| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 100 | Hertha Hillfon, skulptur, egen ateljé, ca 1960. | 9 500 SEK |
| 101 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé ca 1973. | 14 000 SEK |
| 102 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 95 000 SEK |
| 103 | Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike. | 17 000 SEK |
| 104 | Hans Hedberg, skulptur "körsbär", Biot, Frankrike, starkeldsfajans och brons. | 260 000 SEK |
| 105 | Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike. | 70 000 SEK |
| 106 | Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike. | 48 000 SEK |
| 107 | Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike. | 46 000 SEK |
| 108 | Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv. | 30 000 SEK |
| 109 | Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås. | 15 000 SEK |
| 110 | Birger Kaipiainen, plakett, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal. | 13 000 SEK |
| 111 | Birger Kaipiainen, skulptur, spov, keramik och metall, Arabia, Finland 1958. | 700 000 SEK |
| 112 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland, sannolikt 1960-tal. | Återrop |
| 113 | väggrelief, Rörstrand, 1954-58, nr 716. | Återrop |
| 114 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal. | 47 000 SEK |
| 115 | Birger Kaipiainen, väggskulptur, fågel, Arabia, Finland 1960-tal. | 19 000 SEK |
| 116 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 44 000 SEK |
| 117 | Rut Bryk, väggrelief, "Solros", Arabia, Finland 1950-tal. | 185 000 SEK |
| 118 | Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1940-tal. | 20 000 SEK |
| 119 | Rut Bryk, relief, ur "Karelian Village", Arabia, Finland ca 1953. | 105 000 SEK |
| 120 | Rut Bryk, skulptur/ fat, Finland 1950-60-tal. | 19 000 SEK |
| 121 | Rut Bryk, skulptur, "City", Finland ca 1960. | 120 000 SEK |
| 122 | Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1970-tal. | 130 000 SEK |
| 123 | Rut Bryk, väggrelief, Arabia, ca 1960. | 60 000 SEK |
| 124 | Friedl Holzer-Kjellberg, vas, Arabia, Finland, 1950-tal. | 40 000 SEK |
| 125 | Axel Salto, skål, knoppande stil, Royal Copenhagen, Danmark. | 10 000 SEK |
| 126 | Jane Reumert, vas, stengods, Danmark 2009. | 5 000 SEK |
| 127 | Pablo Picasso, fat, "Colombe sur lit de paille", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1949, A.R. 79. | 70 000 SEK |
| 128 | Pablo Picasso, "Scène de plage", plakett, Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956, AR nr 389. | 40 000 SEK |
| 129 | Pablo Picasso, plakett, "Danseurs", Madoura, Vallauris, Frankrika ca 1956, A.R. 387. | 40 000 SEK |
| 130 | Pablo Picasso, plakett "Danseurs", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A.R 388. | 19 000 SEK |
| 131 | Pablo Picasso, plakett, "Profil de Jacqueline", Madoura, Vallauris, Frankrike, 1956, A. Ramié 383. | 60 000 SEK |
| 132 | Pablo Picasso, fat "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike, A.R, variant av nr 160, efter 1952. | 24 000 SEK |
| 133 | Henning Koppel, praktskål, firma Georg Jensen, Köpenhamn 1948-77, sterling. Design nr 980 A. | 75 000 SEK |
| 134 | Johan Rohde, bestickuppsättning 207 delar "Konge/Acorn" Georg Jensen, efter 1945, sterling silver och rosfritt stål, med byrå. | 85 000 SEK |
| 135 | Johan Rohde, bestick 57 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål. | 24 000 SEK |
| 136 | Juvelerare Carl Söderqvist, bordslampa, Göteborg 1931. | 5 500 SEK |
| 137 | Atelier Borgila, bonbonnièrer, ett par, Stockholm 1945, sterling. | 24 000 SEK |
| 138 | Wiwen Nilsson, garnityr, ett par ljusstakar med manschetter samt cigarettetui, Lund 1927-38, sterling. | 13 000 SEK |
| 139 | Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1937, silver med bergkristall och onyx. | 26 000 SEK |
| 140 | Wiwen Nilsson, armring, Lund 1939, sterling med bergkristall, även stämplad MADE IN SWEDEN. | 18 000 SEK |
| 141 | Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1952, sterling. | 20 000 SEK |
| 142 | Wiwen Nilsson, skål "Kungaskålen", Lund 1956, sterling. | 20 000 SEK |
| 143 | Wiwen Nilsson, sockerskål, gräddkanna och tång på bricka, Lund 1964-69, sterling. | 13 000 SEK |
| 144 | Wiwen Nilsson, skål, Lund 1971, sterling. | 14 000 SEK |
| 145 | Wiwen Nilsson, armband, Lund 1961, 18k. | 23 000 SEK |
| 146 | Wiwen Nilsson, korsformat hänge utan kedja, Lund 1946, sterling med bergkristaller. | 12 000 SEK |
| 147 | Wiwen Nilsson, hängsmycke med fasettslipad bergkristall och ring- och stavkedja, Lund 1943, sterling. | 15 000 SEK |
| 148 | Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1958, sterling. | 6 500 SEK |
| 149 | Wiwen Nilsson, lunchbestick, 32 delar, Lund 1956-69. | 26 000 SEK |
| 150 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, silver med natursten, eget arbete, Frankrike, ca 1958-64. | 115 000 SEK |
| 151 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, ring, 18 k vitguld med bergkristall, egen verkstad 1964. | 44 000 SEK |
| 152 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke med hänge, egen verkstad Stockholm, 1964. | 15 000 SEK |
| 153 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, hänget av Firma Georg Jensen, Danmark, sterling, design nr 135. | 20 000 SEK |
| 154 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, Georg Jensen, Danmark, design nr 203B, sterling med rökkvarts. | 16 000 SEK |
| 155 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier med hänge, Georg Jensen, Köpenhamn, sterling silver med rökkvarts, design nr 160 och 132. | 40 000 SEK |
| 156 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsband och armband, sterling, egen verkstad 1990-tal. | 10 200 SEK |
| 157 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, örhängen, ett par, sterling. | 13 000 SEK |
| 158 | Sigurd Persson, ljusstakar, 3 stycken, sterling silver, Stockholm 1965 och 1970, smed Johann Wist. | 20 000 SEK |
| 159 | Sigurd Persson, vas, sterlingsilver, Stockholm, 1963, smed Johann Wist. | 7 500 SEK |
| 160 | Rey Urban, armband, Stockholm 1969, 18k rödguld, | 21 000 SEK |
| 161 | Olle Ohlsson, tekanna, Stockholm 1982, sterling. | 12 000 SEK |
| 162 | Olle Ohlsson, cigarettskrin, Stockholm 1974, sterling. | 3 000 SEK |
| 163 | Olle Ohlsson, praktfat, Stockholm 1981, sterling. | 24 000 SEK |
| 164 | Olle Ohlsson, vas, Stockholm 1982, sterling. | 9 000 SEK |
| 165 | hängsmycke, sterling. | Återrop |
| 166 | Nils Nisbel, ljuskrona för fyra ljus, 1993, sterling. | 14 000 SEK |
| 167 | Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD, "Blåklockan", inplock på linnebotten, ca 185-189 x 80-81 cm, signerad MMF. | 12 000 SEK |
| 168 | Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD, "Skaftblomman", inplock på linnebotten, ca 192 x 76 cm, signerad MMF. | 7 000 SEK |
| 169 | Märta Måås-Fjetterström, ETT DRAPERI, "Gul våd", inplock på linnebotten, ca 213 x 113-114,5 cm, signerat MMF. | 11 000 SEK |
| 170 | Märta Måås-Fjetterström, Draperi, "Röd S-bård", inplock på linnebotten, ca 237-242,5 x 153-156 cm, signerat MMF. | 11 000 SEK |
| 171 | Märta Måås-Fjetterström, Draperi, "Rågen", inplock på linnebotten,
ca 198 x 135,5 cm, signerat AB MMF. | 19 000 SEK |
| 172 | Märta Måås-Fjetterström, Draperi, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 243,5-244,5 x 151-155 cm, signerat AB MMF. | 34 000 SEK |
| 173 | Ingrid Hellman-Knafve, Draperi, gobelängteknik, ca 199-201 x 172,5-175,5 cm, signerad I.H i romb, Sverige omkring 1950. | 8 000 SEK |
| 174 | Lars Gynning, VÄVD TAPET, "Havsfiskar", gobelängteknik, ca 183,5-184,5 x 121-122 cm, signerad PF AUBUSSON GYNNING, 1950-tal. | 8 000 SEK |
| 175 | Lars Gynning, VÄVD TAPET, "Les Pêcheurs de Puerto Rico", gobelängteknik, ca 147,5-148,5 x 239 cm, signerad PF Gynning. | 8 000 SEK |
| 176 | Barbro Sprinchorn, Vävd tapet, "La Lune" ("Månen"), gobelängvariant, ca 87,5-88,5 x 103,5 cm, signerad AB MMF S. | 10 000 SEK |
| 177 | Barbro Sprinchorn, VÄVD TAPET, gobelängvariant, "Ode till en kronärtskocka",
ca 128-130,5 x 169-170 cm, signerad AB MMF BS. | 18 000 SEK |
| 178 | Kaisa Melanton, VÄVD TAPET, "Ön", gobelängteknik, ca 200-201 x 111,5-112,5 cm, signerad AB MMF KM. | 18 000 SEK |
| 179 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 384-385,5 x 289-303 cm, signerad MMF. | 80 000 SEK |
| 180 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 335,5-337,5 x 224,5-230,5 cm, signerad AB MMF. | 80 000 SEK |
| 181 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Hästhagen", flossa, ca 346 x 218,5-220 cm, signerad AB MMF. | 65 000 SEK |
| 182 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Hästhagen", flossa, ca 329,5-331,5 x 222,5-224 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
| 183 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Hästhagen", flossa, ca 332-337 x 216,5-222 cm, signerad AB MMF. | 44 000 SEK |
| 184 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ängarna", flossa, ca 244-245,5 x 178,5-181,5 cm, signerad AB MMF. | 85 000 SEK |
| 185 | Märta Gahn, Gallerimatta, flossa, ca 326,5-329 x 145 cm, signerad MG 1928, Swedish Grace. | 4 000 SEK |
| 186 | MATTA, flossa, ca 488-491 x 347,5-350,5 cm, troligen Frankrike, 1900-talets första tredjedel. | 44 000 SEK |
| 187 | Barbro Nilsson, Matta, "Gröningen", flossa, ca 241-241,5 x 170,5-173,5 cm, signerad AB MMF BN. | 100 000 SEK |
| 188 | Barbro Nilsson, Matta, "Stjärnflossan, blå", flossa, ca 242-243 x 146-147,5 cm, signerad AB MMF BN. | 55 000 SEK |
| 189 | MATTA, reliefflossa, ca 257,5-259 x 158,5-166 cm, Sverige 1930-talet. | 26 000 SEK |
| 190 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vita spetsporten"-mönster i ljust grönblå färgställning, reliefflossa, ca 310,5-314 x 252 cm, signerad MMF. | 160 000 SEK |
| 191 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 251,5-252,5 x 170,5-172,5 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
| 192 | Barbro Nilsson, Matta, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 255 x 177-178 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
| 193 | Barbro Nilsson, Matta, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 240,5-241,5 x 135,5-138 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
| 194 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Höstmattan", rölakan, ca 325,5-328 x 225-226,5 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
| 195 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vit botten", rölakan, ca 293-301,5 x 201,5-205 cm, signerad MMF. | 38 000 SEK |
| 196 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda åttan", rölakan, ca 295 x 199,5-202 cm, signerad MMF. | 40 000 SEK |
| 197 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda åttan", rölakan, ca 304-305,5 x 199,5-201 cm, signerad AB MMF. | 32 000 SEK |
| 198 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 259,5 x 200-201 cm, signerad AB MMF. | 260 000 SEK |
| 199 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Blå heden", rölakan, ca 218,5-222 x 148,5 cm, signerad AB MMF. | 24 000 SEK |