Important Winter Sale 637

1119 föremål
923. Ruyistav, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
935. Skulptur, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1038. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. Guanyin, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. Ivar Arosenius, "Eva" (konstnärens hustru).
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
844. Inro, fem delade, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
904. Buddha Shakyamuni, brons Thailand/Siam, troligen Lanna, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
133. Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
469. Cartier ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
721. Georg Pauli, Läsande kvinna.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
915. Rökelskar, tripod, brons. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
583. Anna Gardell-Ericson, "Sommarlandskap i solnedgång".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
533. Collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
331. Vas, glas. Böhmen/Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
340. Figurin, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
330. Vas, opalinglas. Troligen Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
345. Figurin, porslin. Fürstenberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
328. Flaska med propp, opalinglas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
882. Gudomar, tre stycken, brons och kopparlegering. Indien.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. Miniatyrer, fem stycken, brons, Indien.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
880. Miniatyrer, fyra tycken, brons. Indien, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
859. Skärm, lack. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
750. Vy mot Pater Noster från Marstrand.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
887. Figurin, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
885. Ganesha, brons. Nepal, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
890. Tsongkapa, kopparlegering. Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
889. Mahayogi Shivaa, brons. Nepal, Hindu, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
892. Plakett, koppar samt två hängen, Tibet, 18/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
337. Fat, fajans. Frankfurt, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
612. "Vattenhämterska (skuld)".
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
543. Ring 18K guld med en fasettslipad citrin och två safirer.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
189. Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1751.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
719. Carl Larsson, "Kersti 19 år".
Klubbat pris
4 500 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 4 000 000 SEK
391. Medaljong 14K guld med pärlor och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
776. Den lilla grönsaksförsäljerskan.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
718. Carl Wilhelmson, "Från Rödbergskär".
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
388. Camébrosch sardonyx med turkoskrans.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
529. Brosch 18K guld med en opal samt rosen- och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
579. Julia Beck, Höstlandskap, Beaumont-le-Roger.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
813. Pieter de Bloot, Blöjbytet.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
840. Axel Petersson Döderhultarn, "Stående dragspelare".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
688. Henri de Toulouse-Lautrec, "Silhouette de femme de dos".
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
354. Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
136. Dryckestunna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
171. Urnor ett par, troligen Italien sent 1700-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
733. Jacob Axel Gillberg tillskriven, ”Carl XIV Johan” (1763-1844).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
326. Skål med lock, glas. St Petersburg, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
495. Armband 18K guld.
495. Armband 18K guld.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
487. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
404. Cartier armband "Maillon Panthère" 18K guld.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
390. Armring 18K guld med en pärla.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
100. Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
78. Spegel, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Ikon, med delvis förgylld silverram, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
461. Tina Karlsson ring 18K vitguld med rutilkvarts.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
247. Ikon, med förgylld silverram, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
32. Biblioteksbord, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
713. Bruno Liljefors, "Gråsparvar bland törnen".
Klubbat pris
460 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
722. John Bauer, "Troll, stjärnenatt".
Klubbat pris
1 700 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
137. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
874. Vattendroppare/miniatyrkanna, cloisonné. Qingdynastin,
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
863. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
823. Jacob Ferdinand Saeys Hans krets, Kyrkointeriör med figurer.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK