Important Spring Sale 625

975 föremål
759. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen republik, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
385. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
618. SKÄRM, åtta delad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
614. ASK med LOCK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
624. KAWASE HASUI (1883-1957),  färgträsnitt. Japan, "Heirin Temple, Nobidome".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
856. Ring 18K guld och vitguld.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
703. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
228. POKAL, glas. 1700-tal, troligen Potsdam.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
231. POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
235. GLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
611. SKÅP, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
811. GOLVVAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
571. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
244. TOBAKSURNA, fajans. Holland, omkring 1800.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
598. BORD/KANG, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
691. BÖCKER, fem volymer. Arthur M Sackler Collection.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
229. POKAL, glas. Saxen, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
603. SKUPTERAD nefrit, två stycken. Qingdynastin.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
232. POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
775. FAT, ett par, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
586. SNUSFLASKA med PROPP. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
152. Luktdosa, silver otydliga stämplar, Sverige 1756. Rokoko.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
751. FAT, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
768. ROLEAUVAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
674. SKÅL, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
625. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Snow".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
939. Björn Weckström för Lapponia ring 18K guld "Samurai".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
561. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
736. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95
).
736. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95 ).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
237. ALEGLAS, sex stycken olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
236. FLASKA, glas. Troligen Skånska glasbruket, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
761. VAS, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
615. BORD/BUNDAI, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerat.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
623. MAKIMONO, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
100. TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
354. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL. Dam vid pelare.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
524. John Bauer, "Vingmor".
524. John Bauer, "Vingmor".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
669. TEKANNA och SKÅL, silver och emalj.  1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
767. FAT, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
630. UTAGAWA HIROSHIGE (1797-1858), färgträsnitt. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
155. Luktdosa, silver, ostämplad. Rokoko.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
747. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
355. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL. Porträtt, dam iförd blå klänning.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
591. DEKORDEL, ben samt FIGURIN, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
234. SPETSGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
230. POKALGLAS. Böhmen, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
240. FLASKOR, två stycken, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
573. HÅRNÅLAR, ett par, delvis förgyllda. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
742. KOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK