Kan inte nå servern

Important Winter Sale 637

 
1119 föremål
628. Johan Philip Lemke (Lembke) Tillskriven, Ryttare.
628. Johan Philip Lemke (Lembke) Tillskriven, Ryttare.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
498. Siluettring 18K guld, 1800-tal.
498. Siluettring 18K guld, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1050. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1050. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
968. Kruka, porslin. Junglasyr, Mingdynastin (1368-1644).
968. Kruka, porslin. Junglasyr, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1049. Koppar, tre stycken, porslin. Hatcher Collection, 1600-tal.
1049. Koppar, tre stycken, porslin. Hatcher Collection, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock.
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1020. Vas, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1020. Vas, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1094. Spottkopp, "Zhadou", porslin, med Qianlongmärke.
1094. Spottkopp, "Zhadou", porslin, med Qianlongmärke.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
97. Ljuskrona, för tolv ljus, 1800 talets början, Sengustaviansk.
97. Ljuskrona, för tolv ljus, 1800 talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
107. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.
107. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
840A. Banksy, "Girl with Balloon".
840A. Banksy, "Girl with Balloon".
Klubbat pris 
1 700 000 SEK
Utropspris
1 200 000 - 1 800 000 SEK
754. Hans Dahl, Fjordlandskap med figurer som plockar ris.
754. Hans Dahl, Fjordlandskap med figurer som plockar ris.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
315. Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 253,5-263 cm.
315. Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 253,5-263 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
645. Carl Eldh, Kvinna och barn.
645. Carl Eldh, Kvinna och barn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
541. Hänge silver med en blisterpärla och rosenslipade diamanter.
541. Hänge silver med en blisterpärla och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
298. Matta, semiantik Keshan figural, ca 216 x 133,5 cm.
298. Matta, semiantik Keshan figural, ca 216 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
299. Matta, semiantik Keshan figural, ca 220 x 133,5 cm.
299. Matta, semiantik Keshan figural, ca 220 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
106. Bordsur, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
106. Bordsur, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
635. Salomon van Ruysdael, Flodlandskap med fiskare, figurer och båtar.
635. Salomon van Ruysdael, Flodlandskap med fiskare, figurer och båtar.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
698. Mansporträtt, knäbild.
698. Mansporträtt, knäbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 SEK
418. Ring platina med en smaragdslipad diamant.
418. Ring platina med en smaragdslipad diamant.
Klubbat pris 
1 850 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 250 000 SEK
843. Inro, lack. Japan, 1800-tal.
843. Inro, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
802. "La Maison Carrée à Nîmes".
802. "La Maison Carrée à Nîmes".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
695. Carl Fredrik Hill, "Utsikt mot Champagne".
695. Carl Fredrik Hill, "Utsikt mot Champagne".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
602. Nicolas Eliasz. Pickenoy Hans krets, Herre med pipkrage.
602. Nicolas Eliasz. Pickenoy Hans krets, Herre med pipkrage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
292. Matta, semiantik Karadja, ca 216 x 140-144 cm.
292. Matta, semiantik Karadja, ca 216 x 140-144 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
176. Skål, sarkofagform, 1800-talets senare del.
176. Skål, sarkofagform, 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
317. Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 241 - 245 cm.
317. Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 241 - 245 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
913. Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
913. Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
670. "Kristus på korset" (Självporträtt).
670. "Kristus på korset" (Självporträtt).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
295. Matta, semiantik silke Keshan, ca 313 x 200-217 cm.
295. Matta, semiantik silke Keshan, ca 313 x 200-217 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
938. Cikadabur, kalebass. Qing dynastin, 1800-tal.
938. Cikadabur, kalebass. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
937. Penselställ, trä, skulpterad och lackerad. Qingdynastin.
937. Penselställ, trä, skulpterad och lackerad. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
618. Bruno Liljefors, Räv uppjagande rapphöns.
618. Bruno Liljefors, Räv uppjagande rapphöns.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
661. Antonio Reyna Manescau, "View in Venice".
661. Antonio Reyna Manescau, "View in Venice".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
401. Van Cleef & Arpels collier "Alhambra" 18K guld och vit pärlemor.
401. Van Cleef & Arpels collier "Alhambra" 18K guld och vit pärlemor.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
114. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
114. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete från 1770-talet, Gustaviansk.
80. Spegel, Stockholmsarbete från 1770-talet, Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
290. Matta, old Isfahan, figural, ca 233,5 x 156,5 cm.
290. Matta, old Isfahan, figural, ca 233,5 x 156,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
706. Willem van Mieris Efter, Bråkstaken.
706. Willem van Mieris Efter, Bråkstaken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
210. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1791.
210. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1791.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
716. Carl Wilhelmson, "Melusina".
716. Carl Wilhelmson, "Melusina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
623. Nils Kreuger, "Höst".
623. Nils Kreuger, "Höst".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
569. Victor Forssell, "Kvastmakarebacken".
569. Victor Forssell, "Kvastmakarebacken".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
663. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
663. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1079. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1079. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
303. Matta, semiantik Kirman, ca 457,5 x 317 cm.
303. Matta, semiantik Kirman, ca 457,5 x 317 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
781. Hugo Birger, "Spåkvinnan vid La Mesquita".
781. Hugo Birger, "Spåkvinnan vid La Mesquita".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
204. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
204. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
636. Wouter Knijff (Knyff), Slott vid vattendrag.
636. Wouter Knijff (Knyff), Slott vid vattendrag.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
858. Tallrikar, 10 stycken, porslin. Japan, 1700-tal.
858. Tallrikar, 10 stycken, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1044. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1044. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
617. Anders Zorn, Porträtt förställande Robert Dunthorne II.
617. Anders Zorn, Porträtt förställande Robert Dunthorne II.
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
604. Porträtt av en präst, midjebild.
604. Porträtt av en präst, midjebild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
631. Strid i Roms utkanter.
631. Strid i Roms utkanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
788. Jan Lievens Hans efterföljd, Studie av man i skägg.
788. Jan Lievens Hans efterföljd, Studie av man i skägg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
804. Carl August Ehrensvärd, ”Priapusfest”.
804. Carl August Ehrensvärd, ”Priapusfest”.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
163. Del av kista, Egypten, Nya riket ca år 1213 -1040 f Kr.
163. Del av kista, Egypten, Nya riket ca år 1213 -1040 f Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
817. Kroginteriör.
817. Kroginteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
820. Nattvarden.
820. Nattvarden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
545. Collier/armband 18K guld,
545. Collier/armband 18K guld,
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
916. Vas, brons. Yuan/Mingdynastin eller äldre.
916. Vas, brons. Yuan/Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
336. Kaninvas, fajans. Marieberg, 1700-tal.
336. Kaninvas, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
625A. Carl Wilhelmson, Två flickor på gårdsplanen - Fiskebäckskil.
625A. Carl Wilhelmson, Två flickor på gårdsplanen - Fiskebäckskil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
669. "Dödsoffer".
669. "Dödsoffer".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
659. Pierre-Auguste Renoir, Landskapsstudie med träd och hus.
659. Pierre-Auguste Renoir, Landskapsstudie med träd och hus.
Klubbat pris 
820 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
1096. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1096. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
971. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
971. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1061. Kruka, porslin. Qindynastin, Kangxi (1662-1722).
1061. Kruka, porslin. Qindynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1097. Brushpot, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1097. Brushpot, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1004. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1004. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK