Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1HIMMELSSÄNG, Lit à l'anglaise, tillskriven Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustaviansk.115 000 SEK
2BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.44 000 SEK
3SOFFA, tillskriven Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk, 1800-talets början.36 000 SEK
4TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.15 000 SEK
5STOLAR, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.40 000 SEK
6STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.15 000 SEK
7STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.8 500 SEK
8FOTPALL, svensk empire, 1800-talets första hälft.6 000 SEK
9KONSOLBORD, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.135 000 SEK
10SPEGEL. Stockholmsarbete, 1760-tal. Rokoko.100 000 SEK
11SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1760-tal.70 000 SEK
12KONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.270 000 SEK
13SPEGLAR, ett par, tillskrivna Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Gustavianska, 1780-tal.125 000 SEK
14FABIAN WREDES SPEGEL, med grevliga ätten Wredes vapen, tillskriven Burchard Precht. Barock, 1600-talets slut.350 000 SEK
15H. H. VON ESSENS PORFYRVAS MED LOCK, av hovsicelör F L Rung (ej signerad), sengustaviansk, omkring år 1800.720 000 SEK
16VASER PÅ SOCKLAR, ett par, Älvdalen, 1800-talets första hälft.380 000 SEK
17BORD. Sverige, 1800-talets mitt.41 000 SEK
18BORDSPENDYL, samt TAZZOR, ett par. Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.14 000 SEK
19SKÄRM, Frankrike, eller Holland, 1700-talets mitt.85 000 SEK
20SKÅP, svensk barock, 1700-talets första hälft.Återrop
21GOLVUR med spelverk, av Peter Strand 1798, med 14 stycken musikrullar. Sengustavianskt.34 000 SEK
22MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.23 000 SEK
23SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
24SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.38 000 SEK
25SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.18 000 SEK
26SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.45 000 SEK
27SVÄRD, med svensk klinga m/1773 avsedd för det tunga kavalleriets pallascher. Senare fäste från 1800-talet.12 000 SEK
28HILLEBARD, svensk, av Rudolf Cederström kallad Hillebard för underofficerare vid Kgl Gardet m/1697.10 000 SEK
29HILLEBARD, tillverkad i Arboga cirka 1570-1590.14 000 SEK
30BARDISAN S.K. KORSGEVÄR, för svenska infanteriets underofficerare, i bruk cirka 1720-1788.10 000 SEK
31KABINETTSKÅP, målningar i Frans Franken II:s art, barock 1600-talets andra hälft.75 000 SEK
32A. J. WRANGELS BYRÅ, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad. Gustaviansk, 1780-tal.420 000 SEK
33BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.55 000 SEK
34BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.30 000 SEK
35Rokoko, BYRÅ, rokoko, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.25 000 SEK
36KUNGLIG BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko, 1760-tal.Återrop
37BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.Återrop
38BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.90 000 SEK
39BYRÅAR, två snarlika, St Petersburg, Ryssland, directoire, omkring år 1800.100 000 SEK
40BYRÅ, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.60 000 SEK
41SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.110 000 SEK
42SKÅP, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.38 000 SEK
43POTTSKÅP, 1700-talets mitt. Rokoko.18 000 SEK
44HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XVI, 1700-talets slut.105 000 SEK
45SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.40 000 SEK
46MÄSTERSTYCKE AV NICLAS ENGELSTEDT, mästare i Stockholm 1800-1818, skrivbord med uppsats, sengustavianskt.32 000 SEK
47KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.220 000 SEK
48KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.55 000 SEK
49HÖRNKONSOLBORD, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.34 000 SEK
50BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.Återrop
51BORD, 1700-talets första del. Senbarock.27 000 SEK
52TEBORD med fajansbricka, Marieberg 1770, rokoko.230 000 SEK
53Fajansbricka, sengustaviansk, 1700-talets slut. Med senare underrede.Återrop
54Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.28 000 SEK
55BANKETTSOFFA, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). Gustaviansk.Återrop
56SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.57 000 SEK
57KARMSTOL. Gustaviansk 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.20 000 SEK
58BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.46 000 SEK
59KARMSTOLAR S.K. SULLASTOLAR, ett par, sengustavianska 1790-tal.170 000 SEK
60KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.50 000 SEK
61KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.50 000 SEK
62KARMSTOLAR, ett par, av Johan Öhrmark (mästare i Stockholm 1761-1780-tal). Gustavianska.65 000 SEK
63KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.38 000 SEK
64KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska, 1780-tal.26 000 SEK
65Henri Jacob, KARMSTOLAR, ett par, av Henri Jacob (1753-1824), mästare 1779. Directoire, 1700-talets slut.18 000 SEK
66Gustaviansk, STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.32 000 SEK
67SPEGEL, motiv av Karl XII, av Burchardt Precht, 1700-talets början (verksam i Stockholm 1674-1738).165 000 SEK
68SPEGEL, barock, 1600-talets slut.Återrop
69SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, rokoko.70 000 SEK
70SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.30 000 SEK
71SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.16 000 SEK
72SPEGELLAMPETTER, ett par, stockholmsarbete från bröderna Prechts verkstad, senbarock 1720-tal.80 000 SEK
73SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, en signerad av Niclas Meunier. Gustavianska 1784.80 000 SEK
74SPEGELLAMPETT, för två ljus, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.40 000 SEK
75SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.70 000 SEK
76SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal.44 000 SEK
78LJUSKRONA, för sex ljus, rokoko, 1700-talets andra hälft.65 000 SEK
79LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801).Återrop
80LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.30 000 SEK
81KANDELABRAR "RETOUR D'EGYPTE", för fem ljus, ett par, S:t Petersburg, Alexander I.Återrop
82KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, empire, 1800-talets början.Återrop
83KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.46 000 SEK
84KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.20 000 SEK
85KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, fransk empire, 1800-talets början.20 000 SEK
86LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.Återrop
87KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, rysk Louis XVI-stil, 1800-tal.Återrop
88KANDELABER, för två ljus, St Petersburg, Ryssland, omkring 1870-1890, av skulptör Evgeny Lanceray, gjutare Karl Berto.26 000 SEK
89LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.10 000 SEK
90LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1784 (mästare i Stockholm 1763-1802/04). Gustavianska.24 000 SEK
91RESEUR, s.k. polskt reseur, av Nicolaus Vogel d ä (av tysk börd, verksam i Stockholm från 1695, död 1723).140 000 SEK
92BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.46 000 SEK
93VÄGGPENDYL, av Roque A Paris (Jean Joseph Léonard R., verksam 1770-89). Louis XVI.Återrop
94BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.Återrop
95HACKKNIVAR, ett par, Vira Bruk, graverade av Johan Bertram, 1700-talets första hälft.32 000 SEK
96SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.19 000 SEK
97SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.20 000 SEK
98SKRIVUPPSATS MED LITOFANILAMPA, Moskva, Ryssland, omkring 1830.24 000 SEK
99RAMAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.44 000 SEK
100Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).15 000 SEK
101Fältmarskalkar Michail Kutuzov, Gebhard Leberecht von Blücher och Arthur Wellesley, Duke of Wellington.32 000 SEK