Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
102MIKROMOSAIK, efter Rafaels sk Conestabile Madonna, Italien, 1800-tal.44 000 SEK
104Jonas Bohlin, skåp, "Slottsbacken", Källemo ca 1987.100 000 SEK
105Jonas Bohlin, "Iron concrete", karmstol, Källemo AB, Värnamo 1987.80 000 SEK
106Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991.45 000 SEK
107Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo, Värnamo efter 1995.42 000 SEK
108Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo, Värnamo efter 1995.37 000 SEK
109Mats Theselius, fåtölj "el Rey", Källemo efter 1999.50 000 SEK
110Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.60 000 SEK
111Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.65 000 SEK
112Mats Theselius, unik fåtölj, "Rolands Hörna", Theselius.com 2009-2011.Återrop
113Gérard Rigot, toilettbord, Frankrike 1980-90-tal.20 000 SEK
114FERNANDO & HUMBERTO CAMPANA, soffa "Cipria" Edra, Italien.Återrop
115Johan Hindrich Halck, kalk, silver, Göteborg 1726, senbarock.Återrop
116Joachim Essman, kalk med patén, Kalmar (verksam 1697-1706), barock.40 000 SEK
117Lars Olofsson Börst, brännvinsskål, silver, Skänninge (verksam 1670-1675), barock.60 000 SEK
118Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.Återrop
119Hans Ekeström dä, ask med lock, silver, Hälsingborg 1707, barock.16 000 SEK
120Probernålar, ostämplade, Sverige 1642.30 000 SEK
121Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, silver, Stockholm 1675, karolinsk.60 000 SEK
122Henrik Feiff, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1666-1694(1709)) före 1689, karolinsk.80 000 SEK
123Anders Andersson Amour, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1684-1692) före 1689, karolinsk.75 000 SEK
124Sven Wallman, dryckeskanna, silver, Göteborg 1704, karolinsk.38 000 SEK
125Johannes Johannesen Reimers d ä, dryckeskanna, silver, Bergen c:a 1700.75 000 SEK
126Olof Fernlöf, chokladkanna, silver, Göteborg 1728, senbarock.115 000 SEK
127Olof Fernlöf, tekanna, silver, Göteborg 1734, senbarock.44 000 SEK
128Petter Hennings änka, chokladkanna/vattenkanna, silver, Stockholm 1731, Fredrik I:s stil.65 000 SEK
129Wilhelm Andreas Meijer, kaffekanna, silver, Stockholm 1746, senbarock.70 000 SEK
130Johan Wennerwall, kaffekanna, silver, Göteborg 1759, rokoko.Återrop
131Jürgen Friedrich Sickman, tekanna, silver, Stockholm 1759, rokoko.28 000 SEK
132Johan Pettersson Berg, tekanna, silver, Norrköping 1760, rokoko.38 000 SEK
133Henrik Wittkopf dy, tekanna, silver, Stockholm 1761, rokoko.36 000 SEK
134Magnus Myhrman, tekanna, silver, Åmål 1777, rokoko.34 000 SEK
135Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko.170 000 SEK
136Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko.Återrop
137Erik Malm, kaffekanna, silver, Malmö 1780, rokoko.190 000 SEK
138Andreas Rönnov, kaffekanna, silver, Hälsingborg 1789, rokoko.100 000 SEK
139Sigurd Persson, kaffekanna, silver, Stockholm 1969.35 000 SEK
140Erik Sorsell, dryckeskanna, silver, Stockholm 1794, gustaviansk.30 000 SEK
141Daniel Elfbom, konfektskål, silver, Gävle 1783, rokoko.32 000 SEK
142Andreas Reutz, sockerskrin, silver, Göteborg 1776, rokoko.65 000 SEK
143Julius Marianus Bergs, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1786, gustaviansk.9 000 SEK
144Melchior Faust, sockerskål, silver, Göteborg 1786, gustaviansk.Återrop
145Sked, ostämplad, Sverige c:a 1600, renässans.19 000 SEK
146Icke identifierad stämpel, sked med kulknopp, silver, Sverige 1600-talets början, renässans.15 000 SEK
147Sked, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.11 000 SEK
148Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.20 000 SEK
149Johan Johansson, sked med dubbel kerubknopp, silver, Västerås (verksam 1605-1654), renässans.36 000 SEK
150Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets första hälft, renässans.13 000 SEK
151Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans.13 000 SEK
152Sked med dubbel fruktknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans.13 000 SEK
153Johan Christophersson, sked med dubbel kerubknopp, silver, Torshälla (verksam 1639-1671), renässans.36 000 SEK
154Michel Beck, sked med dubbel kerubknopp, silver, Stockholm 1630-1673, renässans.26 000 SEK
155Icke identifierat bomärke, sked med knopp med fyra kerubhuvuden, silver, Sverige 1600-talets början, renässans.15 000 SEK
156Sked, silver, icke identifierad mästarstämpel, troligen Bergen 1700-talets förra hälft.2 500 SEK
157Robert Danbe/Daube, nattvardskalk, silver, London 1562. Elisabeth I:s tid.55 000 SEK
158Dryckeskanna, mästarstämpel M, silver, London 1672, Charles II.Återrop
159John Ruslen möjligen, dryckeskanna, silver, London 1680.45 000 SEK
160Pokal med lock, Mästare IM, London 1685.90 000 SEK
161John Jackson, dryckeskanna, silver, London 1689, William and Mary.Återrop
162John Cory, muggar, ett par, silver, London 1704, Queen Anne.Återrop
163Christian Hillan, tedosa, silver, London 1738. George II.34 000 SEK
164Andrew Fogelberg & Stephan Gilbert, tekittel på réchaud, silver, London 1785.20 000 SEK
165John Le Sage och Georg Hunter I, tallrikar 12 st, silver, London 1731 och 1762.65 000 SEK
166George Methuen, tallrikar 24 st, silver, London 1756. George III.111 000 SEK
167George Methuen, tallrikar, 6 st, silver, London 1761.20 000 SEK
168Robert Tyroll, dishcross, silver, London 1744.10 000 SEK
169Emick Romer, argyle/skykanna, silver, London 1770.9 500 SEK
170IW och Thomas Heming, kuddkarotter med lock, 4 st, London 1777.40 000 SEK
171T Phipps & E Robinsson, pingla, silver, London 1784.9 000 SEK
172Paul Storr, terrin med lock, silver, London 1803, George III.Återrop
173Garrard's, skrivställ, silver, London 1827.Återrop
174Robert Dicker, dessertbestick 64 delar, guld och förgyllt silver, London 1902-1903.Återrop
175Francis Higgins III, dessertbestick, 72 delar, London 1879.55 000 SEK
176BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, silver, Sydtyskland, daterad 1636.15 000 SEK
177Oluf Jörgensen, remmare, silver, (verksam i Bergen 1650-1700).165 000 SEK
178Johan Nützel, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1676-1715) före 1689, karolinsk.50 000 SEK
179Miniatyrdryckeskanna, ostämplad, förgyllt silver och bergkristall, Tyskland 1600-talets förra hälft, barock.38 000 SEK
180Snusdosa, otydliga stämplar, silver, Frankrike 1700-talets förra hälft, senbarock.Återrop
181Wolter Siewers, bägare, silver, Norrköping 1710, Karolinsk.16 000 SEK
182Johan Lund, bröllopsbägare, silver, Stockholm 1715, karolinsk.36 000 SEK
183Johan Dragman, ragoutskål, silver, Arboga (verksam 1701-1746).65 000 SEK
184Peter Biörkman, brännvinsskål, silver, Karlskrona 1748.Återrop
185Anna Catharina Berg, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1834.16 000 SEK
186Conrad Heitmüller, stor sked med kronknopp, silver, Nyköping (verksam 1735-1779(-80)).28 000 SEK
187Lazarus Mesenhammer, sked med dubbel kerubknopp, silver, Breslau (verksam 1579-1614).12 000 SEK
188Albrekt Lockert, sked, silver med dubbel kerubknopp, Stockholm (verksam 1623-1653-), barock.20 000 SEK
189Sked med volutknopp, silver, okänd mästarstämpel, Sverige 1600-tal.6 000 SEK
190Hamburg 1600-talets förra hälft, sked, ostämplad.Återrop
191Sked, ostämplad, silver, sannolikt Danmark, daterad i gravyren 1654.8 000 SEK
192Lorenz Westman sannolikt, sked med kerubknopp, silver, Stockholm (verksam 1656-1682), barock.Återrop
193Nicolaus Brun, sked med volutknopp, silver, Västerås (verksam 1633-1662 (-68)), barock.18 000 SEK
194Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko.105 000 SEK
195Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.10 000 SEK
196Johan Fagerberg, konfektskål, Karlskrona 1781, rokoko.22 000 SEK
197SOCKERSKRIN, silver, icke identifierad mästarstämpel, Stralsund 1700-tal, rokoko.12 000 SEK
198Simson Ryberg, SOCKERSKÅLAR med lock, ett par, silver, Stockholm 1776, rokoko.47 000 SEK
199Simson Ryberg, SKÅLAR MINIATYRER, ett par, silver, Stockholm 1776, rokoko.18 000 SEK
200Johan Schröder, sockerskål med lock, silver, Landskrona 1785, sen rokoko.Återrop
201Petter Eneroth, mjölkkanna, silver, Stockholm 1787, gustaviansk.28 000 SEK
202Nils Tornberg, kaffekanna, silver, Linköping 1792, gustaviansk.Återrop