Modern Art + Design 628

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
202Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Blå taggen", rölakan, ca 328-330,5 x 228-232 cm, signerad MMF.36 000 SEK
203Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Blå taggen", rölakan, ca 304,5-306 x 202,5 cm, signerad MMF.34 000 SEK
204Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Dukater", rölakan ca 394-401 x 249,5-251,5 cm, signerad AB MMF.120 000 SEK
205Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Grön äng", rölakan, ca 482,5 x 290,5-292 cm, signerad AB MMF.240 000 SEK
206Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Grön äng", rölakan, ca 255-258 x 201,5 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
207Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda åttan", rölakan, ca 290,5 x 168-172 cm, signerad MMF.34 000 SEK
208Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda Åttan", rölakan, ca 298,5-301 x 202-205,5 cm, signerad MMF.40 000 SEK
209Barbro Nilsson, Matta, "Slottet", rölakan, ca 280-282 x 295,5-309,5 cm, komponerad av Barbro Nilsson, osignerad.105 000 SEK
210Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Blå heden", rölakan, ca 219-220,5 x 181,5-185,5 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
211Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 213,5-214,5 x 148,5-150,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
212Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 202 x 134-135 cm, signerad AB MMF.26 000 SEK
213Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda Bårdmattan", med grönt, rölakan, ca 292-293 x 194-200,5 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
214Barbro Nilsson, Matta, "Salerno röd", rölakan, ca 387-390,5 x 257,5-266 cm, signerad AB MMF BN.135 000 SEK
215Judith Johansson, Matta, "Meditation", rölakan, ca 349,5-352,5 x 247.5-253 cm, signerad JJ.42 000 SEK
216Sigvard Bernadotte, Matta, rölakan, ca 232-235 x 166-172,5 cm, signerad SB.20 000 SEK
217Alice Lund, Matta, rölakan, ca 255,5-256,5 x 189-191 cm, signerad AL.36 000 SEK
218Barbro Nilsson, Matta, "Falurutan grön Fabiola", rölakan, ca 307,5 x 200,5-202,5 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
219Barbro Nilsson, Matta, "Falurutan grå", rölakan, ca 249,5 x 188 cm, signerad AB MMF BN.28 500 SEK
220Anna-Greta Sjöqvist, Matta, rölakan, ca 310-312,5 x 202-204 cm, inskription och signerad 19 JB 57 AGS.12 000 SEK
221Anna Maria Hoke, Matta, rölakan, ca 242-243 x 155-157 cm, signerad VbN AMH.20 000 SEK
222Agda Österberg, Matta, rölakan, ca 325,5-327 x 192-194,5 cm, signerad AÖ (Agda Österberg).20 000 SEK
223Barbro Nilsson, Matta, "Rödarp", rölakan, ca 298-299 x 185-188 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
224Marianne Richter, Matta, "Muren grön", rölakan, ca 250,5-254,5 x 172-173 cm, signerad AB MMF MR.28 000 SEK
225Barbro Nilsson, Matta, "Gråspättan", gobelängteknik, ca 278-282,5 x 248-254 cm, signerad AB MMF BN.63 000 SEK
226Barbro Nilsson, Matta, "Hjortron", gobelängteknik, ca 145,5 x 78,5-80.5 cm, signerad AB MMF BN.38 000 SEK
227Barbro Nilsson, Matta, "Nejlikan gråsvart", gobelängteknik, ca 273,5 x 213,5-219,5 cm, signerad AB MMF BN.80 000 SEK
228Barbro Nilsson, Matta, "Nejlikan röd", gobelängteknik, ca 320-323 x 251 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
229Viveca Nygren, Matta, rölakan och gobelängteknik, ca 227,5-228 x 192,5-193,5 cm, signerad KLH VN.15 000 SEK
230Barbro Nilsson, Matta, "Tånga brun original", gobelängteknik, ca 306,5-310 x 249,5-251,5 cm, signerad AB MMF BN.135 000 SEK
231Barbro Nilsson, Matta, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 305-306,5 x 206,5-208 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
232Matta/Väggtextil, a "Hooked rug", ca 180 x 237-239 cm, Nordamerika ca 1920.17 000 SEK
233Eva-Lisa Nordin, Matta, trasmatta, ca 343-344,5 x 170,5-172 cm, komponerad av Eva-Lisa Nordin.24 000 SEK
234Edna Martin, Matta, fritt plockad rosengång, ca 308,5-311 x 273-278 cm, signerad HAV EM IÅ KL.34 000 SEK
235Josef Frank, Matta, "Matta nr 1", handtuftad, ca 345,5 x 243,5-245,5 cm.130 000 SEK
236Josef Frank, Matta "Matta nr II", handtuftad, ca 397 x 278-279 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm foder).75 000 SEK
237Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Blåkroken", rya, ca 208,5-209,5 x 96-97,5 cm, signerad AB MMF.8 000 SEK
238Ingrid Dessau, Matta, "Björnloka", rya, ca 238-239 x 181-183,5 cm, komponerad av Ingrid Dessau.16 000 SEK
239Barbro Nilsson, Matta, "Sommarvägar, röd", rya, ca 143,5-144,5 x 106,5-108 cm, signerad AB MMF BN.8 000 SEK
240Carl Westman, karmstol, bok, ca 1905 -1915.20 000 SEK
241Hugo Elmqvist, vas, jugend, Stockholm 1900-talets början.11 000 SEK
242Emy Wahlström, bordslampa, Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.22 000 SEK
243Alfred Ohlson, bordslampa, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm, jugend, 1910-20-tal.11 000 SEK
244Carl Bergsten, fåtölj, Gemla Leksaksfabrik Diö, till Industriutställningen i Norrköping 1906.310 000 SEK
245Carl Bergsten, fåtölj, Gemla Leksaksfabrik Diö, till Industriutställningen i Norrköping 1906.350 000 SEK
246Ernst Spolén, skrivbyrå, sannolikt utförd av snickarmästare Carl Bergsten, 1920-30-tal.Återrop
247Melchior Wernstedt, bordslampa, Nordiska Kompaniet, för Stockholms Stadshus, Sverige 1920-tal.32 000 SEK
248Swedish Grace, taklampa, nysilver, 1920-tal.8 000 SEK
249Gunnar Asplund, fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1924, från Skandia-Teatern.150 000 SEK
250Nils Fougstedt, spegel, Swedish Grace, modell 137, Firma Svenskt Tenn, 1925.22 000 SEK
251Estrid Ericson, bordslampa, modellnummer 461, Firma Svenskt tenn, Stockholm 1928.9 000 SEK
252Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace 1920-30-tal.32 000 SEK
253Lars Holmström, takarmatur, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal.50 000 SEK
254Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933.115 000 SEK
255Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933.36 000 SEK
256Axel Einar Hjorth, bänk, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet ca 1933.125 000 SEK
257Nordiska Kompaniet, taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal, proveniens Brostugan, Drottningholm, Stockholm.160 000 SEK
258Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal, skiva av granit.220 000 SEK
259Axel Einar Hjorth, stolar, 4 stycken "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933.65 000 SEK
260skrivbord "Record", Nordiska Kompaniet, 1935.Återrop
261Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Futurum", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1932.90 000 SEK
262Axel Einar Hjorth, skåp "O.K", Nordiska Kompaniet 1938.44 000 SEK
263Axel Einar Hjorth, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1933.7 000 SEK
264Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1932.7 500 SEK
265Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1936.8 500 SEK
266Sylvia Stave, cocktailshaker (barblandare), modell nr 3547, C.G Hallberg, Stockholm 1930-talets mitt.8 500 SEK
267Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.260 000 SEK
268Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.55 000 SEK
269Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.250 000 SEK
270Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.65 000 SEK
271Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.60 000 SEK
272Axel Einar Hjorth, tillskrivna, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet ca 1939.115 500 SEK
273Axel Einar Hjorth, bord "Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.80 000 SEK
274Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
275Axel Einar Hjorth, karmstolar, ett par, "Lovö", låg modell, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.230 000 SEK
276Axel Einar Hjorth, soffa "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
277Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
278Axel Einar Hjorth, bokhylla, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.18 000 SEK
279Axel Einar Hjorth, sidobord, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.130 000 SEK
280Axel Einar Hjorth, karmstolar, ett par "Tösse", Nordiska Kompaniet 1930.18 000 SEK
281Axel Einar Hjorth, bord "Tösse", Nordiska Kompaniet 1930.60 000 SEK
282Nordiska Kompaniet, pallar, ett par, 1930-tal.8 000 SEK
283Kurt von Schmalensee, skrivbord samt karmstol, utförda av AB David Blomberg för Stockholmsutställningen 1930.55 000 SEK
284Carl Milles, ljusstakar, ett par samt bläckställ, Herman Bergman AB, Stockholm, 1930. Modellen utställd på Stockholmsutställningen.75 000 SEK
285Firma Svenskt Tenn, väggspegel, Stockholm, 1935.20 000 SEK
286Nils Fougstedt, konsolbord, modell 118, Firma Svenskt Tenn, 1934.110 000 SEK
287Estrid Ericson, collier och öronclips, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.7 000 SEK
288Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.5 000 SEK
289Firma Svenskt Tenn, bl.a., 13 olika knappar, 2 par örhängen och brosch, 1940-50-tal.Återrop
290Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946.32 000 SEK
291Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm.22 000 SEK
292Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.145 000 SEK
293Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.100 000 SEK
294Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
295Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.165 000 SEK
296Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
297Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.40 000 SEK
298Axel Einar Hjorth, "Skoga" bänk, Nordiska Kompaniet 1933.50 000 SEK
299Axel Einar Hjorth, taburetter/ pallar, 2 stycken "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.75 000 SEK
300Ulla Fogelklou-Skogh, väggspegel, "De fem sinnena", Ystad Metallindustri, 1930-40-tal.34 000 SEK
301Harald Notini, golvlampor 1 par, modell "15307", Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.28 000 SEK