SEK
256AMarianne Richter, MATTA, "Angelika", rya, ca 213 x 149,5 cm, signerad AB MMF MR.35 000 SEK
256BUlla Brandt, MATTA, "Tjärn", rya, ca 177 x 125 cm, signerad AB MMF UB BS.Återrop
257Marianne Richter, MATTA, "Blommig rya", rya, ca 173 x 136,5 cm, signerad AB MMF MR.13 000 SEK
258VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal.20 000 SEK
259VINGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.7 000 SEK
260VINGLAS, 12 stycken. Omkring 1800.4 500 SEK
261VINGLAS, 12 stycken, snarlika. Ryssland, kejserliga glas manufakturen, 1800-tal.16 000 SEK
262TERRIN med FAT, fajans. Rörstrand, 1700-talets första hälft.20 000 SEK
263TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal.14 000 SEK
264VÄRMEKUPA, fajans. Marieberg, 1700-tal.Återrop
265FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.48 000 SEK
266FAT, porslin. Kejserliga porslinmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nicholas I's tid (1825-55).8 000 SEK
267TALLRIK, porslin. Darte, Paris, 1800-tal.Återrop
268SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.Återrop
269KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.13 000 SEK
270TALLRIKAR, nio stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
271TALLRIKAR, sju stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.16 000 SEK
272SOPPTALLRIKAR, nio stycken, porslin. "Flora Danica, kunglig dansk, 1900-tal.11 000 SEK
273SÅSSNIPOR, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.9 500 SEK
275KAFFEKOPPAR med FAT, åtta stycken, samt ASIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.28 000 SEK
276FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.12 100 SEK
277SKÅLAR, två stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.8 000 SEK
278Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.22 000 SEK
279Karl Nordström, "Månuppgång i Bellevueparken".90 000 SEK
280Carl Milles, "Tarantella".Återrop
281Erik Tryggelin, "Klara sjö – S:t Eriksbron i lyktornas sken".32 000 SEK
282Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd".Återrop
283Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.28 000 SEK
284Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.Återrop
285Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".24 000 SEK
286John Sten, "Landskap".65 000 SEK
287Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Lådspegel, dubbelsidig.105 000 SEK
288Ernst Josephson, En kung ombord sitt skepp.24 000 SEK
289Carl Fredrik Hill, Figurscen.Återrop
290Jan De Vliegher, "Sèvres, 2 Birds".24 000 SEK
291Isaac Grünewald, Utsikt från Södermalm mot Riddarholmen.420 000 SEK
292Astrid Sylwan, "Untitled".Återrop
293Axel Törneman, "Självporträtt med cigarett".
294Axel Fridell, "Mr Simmons" (Tidningsläsaren).65 000 SEK
295August Strindberg, "Packis i stranden".9 300 000 SEK
296Werner Åkerman, "Vårfrost".130 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

372. Dan Wolgers, "Objekt".
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
5 000 SEK